Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Z histórie hradov v našom regióne

Považský hrad Nachádzal sa na strategickej ceste

Považský hrad

Nachádzal sa na strategickej ceste vedúcej z juhu na sever pozdĺž toku rieky Váh. Spolu s hradmi Vršatec, Košeca, Lednica tvorili pevnostný systém stredného Považia. Úlohou tohto hradného systému bolo zabezpečiť strategickú cestu Považím, najmä zo západu.

Prvýkrát sa písomne spomína v roku 1316, vznikol však pravdepodobne v druhej polovici 13. storočia, po tatárskom vpáde za vlády Bela IV. V najstarších prameňoch bol nazývaný ako hrad Bystrica. Bol vybudovaný na strmom skalnatom brale Javorníkov, zasahujúcom až k samotnému toku rieky Váh. Toto miesto malo v stredoveku veľmi dobrú strategickú polohu, pretože bol z neho výborný výhľad na celé údolie Váhu, smerom k Žiline na Manínsku tiesňavu, Súľov i Považskú Bystricu.

Skryť Vypnúť reklamu

Výstavba hradu prešla dlhodobým vývojom. Najstaršiu gotickú časť hradu tvorila strážna veža, ktorá bola postavená na najvyššom bode kamenného brala. Postupom času pod vplyvom vojnových udalostí bola veža obohnaná obranným opevnením, vo vnútri ktorého sa nachádzali ubytovne pre vojakov, zbrojnica, pričom tu vzniklo malé nádvorie so vstupnou bránou. Neskôr tu bol pristavaný aj obytný gotický palác.

Hrad bol chránený hlavne výhodnou polohou (strmým bralom a riekou Váh) a z prístupovej strany mohutným kamenným opevnením.

V priebehu nasledujúcich storočí dochádza na hrade k viacerým architektonickým zmenám. V 15. storočí bol hrad rozšírený o nižšie položené predhradie, kde vznikol rozsiahly, reprezentačne riešený nový obytný palác. Okružný hradobný múr bol zo severozápadu posilnený dvoma silnými obrannými vežami. Tieto dve veže spolu s najstaršou gotickou, vytvárali najmohutnejšiu podobu celého hradného komplexu, ktorý sa stal symbolom mesta tým, že prešiel do erbu mesta Považská Bystrica (tri hradné veže).

Skryť Vypnúť reklamu

K ďalšiemu rozšíreniu hradného komplexu dochádza v priebehu 16. storočia, kedy sa jeho vlastníkmi stávajú Balašovci. V tomto období je už areál hradu rozdelený na tri časti. Najstaršiu časť hradu tzv. gotická veža, na najvyššom mieste tvorí horný hrad. Stredný hrad vytvára mohutný gotický palác s dvoma vežami a najnovší dolný hrad, ktorý slúžil vojenskej posádke a služobníctvu, tvoril tretiu časť hradu.

Dnes sa dá už len ťažko zrekonštruovať pôvodný obraz života hradu. Len podľa kusých fragmentov môžeme návštevníkom priblížiť jeho stredovekú podobu. Na oknách panských izieb boli všade záclony, nad posteľami maľované obrazy, prípadne kožušiny ulovených zvierat. Interiér dopĺňali erby pánov hradu. Z izieb sa vchádzalo do veľkej sály s piatimi oknami. Do múrov sály boli zabudované lavice a veľká vykladaná pec. Na stenách boli rozvešané obrazy uhorských panovníkov a pánov hradu.

Skryť Vypnúť reklamu

Obytná časť stredného hradu mala spálne vyložené dreveným obkladom. Okrem postelí v nich boli skrine, pece, a taktiež kožušiny, ktoré v tej dobe nechýbali na žiadnom panstve. Chodbu podopierali stĺpy z dubového dreva, ústila na malé nádvorie, kde sa nachádzali štyri kúpeľne, práčovňa, pekáreň, komora a kuchyňa.

Na hradnom nádvorí sa nachádzala cisterna na vodu a ubytovacie priestory pre mužstvo. Podľa povestí viedli z hradu viaceré tajné únikové chodby. Ani jednu sa však nepodarilo do dnešných čias objaviť.

V najstaršom období bol Považský hrad kráľovským majetkom, spravovaný hradnými kastelánmi. Pôvodná strážna a obranná funkcia sa čoskoro rozšírila a hrad sa stal aj hospodársko-administratívnym centrom oblasti. Patrili mu rozsiahle majetky: osady, lesy, polia, rybníky i vtedy poddanské mestečko Považská Bystrica.

Dejiny hradu sú bohaté na historické udalosti a sú úzko späté s výnimočnými osobnosťami tej doby.

V období politickej a mocenskej nestability Uhorska v rokoch 1316-21 vynikol spomedzi uhorských veľmožov Matúš Čák Trenčiansky. Stal sa nezávislým pánom západného Uhorska, teda aj Považia. Násilím si podmanil viaceré hrady na Považí, medzi ktoré patril aj Považský hrad.

