v skupine ŽrnovankaNajaktívnejším článkom v obci je dedinská organizácia Slovenskej únie žien. Nielen pre svoje členky pripravuje Deň matiek, robí výstavky ručných prác - výšivky, štrikovanie, háčkovanie, obrázky. Keďže členky nemajú svoju budovu, schádzajú sa v kultúrnom dome. Ako správne ženy majú rady kvety, preto si pod patronát zobrali ruže, rastúce pri obecnom úrade. V tomto roku sa začali starať aj o tie, ktoré rastú pri kostole.
Akáže by to bola obec bez hasičov. Dobrovoľná organizácia požiarneho zboru pod vedením predsedu Karola Gardoňa a veliteľa Jozefa Brídzika vyvíja viaceré aktivity. Pravidelne sa zúčastňujú súťaží a keď treba, hasia aj požiare. Perličkou je, že raz sa do ich radov pridala aj starostka. To keď pomáhala pri roztláčaní požiarnej Avie, pretože jej zlyhala batéria. Našťastie všetko dobre skončilo, aj motor „naskočil“, aj požiar sa uhasil. Okrem toho vždy pomáhajú pri folklórnych slávnostiach, organizujú tanečné zábavy a pod patronátom mali tiež oslavy 680. výročia prvej písomnej zmienky o obci.
Spoločným bodom, ktorí spája nielen mužov, víťazov viacerých súťaží, ale i ženy, je folklórna skupina Žrnovanka, ktorú vedie Anežka Šikulincová. Na konte má viacero vystúpení nielen na miestnych slávnostiach, ale svojím programom potešila divákov aj inde.
Po niekoľkoročnej pauze sa znova dala dohromady miestna dychovka, ktorú vedie Alexander Adamčík. Je to pozostatok bývalého hudobného telesa, ktoré pôsobilo pri výrobni Považských strojární. Nástroje i uniformy mali od podniku, avšak potom boli vyzvaní, aby si nástroje odkúpili alebo vrátili. Obec nezaváhala, a tak sa dychovka mohla nadýchnuť k ďalšej činnosti. Domáci v nej tvoria asi polovicu, zvyšok sú Dolnomarikovčania alebo Bystričania.
Aktívne sú aj deti, ktoré majú v škole skupinu Žrnovanček pod vedením Jarky Gardoňovej a Ľubky Hároníkovej.
Ku kultúrnej scéne v neposlednom rade patrí trojica mladých mužov, ktorá používa umelecký názov Marikovský šramot. Jozef Kysel, Martin Babečka a Miro Huličiak sú síce rýdzi amatéri, ale ich piesne sú nielen na počúvanie, no aj do tanca.