Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Z histórie hradov v našom regióne

Považský hrad Nachádzal sa na strategickej ceste

Považský hrad

Nachádzal sa na strategickej ceste vedúcej z juhu na sever pozdĺž toku rieky Váh. Spolu s hradmi Vršatec, Košeca, Lednica tvorili pevnostný systém stredného Považia. Úlohou tohto hradného systému bolo zabezpečiť strategickú cestu Považím, najmä zo západu.

Prvýkrát sa písomne spomína v roku 1316, vznikol však pravdepodobne v druhej polovici 13. storočia, po tatárskom vpáde za vlády Bela IV. V najstarších prameňoch bol nazývaný ako hrad Bystrica. Bol vybudovaný na strmom skalnatom brale Javorníkov, zasahujúcom až k samotnému toku rieky Váh. Toto miesto malo v stredoveku veľmi dobrú strategickú polohu, pretože bol z neho výborný výhľad na celé údolie Váhu, smerom k Žiline na Manínsku tiesňavu, Súľov i Považskú Bystricu.

Skryť Vypnúť reklamu

Výstavba hradu prešla dlhodobým vývojom. Najstaršiu gotickú časť hradu tvorila strážna veža, ktorá bola postavená na najvyššom bode kamenného brala. Postupom času pod vplyvom vojnových udalostí bola veža obohnaná obranným opevnením, vo vnútri ktorého sa nachádzali ubytovne pre vojakov, zbrojnica, pričom tu vzniklo malé nádvorie so vstupnou bránou. Neskôr tu bol pristavaný aj obytný gotický palác.

Hrad bol chránený hlavne výhodnou polohou (strmým bralom a riekou Váh) a z prístupovej strany mohutným kamenným opevnením.

V priebehu nasledujúcich storočí dochádza na hrade k viacerým architektonickým zmenám. V 15. storočí bol hrad rozšírený o nižšie položené predhradie, kde vznikol rozsiahly, reprezentačne riešený nový obytný palác. Okružný hradobný múr bol zo severozápadu posilnený dvoma silnými obrannými vežami. Tieto dve veže spolu s najstaršou gotickou, vytvárali najmohutnejšiu podobu celého hradného komplexu, ktorý sa stal symbolom mesta tým, že prešiel do erbu mesta Považská Bystrica (tri hradné veže).

Skryť Vypnúť reklamu

K ďalšiemu rozšíreniu hradného komplexu dochádza v priebehu 16. storočia, kedy sa jeho vlastníkmi stávajú Balašovci. V tomto období je už areál hradu rozdelený na tri časti. Najstaršiu časť hradu tzv. gotická veža, na najvyššom mieste tvorí horný hrad. Stredný hrad vytvára mohutný gotický palác s dvoma vežami a najnovší dolný hrad, ktorý slúžil vojenskej posádke a služobníctvu, tvoril tretiu časť hradu.

Dnes sa dá už len ťažko zrekonštruovať pôvodný obraz života hradu. Len podľa kusých fragmentov môžeme návštevníkom priblížiť jeho stredovekú podobu. Na oknách panských izieb boli všade záclony, nad posteľami maľované obrazy, prípadne kožušiny ulovených zvierat. Interiér dopĺňali erby pánov hradu. Z izieb sa vchádzalo do veľkej sály s piatimi oknami. Do múrov sály boli zabudované lavice a veľká vykladaná pec. Na stenách boli rozvešané obrazy uhorských panovníkov a pánov hradu.

Skryť Vypnúť reklamu

Obytná časť stredného hradu mala spálne vyložené dreveným obkladom. Okrem postelí v nich boli skrine, pece, a taktiež kožušiny, ktoré v tej dobe nechýbali na žiadnom panstve. Chodbu podopierali stĺpy z dubového dreva, ústila na malé nádvorie, kde sa nachádzali štyri kúpeľne, práčovňa, pekáreň, komora a kuchyňa.

Na hradnom nádvorí sa nachádzala cisterna na vodu a ubytovacie priestory pre mužstvo. Podľa povestí viedli z hradu viaceré tajné únikové chodby. Ani jednu sa však nepodarilo do dnešných čias objaviť.

V najstaršom období bol Považský hrad kráľovským majetkom, spravovaný hradnými kastelánmi. Pôvodná strážna a obranná funkcia sa čoskoro rozšírila a hrad sa stal aj hospodársko-administratívnym centrom oblasti. Patrili mu rozsiahle majetky: osady, lesy, polia, rybníky i vtedy poddanské mestečko Považská Bystrica.