Po Matúšovej smrti získava hrad nový panovník Karol Róbert z Anjou, ktorý ho vzápätí daruje vernému vazalovi Alexandrovi Hedervárimu za verné služby. Po smrti Alexandrovho syna Mikuláša hrad pripadol kráľovskému pronotárovi Pavlovi Ugalimu, ktorý ho vlastnil vyše 30 rokov. V tomto období bol hrad sídlom krajinského sudcu a centrom politicko-hospodárskej správy celého stredného Považia až po Trenčín. Koncom 14. storočia dal Žigmund Luxemburský Považský hrad do držby poľskému veľmožovi Sandzivojovi z Ostrorogu.

Okolo roku 1400 dostal hrad do držby pán beckovského hradu Stibor zo Stiboríc vlastniaci viacero hradov na Považí. V jednej z dobových listín je Stibor zo Stiboríc menovaný ako pán stolíc Bystrica, Trenčín, Nitra, za jeho vlády je hrad sídlom samostatnej stolice.

V roku 1439 dala kráľovná Alžbeta kvôli finančným problémom hrady Bystrica, Trenčín, Súča, Vršatec, Lednica, Ilava, Strečno a Starhrad do zálohy za 15 000 zlatých svojmu príbuznému slovinskému bánovi Ulrichovi Celjskému za zásluhy o ochranu jej syna Ladislava Pohrobka.

O sedem rokov neskôr už hrad získava gubernátor Uhorska Ján Huňady. Po jeho smrti prešiel do rúk jeho syna Mateja Korvína, ktorý ho daroval za zásluhy Ladislavovi Podmanickému. Obdobie vlastníctva hradu rodom Podmanických je azda najvýznamnejším a najslávnejším obdobím v dejinách Považského hradu.

Rodina Podmanickovcov získala hrad do držby listinou, ktorú vydal uhorský kráľ Matej Korvín (1457-1490) v Budíne dňa 15. marca 1458. Matej daroval hrad a panstvo Bystricu, ku ktorému patrilo aj mestečko a 16 dedín Ladislavovi Podmanickému za jeho verné služby Huňadyovcom i krajine. Zároveň tým vyrovnal pôžičku 12 000 zlatých, ktoré kedysi Podmanický požičal Huňadymu.

Členovia rodu Pomanickovcov patrili pôvodne k privilegovanej vrstve kopijníkov na Bystrickom hrade a to už za vlády Žigmunda Luxemburského. O ich pôvode jestvujú dve verzie: podľa jednej pochádzajú z Chorvátska a prišli na Slovensko ako profesionálni žoldnieri. Druhá tvrdí, že sú slovenského pôvodu z obce Podmanín, ktorej dali aj meno a postupne sa vďaka svojej vojenskej zdatnosti vypracovali na šľachticov.

Keď kráľ Matej nastúpil na trón, odmenil vojenské služby Ladislava Podmanického tak, že mu daroval Považskú Bystricu. Ladislav sa neskôr stal aj vojenským veliteľom Moravy, kde mu patrili hrady Brumov a Slavičín.

Ďalším významným členom rodu Podmanickovcov bol Štefan. Na rozdiel od svojich bojovných príbuzných nebol vojakom, ale kňazom. Postupne však dosiahol post biskupa. Po bitke pri Moháči roku 1526, kde ako vieme padol nielen panovník spolu s výkvetom šľachty, ale aj množstvo cirkevných hodnostárov, sa stal práve Štefan ako najstarší z biskupov najvyšším cirkevným hodnostárom Uhorska. Bol to práve on, čo korunoval Jána Zápoľského za kráľa a o rok na to Ferdinanda Habsburského. Tým krajina získala dvoch panovníkov, ktorí proti sebe viedli krvavú vojnu. Práve v tejto dobe pôsobili Štefanovi príbuzní, azda najznámejší predstavitelia rodu Podmanickovcov – Ján a Rafael ako lúpežní rytieri. V tom čase boli známi po celom Uhorsku. Ťažiac z politických rozbrojov medzi oboma panovníkmi, svojvoľne obsadzovali a pustošili okolité panstvá. Ferdinand vyslal proti nim žoldnierske vojsko, ani to však nedokázalo bratov zastaviť. Vrchol moci dosiahli v roku 1540. Podľa súpisu urobeného v tomto roku vlastnili v tom čase 469 majetkov, medzi ktorými bolo množstvo hradov.

Rafaelovou smrťou v roku 1558 vymrel rod Podmanickovcov po meči a novým majiteľom hradu sa stal Gašpar Serédy. Jeho vdova Anna Méryová sa druhýkrát vydala v roku 1571 za Andreja Balašu, hlavného župana Novohradskej stolice. Balašovci vlastnili hrad až do roku 1860. V tých časoch patrilo hradu okrem mesta Považskej Bystrice ďalších 24 osád. Počas ich vlastníctva vyvinuli Balašovci nesmierne stavebné úsilie. Nielenže dali hrad zväčšiť, okrem toho postavili tri nové veľké kaštiele. V roku 1623 v Orlovom, 1631 renesančný kaštiel Burg pod hradom a neskôr bol postavený barokový kaštieľ v Považskom Podhradí.

