Choroby a škodcovia na cibuli
Kvetárka cibuľová
Z kukiel, ktoré v zime prezimujú, sa začiatkom mája liahnu imága. Samičky po oplodnení kladú do pôdy (blízko rastlín) vajíčka. Vyliahnuté larvy sa vžierajú do cibúľ a približne po 15 – 25 dňoch sa kuklia v pôde. Štádium kukly trvá 1 –2 týždne. Imága druhej generácie lietajú od júla do augusta. Samičky tejto generácie kladú vajíčka na pôdu, listy alebo medzi šupiny cibúľ. V mimoriadne teplých rokoch môže mať aj tretiu generáciu. Larvy žerú vo vnútri cibúľ vypestovaných z výsevku alebo zo sadzačky. Cibuľa poškodená larvou kvetárky zahníva, znižuje sa jej kvalita a nie je vhodná na uskladnenie. Rastliny poškodené kvetárkou majú zožltnuté najmladšie listy. Prvá generácia je najškodlivejšia, pretože sa živí na mladých rastlinách. Tie v dôsledku poškodenia vädnú a hynú.
Ochrana: V oblastiach s častým výskytom je možné moriť semená. Počas vegetácie je potrebné pri zistení náletu použiť zálievku alebo postrek.
Prípravky: Basudin 600 EW, Sumithion Super. Granulované prípravky Basudin 10 g, Diazinon 10g, aplikovať pri výseve do riadkov.
Pleseň cibule
Príznaky poškodenia – na listoch sa objavuje sivý až sivofialový povlak, neskôr vznikajú jasnozelené škvrny, postupne žltnúce. Napokon sú celé listy žlté, vädnú a odumierajú.
Ochrana: Postrekovať preventívne podľa počasia a v priebehu infekcie. Ošetrenie opakovať v 7 – 14 dňových intervaloch. Ošetrovať možno konzumné aj semenné porasty.
Prípravky: Basudin 600 EW, Sumithion Super, granulované prípravky Basudin 10 g, Diazinon 10g, aplikovať pri výseve do riadkov.
Pranostika: Daždivý jún celé leto kazí Ing. František Salaj