podpory podnikateľskej sféry. Práve táto téma bola predmetom nášho rozhovoru s predsedom Trenčianskeho samosprávneho kraja Ing. Štefanom Štefancom.
Sme si vedomí, že podľa toho, ako budú prosperovať podnikatelia, bude sa rozvíjať aj náš kraj. Preto spolupracujeme s krajskou organizáciou Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. Iniciovali sme aj stretnutie s najvýznamnejšími podnikateľmi v kraji, aby sme sa navzájom poznali a dohodli sa na niektorých krokoch vzájomnej spolupráce, napríklad pri sponzorovaní športu, kultúry, zdravotníctva.
Akú pomoc môžu podnikatelia očakávať od vedenia kraja?
Zatiaľ veľké možnosti nemáme, pretože naše kompetencie sú veľmi obmedzené. Naša konkrétna pomoc môže spočívať skôr v tom, že budeme iniciovať novelizáciu príslušných zákonov, aby sa vytvárali pre podnikanie lepšie podmienky. Podnikatelia sa napríklad sťažovali na vytváranie skleníkových podmienok pre zahraničných podnikateľov, ktoré sú na úkor domácich. Pomáhať sa im budeme snažiť aj prostredníctvom regionálneho rozvoja, konkrétne vytváraním podmienok na získavanie dotácií európskych fondov i na stretnutiach so zástupcami iných štátov. Záujem o spoluprácu s naším regiónom má Čína, kde na druhej strane sú aj veľké odbytové možnosti pre naše podniky. Žiaľ, zahraniční investori sú stále opatrní, pretože na Slovensku cítiť politickú nestabilitu a vplyv blížiacich sa parlamentných volieb. Nikto z nich totiž nemá istotu, či zákony, ktoré sa teraz schválili, nebudú po septembri napríklad zmenené.
Rozvoju regiónu by mohli napomôcť aj priemyselné parky...
Tie sú v kompetencií prvého stupňa samosprávy, čiže miest a obcí, samosprávny kraj zabezpečuje len regionálne záležitosti, napríklad dopravné siete. V Trenčianskom kraji pôsobí Združenie pre rozvoj Považia, úlohou ktorého je pripraviť územia pre potenciálneho investora, pretože časový faktor je veľmi dôležitý. Bolo vytipovaných trinásť lokalít, pričom mestá budú zabezpečovať výkup pozemkov a technickú infraštruktúru. Máme tiež snahu, a to je problém najmä Považskej Bystrice a Dubnice nad Váhom, aby boli využité aj tzv. hnedé parky, čiže haly vo fabrikách, kde sú všetky siete, chýba len výrobný program. Investori však nemajú o ne veľký záujem, čo pramení z dvoch dôvodov. Prvým z nich sú neprehľadné majetkové vzťahy, pretože veľké podniky boli rozdrobené na menšie spoločnosti a len veľmi ťažko sa dá zistiť vlastník toho-ktorého pozemku alebo budovy. Druhým dôvodom sú vysoké náklady na rekonštrukciu. Svoju rolu zohráva tiež nedokončená diaľnica. Malý krôčik sa nám podarilo už dosiahnuť – dobudovanie privádzača do Trenčína, kde je prísľub dokončenia do septembra. Čaká nás ešte dobudovanie privádzača do Púchova. Žiaľ, ešte stále zostáva nedoriešený známy lievik Ladce – Považská Bystrica. Pokiaľ budú tieto problémy pretrvávať, veľký prílev zahraničného kapitálu asi v našom kraji nemôžeme očakávať a sťažené pôsobenie budú mať aj domáci podnikatelia. (vž)