Dejiny hradu sú bohaté na historické udalosti a sú úzko späté s výnimočnými osobnosťami tej doby.

V období politickej a mocenskej nestability Uhorska v rokoch 1316-21 vynikol spomedzi uhorských veľmožov Matúš Čák Trenčiansky. Stal sa nezávislým pánom západného Uhorska, teda aj Považia. Násilím si podmanil viaceré hrady na Považí, medzi ktoré patril aj Považský hrad.

Po Matúšovej smrti získava hrad nový panovník Karol Róbert z Anjou, ktorý ho vzápätí daruje vernému vazalovi Alexandrovi Hedervárimu za verné služby. Po smrti Alexandrovho syna Mikuláša hrad pripadol kráľovskému pronotárovi Pavlovi Ugalimu, ktorý ho vlastnil vyše 30 rokov. V tomto období bol hrad sídlom krajinského sudcu a centrom politicko-hospodárskej správy celého stredného Považia až po Trenčín. Koncom 14. storočia dal Žigmund Luxemburský Považský hrad do držby poľskému veľmožovi Sandzivojovi z Ostrorogu.

Okolo roku 1400 dostal hrad do držby pán beckovského hradu Stibor zo Stiboríc vlastniaci viacero hradov na Považí. V jednej z dobových listín je Stibor zo Stiboríc menovaný ako pán stolíc Bystrica, Trenčín, Nitra, za jeho vlády je hrad sídlom samostatnej stolice.

V roku 1439 dala kráľovná Alžbeta kvôli finančným problémom hrady Bystrica, Trenčín, Súča, Vršatec, Lednica, Ilava, Strečno a Starhrad do zálohy za 15 000 zlatých svojmu príbuznému slovinskému bánovi Ulrichovi Celjskému za zásluhy o ochranu jej syna Ladislava Pohrobka.

O sedem rokov neskôr už hrad získava gubernátor Uhorska Ján Huňady. Po jeho smrti prešiel do rúk jeho syna Mateja Korvína, ktorý ho daroval za zásluhy Ladislavovi Podmanickému. Obdobie vlastníctva hradu rodom Podmanických je azda najvýznamnejším a najslávnejším obdobím v dejinách Považského hradu.

Rodina Podmanickovcov získala hrad do držby listinou, ktorú vydal uhorský kráľ Matej Korvín (1457-1490) v Budíne dňa 15. marca 1458. Matej daroval hrad a panstvo Bystricu, ku ktorému patrilo aj mestečko a 16 dedín Ladislavovi Podmanickému za jeho verné služby Huňadyovcom i krajine. Zároveň tým vyrovnal pôžičku 12 000 zlatých, ktoré kedysi Podmanický požičal Huňadymu.

Členovia rodu Pomanickovcov patrili pôvodne k privilegovanej vrstve kopijníkov na Bystrickom hrade a to už za vlády Žigmunda Luxemburského. O ich pôvode jestvujú dve verzie: podľa jednej pochádzajú z Chorvátska a prišli na Slovensko ako profesionálni žoldnieri. Druhá tvrdí, že sú slovenského pôvodu z obce Podmanín, ktorej dali aj meno a postupne sa vďaka svojej vojenskej zdatnosti vypracovali na šľachticov.

Keď kráľ Matej nastúpil na trón, odmenil vojenské služby Ladislava Podmanického tak, že mu daroval Považskú Bystricu. Ladislav sa neskôr stal aj vojenským veliteľom Moravy, kde mu patrili hrady Brumov a Slavičín.

Ďalším významným členom rodu Podmanickovcov bol Štefan. Na rozdiel od svojich bojovných príbuzných nebol vojakom, ale kňazom. Postupne však dosiahol post biskupa. Po bitke pri Moháči roku 1526, kde ako vieme padol nielen panovník spolu s výkvetom šľachty, ale aj množstvo cirkevných hodnostárov, sa stal práve Štefan ako najstarší z biskupov najvyšším cirkevným hodnostárom Uhorska. Bol to práve on, čo korunoval Jána Zápoľského za kráľa a o rok na to Ferdinanda Habsburského. Tým krajina získala dvoch panovníkov, ktorí proti sebe viedli krvavú vojnu. Práve v tejto dobe pôsobili Štefanovi príbuzní, azda najznámejší predstavitelia rodu Podmanickovcov – Ján a Rafael ako lúpežní rytieri. V tom čase boli známi po celom Uhorsku. Ťažiac z politických rozbrojov medzi oboma panovníkmi, svojvoľne obsadzovali a pustošili okolité panstvá. Ferdinand vyslal proti nim žoldnierske vojsko, ani to však nedokázalo bratov zastaviť. Vrchol moci dosiahli v roku 1540. Podľa súpisu urobeného v tomto roku vlastnili v tom čase 469 majetkov, medzi ktorými bolo množstvo hradov.

