ené finančné prostriedky, aby sa dlhoročné úspory zhodnocovali, minimálne, aby sa neznižovala ich hodnota, prípadne, aby o ne neprišli. Prípadov, keď ich úspory boli znehodnotené alebo boli okradnutí, je, žiaľ, viac ako dosť: od kupónovej privatizácie, viacerých investičných fondov, nebankových inštitúcií, sú to aj superrýchle pôžičky bez ručiteľa, desiatky tipovacích súťaží, či predvolebné sľuby, korupcia od najvyšších štátnych úradníkov po nadácie, cirkevné sekty a iné zoskupenia. A občan verí a je okrádaný. Dokedy si to nechá?
Odpoveď je jednoduchá. Dovtedy, kým sa nezačne zodpovedne starať sám o svoje peniaze. Pokiaľ nezačne kontrolovať, ako sa hospodári s jeho peniazmi v tých zoskupeniach, ktoré vo svojej naivite dobrovoľne alebo pod psychickým nátlakom podporuje.
Jeden zo spoľahlivých spôsobov je ukladať svoje peniaze na svoje meno iba do bánk, ktoré pôsobia s povolením NBS. Ale ako sa vyhnúť prípadnému znehodnoteniu našej meny? Možností je viac. Vždy treba vychádzať z princípu rozloženia rizika. Peniaze treba ukladať do viacerých bánk. Časť peňazí treba uložiť do stabilnejších valút. Peniaze možno ďalej ukladať do strieborných a zlatých mincí, do cennejších známok, možno nakupovať obrazy, pozemky, nehnuteľnosti. Kapitolou samou o sebe je investovanie do vlastnej podnikateľskej činnosti. To, pre ktorú možnosť sa rozhodneme, v značnej miere ovplyvňuje množstvo peňazí, ktorými disponujeme a vedomosti, ktoré máme z jednotlivých oblastí.
Za pomerne stabilné sa považujú meny najvyspelejších ekonomík štátov Európskej únie zoskupených v Eurozóne, USA, Švajčiarska, Japonska, Veľkej Británie, Švédska, Dánska, Nórska. Jedným z parametrov určujúcich stabilitu meny je sila ekonomiky daného štátu. Čím je ekonomika štátu slabšia, tým je jeho mena zraniteľnejšia. Príkladom ohrozenia ekonomiky toho-ktorého štátu môžu byť teroristické útoky, vojnové konflikty, podvody v účtovníctve veľkých firiem spojené s vytunelovaním firiem, útoky medzinárodných finančných zoskupení na príslušnú menu, veľká zadlženosť štátu, živelné katastrofy. Je rozdiel, či živelná pohroma zasiahne USA alebo Česko. V prípade nedávnych rozsiahlych povodní v Česku sa táto nešťastná skutočnosť prejaví v očakávanom poklese českej koruny, čo sa už začalo diať. Česká koruna zo svojej maximálnej hodnoty 1,54 Sk v krátkom čase po povodňových udalostiach poklesla na 1,41 Sk, t. j., o 8 percent, ďalší pokles sa očakáva.
Otázkou je, ktorú valutu kupovať a kedy, aby nákup valút neznamenal stratu. Ponúk je viac. To je téma pre nasledujúci článok. (com)