príliš nezaťažia, horšie to už bude s odstraňovaním zistených nedostatkov Ilava - Presun kompetencií v školstve zo štátnej správy na samosprávu spôsobil už nejednému starostovi hlavybôľ. Postupne sa totiž začínajú kryštalizovať problémy, o ktorých sa síce dlho hovorí, ale stále bola nádej, že sa doriešia. Nestalo sa tak. Napríklad ani jedna škola nebola, ako sa pôvodne sľubovalo, oddlžená. Štát síce svoje záväzky za rok 2001 vyrovnal, ale od januára do júla sa pre nedostatok financií začali množiť nové. Jedným z nich je vybavovanie odberného miesta na elektrickú energiu. „Pokiaľ chcú mať energetické závody všetko v poriadku, tak všetky obce v Ilavskom okrese musia urobiť revízie jednotlivých budov a tieto predložiť k prihláške na odberné miesto. Okresný úrad urobil chybu, že neprehlásil odberateľa, ale zrušil odberné miesto,“ tvrdí starosta Hornej Poruby Ing. Milan Staňo a pokračuje: „Spracovanie revíznej správy síce nebude stáť závratnú sumu, horšie to bude s realizáciou opatrení na odstránenie zistených nedostatkov. Naša obec dostala pri presune kompetencií 149 tisíc korún na údržbu, opravy, prevádzkovú réžiu, energie, pomôcky... Ak k tomu prirátame aj nutné opravy elektrických rozvodov, ktoré v správe určite budú uvedené, neviem, neviem.“
S podobným problémom sa potýka aj starostka Tuchyne Eva Hejduková. Elektrárne, keďže nebola vybavená nová prihláška na odberné miesto, jednoducho vypli dodávku elektrickej energie v materskej škole. K nej však je treba revíznu správu, a tá sa z hodiny na hodinu nedá urobiť. „Dohodli sme sa, že ju dodáme do desiatich dní. Po tomto dohovore nám našťastie dodávky opäť obnovili. V opačnom prípade by sme museli škôlku zatvoriť,“ objasňuje starostka. O vyjadrenie sme požiadali aj vedúceho odboru školstva okresného úradu PhDr. Pavla Jaseňa. „Pokyn pre všetky odbory školstva bol jednoznačný, museli sme odberné miesta odhlásiť. Rovnaký postup uplatňujeme aj u SeVaKu na odber vody, pretože od 1. júla už nie je vlastníkom školských zariadení štát, ale obec,“ znie jeho odpoveď.
Nedobré skúsenosti s dodávkami elektrickej energie majú aj v ďalšej obci. Netýkajú sa síce školských zariadení, ale dokazujú, že energetické závody už asi nebudú trpieť neuhrádzanie faktúr.
„Do júla tohto roku sme pravidelne platili preddavky na elektrickú energiu a po vyúčtovaní aj nedoplatky. Keďže sme v máji robili rekonštrukciu miestnych komunikácií, čo stálo nemalé finančné prostriedky, dostali sme sa do sklzu so zaplatením nedoplatku v jednom objekte vo výške zhruba 57 tisíc korún. Čiastočne sme ho uhradili v nasledujúcom mesiaci. Nič sme však tým nezískali, pretože 8. augusta bola budova kultúrneho domu odpojená od elektrickej energie. Samozrejme, že sme nedoplatok uhradili, ale za opätovné zapojenie sme museli uhradiť aj takmer deväťsto korún. Asi preto, že hlavný istič prišli zapnúť dvaja pracovníci, jeden by to zrejme nezvládol,“ dodáva s trpkosťou. Zároveň aj položil otázku, ktorú si kladú zrejme mnohí starostovia: „V našej republike existuje neuveriteľné množstvo štátnych podnikov, úradov, ktoré za energie neplatia a ich dlhy už dosahujú horibilné sumy. Prečo aj ich elektrárne nevypnú?“ Odpoveď však zatiaľ nemajú... (vž)