opatrení v poľnohospodárskej výrobe. V dnešnej dobe prevažuje morenie chemickými látkami na ochranu rastlín a ide o to, do akej miery je paleta registrovaných moridiel účinná voči škodlivým činiteľom ohrozujúcich jednotlivé plodiny.
Cieľom morenia je optimálna ochrana osiva, ktorá v pomerne malých dávkach účinných látok zaistí včasnú ochranu vzchádzajúcich rastlín pred najrôznejšími hubovými a živočíšnymi škodcami. Aplikácia vhodných fungicídných látok priamo na osivo zaistí dezinfekciu jeho povrchu, prípadne zničenie škodlivého činiteľa v semene, ochranu koreňov a mladých rastlín pred napadnutím. K dosiahnutiu tohto cieľa bolo vyvinutých mnoho rôznych moridiel a postupov morenia. Najčastejší spôsob ošetrenia osiva je konvenčné morenie. Robí sa v moričkách alebo bubnoch. Na povrchu osiva vznikne veľmi tenký povlak moridla, ktorý môže chrániť rastlinu pri klíčení a vzchádzaní. Aby bolo možné rozlíšiť namorené obilie od nenamoreného, je osivo zároveň farbené. Farba má aj funkciu varovania: farebné osivo nesmie byť skrmované! Podľa stupňa zafarbenia môže byť opticky posúdená kvalita morenia. Napadnutie osiva obilovín môže mať rôzne následky. V lepšom prípade spôsobí škodlivý činiteľ predčasné odumretie klíčiacej alebo veľmi mladej rastliny, v horšom prípade sa prejaví napadnutie osiva na ďalšom vývoji rastlín, ktoré prežili. Potom môže dôjsť k ďalšiemu šíreniu škodlivého činiteľa v poraste.
Osivo, ktoré si pestovateľ dopestuje sám, nemusí, ale môže byť napadnuté chorobami prenášanými semenami. Preto morenie predstavuje cielený zásah. Ide o opatrenie, ktoré v porovnaní s plošnou aplikáciou prípravkov na ochranu rastlín je ekonomicky výhodné, pretože sa používajú minimálne dávky prípravkov na ochranu rastlín a šetrí sa aj životné prostredie.
Pranostika: Aký je augustový posledný deň, taká je celá jeseň.
Ing. František Salaj