Rafaelovou smrťou v roku 1558 vymrel rod Podmanickovcov po meči a novým majiteľom hradu sa stal Gašpar Serédy. Jeho vdova Anna Méryová sa druhýkrát vydala v roku 1571 za Andreja Balašu, hlavného župana Novohradskej stolice. Balašovci vlastnili hrad až do roku 1860. V tých časoch patrilo hradu okrem mesta Považskej Bystrice ďalších 24 osád. Počas ich vlastníctva vyvinuli Balašovci nesmierne stavebné úsilie. Nielenže dali hrad zväčšiť, okrem toho postavili tri nové veľké kaštiele. V roku 1623 v Orlovom, 1631 renesančný kaštiel Burg pod hradom a neskôr bol postavený barokový kaštieľ v Považskom Podhradí.

Niektorí Balašovci sa veľmi aktívne zapojili do protihabsburských povstaní uhorskej šľachty. Po porážke povstaní bol ich majetok čiastočne skonfiškovaný. Tento konfiškát kúpila rodina Sápariovcov. Ich členovia boli naopak veľkými prívržencami Habsburgovcov, po boku ktorých bojovali proti Turkom. Peter Sapári bol v jednej takejto bitke pri Čakvári zranený a odvlečený do zajatia. Vykúpili ho za 22 000 zlatých. Bol to práve on, ktorý získal konfiškát po Andrejovi Balašovi za 85 000 zlatých. Napokon sobášom jeho syna Petra a Balašovej dcéry Terezy sa tieto majetkové pomery čiastočne upravili.

Vráťme sa ale k histórii hradu. Po potlačení Rákociho povstania, z obavy, aby sa už nikdy viac nestal centrom odporu, bol na príkaz kráľa Leopolda I. roku 1698 rozborený. Takýto osud pripravili cisárski vojaci štrnástim hradom na Považí. Hrad ostal ruinou, ktorá pripomína okoloidúcim jeho slávnu minulosť.

Jaroslav Zemančík

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 31 576
 2. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 15 999
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 828
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 10 973
 5. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 9 230
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 000
 7. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 791
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 542
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 320
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 086
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Za sobotu pribudlo 1100 pozitívnych PCR výsledkov

V Trenčianskom kraji zaznamenali 202 pozitívnych prípadov. Laboratóriá v sobotu˙otestovali 7 536 vzoriek. Pripísali sme aj 18 úmrtí.

ilustračné foto

Adventný veniec má svoju symboliku

Prvou adventnou nedeľou sa začína čas duchovnej prípravy na Vianoce.

Na adventnom venci už horí prvá sviečka

GALÉRIA: Novorodenci zo stredného Považia

Pozrite si milé zábery našich najmenších

Adela Tomanicová, (3770g, 51cm), sa narodila 27. septembra Kristíne a Romanovi z Púchova

Radnica rozdelila 5-tisíc eur z fondu mestského štipendia

Sumu päťtisíc eur rozdelila púchovská samospráva púchovským študentom stredných a vysokých škôl v tohtoročnej edícii projektu mestského štipendia.

Ilustračné foto

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 20.14 - doplnené o vyjadrenie Arriva Nitra

Nitra vybrala nového dopravcu, Arriva v súťaži neuspela

Dvaja neúspešní účastníci súťaže môžu podať námietky.

Zlatomoravský vajda zomrel. Ešte bude mela, hovoria miestni

Podľa ľudí blízkych komunite ešte nie je isté, kto ho nahradí.

Starostka Kuneradu čelila odvolávaniu. Referendum nebolo platné

Kavecká podala oznámenie na Generálnu prokuratúru pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohovárania a poškodzovania cudzích práv.

Nad Pribylinou zhorela drevenica

Drevenica zhorela do tla.

Už ste čítali?