Zásady aplikácie herbicídov
Herbicídy sú prípravky na ničenie burín v pestovateľských plodinách, ako aj na ničenie nežiadúcej vegetácie na nepoľnohospodárskej pôde.
Podľa výberovosti delíme herbicídy na: výberové (selektívne) – ničia len určité druhy burín, pričom ošetrované plodiny nepoškodzujú
totálne (neselektívne) – ničia všetky buriny i zasiahnuté plodiny.
Podľa účinku delíme herbicídy na: kontaktné (dotykové) – poškodia alebo zničia len zasiahnuté časti burín
systémové: (ničia vňať i korene burín)
a) listové - do rastlín prenikajú prevažne cez listy a prúdiace šťavy rozvádzajú ich účinnú látku aj do podzemných častí burín
b) koreňové - do rastlín prenikajú prevažne cez korene a prúdiace šťavy rozvádzajú ich účinnú látku do všetkých častí burín.
1) Zásady aplikácie: pri používaní herbicídov musíme bezpodmienečne dodržať predpísané dávky na jednotku plochy. Pri nižších dávkach nedosiahneme požadovaný účinok, naopak pri predávkovaní poškodíme alebo zničíme spolu s burinami aj ošetrovanú plodinu
2) Pred aplikáciou herbicídov odmerajte plochu, ktorú chcete ošetriť.
3) Ak nemáte skúsenosti s aplikáciou herbicídov, skúste najskôr ošetriť rovnakú plochu čistou vodou a sledujte pritom množstvo vystriekanej vody. Na 100 m2 to býva v závislosti od typu postrekovača a veľkosti dýz 2 až 5 litrov vody. V takto zistenom množstve vody potom rozmiešajte odporučenú dávku herbicídu a roztok vystriekajte.
4) Pri samotnej aplikácii sa odporúča rozdeliť celú ošetrovanú plochu na pásy, ktoré dokážeme ošetriť jedným záberom a postupne ich prechádzať, aby sa ošetrené plochy neprekrývali. Tým by sme totiž na týchto miestach prekročili stanovenú dávku herbicídu a mohli by sme poškodiť ošetrovanú plodinu.
5) Aj pri aplikácii herbicídov používame predpísané ochranné pomôcky, ale zvýšenú pozornosť venujeme kvalitnej gumenej obuvi, pretože herbicídy aplikujeme na povrch pôdy a po ošetrenej ploche sme nútení chodiť.
Pranostika: Keď zaplače Margita, bude dažďov do sýta.
Ing. František Salaj