Niektorí Balašovci sa veľmi aktívne zapojili do protihabsburských povstaní uhorskej šľachty. Po porážke povstaní bol ich majetok čiastočne skonfiškovaný. Tento konfiškát kúpila rodina Sápariovcov. Ich členovia boli naopak veľkými prívržencami Habsburgovcov, po boku ktorých bojovali proti Turkom. Peter Sapári bol v jednej takejto bitke pri Čakvári zranený a odvlečený do zajatia. Vykúpili ho za 22 000 zlatých. Bol to práve on, ktorý získal konfiškát po Andrejovi Balašovi za 85 000 zlatých. Napokon sobášom jeho syna Petra a Balašovej dcéry Terezy sa tieto majetkové pomery čiastočne upravili.

Vráťme sa ale k histórii hradu. Po potlačení Rákociho povstania, z obavy, aby sa už nikdy viac nestal centrom odporu, bol na príkaz kráľa Leopolda I. roku 1698 rozborený. Takýto osud pripravili cisárski vojaci štrnástim hradom na Považí. Hrad ostal ruinou, ktorá pripomína okoloidúcim jeho slávnu minulosť.

Jaroslav Zemančík

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 2. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 3. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 4. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 5. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 6. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 8. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 9. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 10. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 27 913
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 10 021
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 859
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 5 019
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 045
 6. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 546
 7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 363
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 110
 9. Neapolu odpustíte chaos, decentné Sorrento je únikom do pohody 2 026
 10. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 870

Blogy SME

 1. Michala Guľasová: Zdenka Wenzlová Švábeková - Hľadač šťastia - knižná recenzia
 2. Rudolfa Vallová: COVID: u ľudí rastie vôľa žiť rovnako ako SMERu rastie vôľa vrátiť sa k moci
 3. Jozef Legény: Ponuka či pomoc, ktorú je potrebné odmietnuť (na túto infekciu panskej samovôle zomrú verejné financie)
 4. Marek Strapko: Boh nám dal rozum - za tento dar treba ďakovať!
 5. Štefan Vidlár: Ešče žijem, máme chleba
 6. Jana Hanuliaková: Poslali sme list všetkým primátorom a primátorkám okresných miest na Slovensku
 7. Štefan Vidlár: Záhorák šecko skúr ví... Druhý veseuý dzíl
 8. Matúš Lazúr: Pán Delta povolal z Afriky mocného čarodeja Omikróna
 1. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 189
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 8 082
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 057
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 435
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 875
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 028
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 120
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 3 855
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Ilustračná fotografia.

Technické služby mesta Dubnica nad Váhom majú pripravené na údržbu ciest a chodníkov v zimnej sezóne 2021/2022 štrnásť mechanizmov.


SITA 38m

Ťažké zranenia utrpelo pri nehodách vyše 50 ľudí.


TASR 8 h

SHMÚ vydal preto aj výstrahy prvého stupňa.


26. nov
Ilustračná fotografia

Kompostáreň prvýkrát otvorili pre verejnosť 12. apríla.


TASR 26. nov

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pacienti sa cítia ako víťazi, že covid prežili nezaočkovaní. Nedochádza im, že ľudia čakajú na operácie, hovorí.


26. nov

Za november zomrelo v Nitre 23 pacientov.


26. nov

Peter sa z tohto sveta rozhodol odísť dobrovoľne.


4 h

Doteraz sme mali na pľúcnej ventilácii 19 pacientov. Neprežil nikto, hovorí Peter Kirschner, primár infekčného oddelenia.


22 h

Blogy SME

 1. Michala Guľasová: Zdenka Wenzlová Švábeková - Hľadač šťastia - knižná recenzia
 2. Rudolfa Vallová: COVID: u ľudí rastie vôľa žiť rovnako ako SMERu rastie vôľa vrátiť sa k moci
 3. Jozef Legény: Ponuka či pomoc, ktorú je potrebné odmietnuť (na túto infekciu panskej samovôle zomrú verejné financie)
 4. Marek Strapko: Boh nám dal rozum - za tento dar treba ďakovať!
 5. Štefan Vidlár: Ešče žijem, máme chleba
 6. Jana Hanuliaková: Poslali sme list všetkým primátorom a primátorkám okresných miest na Slovensku
 7. Štefan Vidlár: Záhorák šecko skúr ví... Druhý veseuý dzíl
 8. Matúš Lazúr: Pán Delta povolal z Afriky mocného čarodeja Omikróna
 1. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 189
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 8 082
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 057
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 435
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 875
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 028
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 120
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 3 855
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu