Z histórie hradov v našom regióne

Považský hrad Nachádzal sa na strategickej ceste

Považský hrad

Nachádzal sa na strategickej ceste vedúcej z juhu na sever pozdĺž toku rieky Váh. Spolu s hradmi Vršatec, Košeca, Lednica tvorili pevnostný systém stredného Považia. Úlohou tohto hradného systému bolo zabezpečiť strategickú cestu Považím, najmä zo západu.

Prvýkrát sa písomne spomína v roku 1316, vznikol však pravdepodobne v druhej polovici 13. storočia, po tatárskom vpáde za vlády Bela IV. V najstarších prameňoch bol nazývaný ako hrad Bystrica. Bol vybudovaný na strmom skalnatom brale Javorníkov, zasahujúcom až k samotnému toku rieky Váh. Toto miesto malo v stredoveku veľmi dobrú strategickú polohu, pretože bol z neho výborný výhľad na celé údolie Váhu, smerom k Žiline na Manínsku tiesňavu, Súľov i Považskú Bystricu.

SkryťVypnúť reklamu

Výstavba hradu prešla dlhodobým vývojom. Najstaršiu gotickú časť hradu tvorila strážna veža, ktorá bola postavená na najvyššom bode kamenného brala. Postupom času pod vplyvom vojnových udalostí bola veža obohnaná obranným opevnením, vo vnútri ktorého sa nachádzali ubytovne pre vojakov, zbrojnica, pričom tu vzniklo malé nádvorie so vstupnou bránou. Neskôr tu bol pristavaný aj obytný gotický palác.

Hrad bol chránený hlavne výhodnou polohou (strmým bralom a riekou Váh) a z prístupovej strany mohutným kamenným opevnením.

V priebehu nasledujúcich storočí dochádza na hrade k viacerým architektonickým zmenám. V 15. storočí bol hrad rozšírený o nižšie položené predhradie, kde vznikol rozsiahly, reprezentačne riešený nový obytný palác. Okružný hradobný múr bol zo severozápadu posilnený dvoma silnými obrannými vežami. Tieto dve veže spolu s najstaršou gotickou, vytvárali najmohutnejšiu podobu celého hradného komplexu, ktorý sa stal symbolom mesta tým, že prešiel do erbu mesta Považská Bystrica (tri hradné veže).

SkryťVypnúť reklamu

K ďalšiemu rozšíreniu hradného komplexu dochádza v priebehu 16. storočia, kedy sa jeho vlastníkmi stávajú Balašovci. V tomto období je už areál hradu rozdelený na tri časti. Najstaršiu časť hradu tzv. gotická veža, na najvyššom mieste tvorí horný hrad. Stredný hrad vytvára mohutný gotický palác s dvoma vežami a najnovší dolný hrad, ktorý slúžil vojenskej posádke a služobníctvu, tvoril tretiu časť hradu.

Dnes sa dá už len ťažko zrekonštruovať pôvodný obraz života hradu. Len podľa kusých fragmentov môžeme návštevníkom priblížiť jeho stredovekú podobu. Na oknách panských izieb boli všade záclony, nad posteľami maľované obrazy, prípadne kožušiny ulovených zvierat. Interiér dopĺňali erby pánov hradu. Z izieb sa vchádzalo do veľkej sály s piatimi oknami. Do múrov sály boli zabudované lavice a veľká vykladaná pec. Na stenách boli rozvešané obrazy uhorských panovníkov a pánov hradu.

SkryťVypnúť reklamu

Obytná časť stredného hradu mala spálne vyložené dreveným obkladom. Okrem postelí v nich boli skrine, pece, a taktiež kožušiny, ktoré v tej dobe nechýbali na žiadnom panstve. Chodbu podopierali stĺpy z dubového dreva, ústila na malé nádvorie, kde sa nachádzali štyri kúpeľne, práčovňa, pekáreň, komora a kuchyňa.

Na hradnom nádvorí sa nachádzala cisterna na vodu a ubytovacie priestory pre mužstvo. Podľa povestí viedli z hradu viaceré tajné únikové chodby. Ani jednu sa však nepodarilo do dnešných čias objaviť.

V najstaršom období bol Považský hrad kráľovským majetkom, spravovaný hradnými kastelánmi. Pôvodná strážna a obranná funkcia sa čoskoro rozšírila a hrad sa stal aj hospodársko-administratívnym centrom oblasti. Patrili mu rozsiahle majetky: osady, lesy, polia, rybníky i vtedy poddanské mestečko Považská Bystrica.

Dejiny hradu sú bohaté na historické udalosti a sú úzko späté s výnimočnými osobnosťami tej doby.

V období politickej a mocenskej nestability Uhorska v rokoch 1316-21 vynikol spomedzi uhorských veľmožov Matúš Čák Trenčiansky. Stal sa nezávislým pánom západného Uhorska, teda aj Považia. Násilím si podmanil viaceré hrady na Považí, medzi ktoré patril aj Považský hrad.

Po Matúšovej smrti získava hrad nový panovník Karol Róbert z Anjou, ktorý ho vzápätí daruje vernému vazalovi Alexandrovi Hedervárimu za verné služby. Po smrti Alexandrovho syna Mikuláša hrad pripadol kráľovskému pronotárovi Pavlovi Ugalimu, ktorý ho vlastnil vyše 30 rokov. V tomto období bol hrad sídlom krajinského sudcu a centrom politicko-hospodárskej správy celého stredného Považia až po Trenčín. Koncom 14. storočia dal Žigmund Luxemburský Považský hrad do držby poľskému veľmožovi Sandzivojovi z Ostrorogu.

Okolo roku 1400 dostal hrad do držby pán beckovského hradu Stibor zo Stiboríc vlastniaci viacero hradov na Považí. V jednej z dobových listín je Stibor zo Stiboríc menovaný ako pán stolíc Bystrica, Trenčín, Nitra, za jeho vlády je hrad sídlom samostatnej stolice.

V roku 1439 dala kráľovná Alžbeta kvôli finančným problémom hrady Bystrica, Trenčín, Súča, Vršatec, Lednica, Ilava, Strečno a Starhrad do zálohy za 15 000 zlatých svojmu príbuznému slovinskému bánovi Ulrichovi Celjskému za zásluhy o ochranu jej syna Ladislava Pohrobka.

O sedem rokov neskôr už hrad získava gubernátor Uhorska Ján Huňady. Po jeho smrti prešiel do rúk jeho syna Mateja Korvína, ktorý ho daroval za zásluhy Ladislavovi Podmanickému. Obdobie vlastníctva hradu rodom Podmanických je azda najvýznamnejším a najslávnejším obdobím v dejinách Považského hradu.

Rodina Podmanickovcov získala hrad do držby listinou, ktorú vydal uhorský kráľ Matej Korvín (1457-1490) v Budíne dňa 15. marca 1458. Matej daroval hrad a panstvo Bystricu, ku ktorému patrilo aj mestečko a 16 dedín Ladislavovi Podmanickému za jeho verné služby Huňadyovcom i krajine. Zároveň tým vyrovnal pôžičku 12 000 zlatých, ktoré kedysi Podmanický požičal Huňadymu.

Členovia rodu Pomanickovcov patrili pôvodne k privilegovanej vrstve kopijníkov na Bystrickom hrade a to už za vlády Žigmunda Luxemburského. O ich pôvode jestvujú dve verzie: podľa jednej pochádzajú z Chorvátska a prišli na Slovensko ako profesionálni žoldnieri. Druhá tvrdí, že sú slovenského pôvodu z obce Podmanín, ktorej dali aj meno a postupne sa vďaka svojej vojenskej zdatnosti vypracovali na šľachticov.

Keď kráľ Matej nastúpil na trón, odmenil vojenské služby Ladislava Podmanického tak, že mu daroval Považskú Bystricu. Ladislav sa neskôr stal aj vojenským veliteľom Moravy, kde mu patrili hrady Brumov a Slavičín.

Ďalším významným členom rodu Podmanickovcov bol Štefan. Na rozdiel od svojich bojovných príbuzných nebol vojakom, ale kňazom. Postupne však dosiahol post biskupa. Po bitke pri Moháči roku 1526, kde ako vieme padol nielen panovník spolu s výkvetom šľachty, ale aj množstvo cirkevných hodnostárov, sa stal práve Štefan ako najstarší z biskupov najvyšším cirkevným hodnostárom Uhorska. Bol to práve on, čo korunoval Jána Zápoľského za kráľa a o rok na to Ferdinanda Habsburského. Tým krajina získala dvoch panovníkov, ktorí proti sebe viedli krvavú vojnu. Práve v tejto dobe pôsobili Štefanovi príbuzní, azda najznámejší predstavitelia rodu Podmanickovcov – Ján a Rafael ako lúpežní rytieri. V tom čase boli známi po celom Uhorsku. Ťažiac z politických rozbrojov medzi oboma panovníkmi, svojvoľne obsadzovali a pustošili okolité panstvá. Ferdinand vyslal proti nim žoldnierske vojsko, ani to však nedokázalo bratov zastaviť. Vrchol moci dosiahli v roku 1540. Podľa súpisu urobeného v tomto roku vlastnili v tom čase 469 majetkov, medzi ktorými bolo množstvo hradov.

Rafaelovou smrťou v roku 1558 vymrel rod Podmanickovcov po meči a novým majiteľom hradu sa stal Gašpar Serédy. Jeho vdova Anna Méryová sa druhýkrát vydala v roku 1571 za Andreja Balašu, hlavného župana Novohradskej stolice. Balašovci vlastnili hrad až do roku 1860. V tých časoch patrilo hradu okrem mesta Považskej Bystrice ďalších 24 osád. Počas ich vlastníctva vyvinuli Balašovci nesmierne stavebné úsilie. Nielenže dali hrad zväčšiť, okrem toho postavili tri nové veľké kaštiele. V roku 1623 v Orlovom, 1631 renesančný kaštiel Burg pod hradom a neskôr bol postavený barokový kaštieľ v Považskom Podhradí.

Niektorí Balašovci sa veľmi aktívne zapojili do protihabsburských povstaní uhorskej šľachty. Po porážke povstaní bol ich majetok čiastočne skonfiškovaný. Tento konfiškát kúpila rodina Sápariovcov. Ich členovia boli naopak veľkými prívržencami Habsburgovcov, po boku ktorých bojovali proti Turkom. Peter Sapári bol v jednej takejto bitke pri Čakvári zranený a odvlečený do zajatia. Vykúpili ho za 22 000 zlatých. Bol to práve on, ktorý získal konfiškát po Andrejovi Balašovi za 85 000 zlatých. Napokon sobášom jeho syna Petra a Balašovej dcéry Terezy sa tieto majetkové pomery čiastočne upravili.

Vráťme sa ale k histórii hradu. Po potlačení Rákociho povstania, z obavy, aby sa už nikdy viac nestal centrom odporu, bol na príkaz kráľa Leopolda I. roku 1698 rozborený. Takýto osud pripravili cisárski vojaci štrnástim hradom na Považí. Hrad ostal ruinou, ktorá pripomína okoloidúcim jeho slávnu minulosť.

Jaroslav Zemančík

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 25 441
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 632
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 930
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 321
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 230
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 878
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 674
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 162
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 651
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 444
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 486
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 461
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 371
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 301
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

V príprave sa Sedmerovec stretol aj s dorastom Dubnice.

Pred začiatkom odvetnej časti oblastnej 8. ligy ObFZ Považská Bystrica sme nazreli do príprav Sedmerovca, Ilavy, Pružiny, Bodinej, Jasenice, Vrchteplej, Lednice, Kvašova B a Ilavy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Ikonický roštový chodník cez mokrade.

Historický park v Lednických Rovniach patrí na Slovensku k najkrajším.


  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 162
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 651
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 444
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 486
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 461
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 371
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 301
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu