Mužstvo Slovenska na MS na medailu nemalo
Po nedávno skončených majstrovstvách Slovenska v in–line hokeji sa výber našej reprezentácie sústredil na majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnili v Nemecku. Tam napokon chlapci s dvojkrížom obsadili šieste miesto. Časť kádra reprezentácie tvorila štvorica vicemajstra – Hermesu Dubnica, brankár M. Tomík, obrancovia S. Jelínek a J. Latkóczy, útočník M. Bartek. Nielen o MS sme sa porozprávali s Jozefom Latkóczym a Stanislavom Jelínkom.
Po štvrtom mieste na minuloročných MS v USA sa čakala z Nemecka možno medaila...
Ťažko povedať, čo očakávali fanúšikovia, ktorí o MS veľa nevedeli, pretože mnoho priestoru v médiách nemali. Iný je pohľad na vec zo strany hráčov. Ak nie je mužstvo v plnej sile, nemôže iba vyhrávať.
Mužstvo tvorila väčšina hráčov z bratislavských celkov.
Káder sa tvoril počas domácich majstrovstiev, konkrétnu podobu mal dostať po finále play off. Bohužiaľ, dosť hráčov sa z rôznych dôvodov do Nemecka nedostalo, preto si trúfam povedať, že ak by štartoval iba Hermes alebo majstrovský Slovmatic, tieto celky by „namútili“ vody určite viac. Niektorí hráči tam nemali čo hľadať, ale keďže sa potrebovalo urýchlene doplniť mužstvo, ocitli sa v ňom aj tí hráči, ktorí si to miesto nezaslúžili.
Bez kolektívu však individuality nevyniknú.
Aj to je pravda, lenže aj u nás na striedačke to často zaškrípalo. Z Dubnice nie sme na niečo podobné zvyknutí. Hádať sa na ploche i striedačke po každej chybe, to nemá úroveň. Ostatné mužstvá sa tak nechovali. Žiaľ, hráči z Bratislavy si vzali na šampionát i túto neresť.
Majstrovstvá sveta sa nehrali iba v Nemecku.
Je to tak. Časť in–line hokejistov je združená pod hokejovou federáciou, druhá pod hlavičkou kolieskových športov. Viaceré štáty majú zástupcov v oboch, ako napríklad Česi alebo Brazília. Dúfame, že v budúcom roku sa vyrieši aj tento problém.
Kto vás na šampionáte prekvapil najviac?
Asi Slovinci, ktorých sme mali v skupine o postup do semifinále. Vyhrávali napríklad so Švédmi 2:1, aby napokon podľahli 2:7. Na druhý deň sme s nimi hrali my. Našťastie boli unavení, a tak sme ich porazili celkom s prehľadom.
Ktorý súper vám sedel, ktorý nie?
S ľahšími mužstvami sme si chceli zahrať hlavne schuti. Napríklad Chile, s ktorým vyhrali Švédi takmer o 60 gólov. My sme nechceli hrať strojovo ako oni, ale zahrať si. Ak sa nemá hráč možnosť potešiť ani zo streleného gólu, nie je to ono. Zle sa nám hralo proti Severanom. V lige nehráme obranný systém „na Maďara“, preto sme ho nemohli praktizovať ani na pokyn zo striedačky.
Okolie a my?
Musíme povedať, že MS boli usporiadané na vysokej úrovni. Od ubytovania, cez dopravu, stravu... Špičkové mužstvá mali svojich servismanov, nič im proste nechýbalo. Páčil sa mi napríklad prístup Švédov. Tréner mal hlavné slovo, ktoré plnili hráči do bodky. Po zápase sa osprchovali, prezliekli a zahrali si futbal, zacvičili strečing. Takýto profesionálny prístup nám chýbal.
Aký je súčasný svetový trend?
Ak si myslíte, že in–line hrajú iba hokejisti, tak sa hrozne mýlite. Sú to hráči, ktorí možno klasický hokej ani nehrali. Ten je úplne iný. Spôsob korčuľovania, bránenia... Nechápem, prečo sa u nás hlavne mladí bránia hrať in–line. Myšlienka, že ho hrajú iba hokejisti, je prežitok. Kde by napríklad nabrali v Brazílii hokejistov? Je to mladý šport, ktorý si našiel zázemie aj u nás, len na rozdiel od susedných štátov nám chýba väčšia členská základňa, máme málo hracích plôch. Od novej sezóny pribudne ďalšia v Trenčíne, uvidíme... (mk)