Alternáriová a septóriová škvrnistosť rajčiakov
Popri fytoftóre napádajú rajčiaky aj ďalšie huby. V poľných podmienkach spôsobuje pomerne veľké škody septorióza, naopak v rýchliarňach býva alternáriová škvrnistosť často závažnejšou chorobou než fytoftóra.
Septorióza (Septoria lycopersici) postihuje len listy a vňať rajčiakov a vyznačuje sa tvorbou 2 –5 mm veľkých škvŕn. Najčastejšie sa vyskytuje na kríčkových odrodách a za daždivého počasia sa veľmi rýchlo šíri. Predčasným zničením listovej plochy dochádza k výraznému zníženiu úrody rajčiakov. Hospodársky význam alternáriovej škvrnitosti zvýrazňuje tá skutočnosť, že postihuje nielen vňať, ale aj plody rajčiakov, do ktorých huba prerastá zvyčajne cez stopku. Na rozdiel od septoriózy sú pri alternarióze škvrny na listoch omnoho väčšie (5 – 15 mm). Škvrny na plodoch sú tmavohnedé až čierne a neustále sa zväčšujú. Za vlhka bývajú porastené hustým čiernym hubovým povlakom. Šírenie ochorenia podporujú časté zrážky, vysoká vzdušná vlhkosť a časté zavlažovanie rastlín postrekom.
Možnosti ochrany
Proti alternáriovej škvrnitosti listov a plodov začneme rajčiaky ošetrovať najneskôr po zistení prvých príznakov na listoch. Povolený je len jeden prípravok – Rovral flo (0,2 %, čakacia lehota 10 dní, ktorým porasty rajčiakov ošetrujeme v 10 až 14-dňových intervaloch. Okrem toho rýchliarne intenzívne vetráme a podľa možnosti rastliny zavlažujeme podmokom. Na ošetrovanie rajčiakov proti septorióze možno použiť všetky prípravky povolené proti fytoftóre. Ak postrekujeme porasty rajčiakov proti fytoftóre, zasahujeme aj proti septorióze.
Prípravky:
Acrobat MZ (0,25 % - 21 dní)
Champion 50 WP (0,5 % - 7 dní)
Kuprotix 20 DKV (0,5 % - 7 dní)
Ridomil Plus 48 WP (0,25 %- 10 dní)
Bravo 500 (0,3 % - 7 dní)
Kuprikol 50 (0,6 % - 7 dní)
Novozir MN 80 (0,2 % - 21 dní
Dithane DG a M 45 (0,2 % - 21 dní)
Kuprofor50 SC (0,3 % - 7 dní)
Ridomil Gold Plus 42,5 WP (0,25 % - 3 dni
Pranostika: Suchý august, suché víno. Ing. František Salaj