n Zuzana MUTHOVÁ
bral primátor Bytče do vlastných rúkPov. Bystrica - Podnikanie verejno-obchodnej spoločnosti sa rapídne skomplikovalo. Primátor mesta rozhodol, pravdepodobne s bývalým spolumajiteľom, zmeniť otváracie hodiny po desiatich rokoch jednej Herne na jednom sídlisku. Aj napriek tomu, že stratia prácu štyria zamestnanci a mesto približne pol milióna korún za odvádzané poplatky okrem nájmu. Rozhodnutím bolo evidentné, že sa to prejaví na výške zisku firmy.
„Rokovanie s primátorom Bytče Ing. Petrom Korcom neviedli k riešeniu. Osobne nás neprijal, ani neposkytol informácie podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Boli sme nútení odvolať sa na okresný úrad, ktorý v marci vlaňajšieho roka rozhodol v prospech našej firmy a vrátil prejednanie opätovne na mestský úrad. Do dnešného dňa sa tak nestalo a MsÚ ani nekonal, ani nevydal nové rozhodnutie,“ vyjadrila sa konateľka firmy Vladimíra Hudecová. Neustále vyhrážanie zo strany mesta, že Považskobystričanom znemožnia užívať priestory a násilím ich vysťahujú, naplnili technické služby mesta. Jeho vedúci oznamil firme v septembri 2001, že „ako prenajímateľ nebytových priestorov - reštauračné priestory...“ dáva výpoveď s trojmesačnou výpovednou lehotou. „Až potom sme podali žiadosť o určenie trvania nájmu na Okresný súd v Žiline, keďže výpoveď nájmu môže dať len vlastník budovy, a tým je Mesto Bytča, nie prenajímateľ,“ hovorí o ďalšom postupe firmy konateľka.
Uznesením 23C 24/02-35 však súd rozhodol: „Súd zakazuje odporcovi akýmkoľvek spôsobom vypratať navrhovateľa z obchodných priestorov... v budove spoločenského pavilóna na Ulici mieru..., ako aj rušiť navrhovateľa v užívaní týchto priestorov, a to až do právoplatného skončenia konania...“
(Pokračovanie na 2. strane)
Primátor nepotreboval súdne rozhodnutie
(Dokončenie z 1. strany)
Primátor nerešpektoval toto rozhodnutie súdu a vzal spravodlivosť do svojich rúk. V posledný januárový utorok nariadil primátor svojim podriadeným, aby násilím zobrali z uzamknutej prevádzky po odvŕtaní zámku časť majetku firmy Lystex. „Po našom príchode, keď sme nechceli opustiť priestor, na príkaz primátora nás mestská polícia vytiahla von z prevádzky, pričom majiteľke ublížili na zdraví,“ hovorí o udalosti konateľka.
Aj keď firma Lystex nemala ukončenú nájomnú zmluvu, no od konca februára 2002 na ten istý priestor primátor uzatvoril ďalšiu nájomnú zmluvu s iným podnikateľom, už v posledný januárový utorok t. r.
V priestoroch otvorili po dvoch týždňoch násilného vysťahovania Lystexu opäť Herňu už nového majiteľa, ktorá má síce papierovo otvorené do 22. hodiny, ale zákazníci tam pravidelne bývali dlhšie. Teda žiadna zmena – náhoda? Vraj zákazníci znečisťovali mesto a rušili obyvateľov. Medzi tých, ktorí tam chodili desať rokov, patril aj primátor.
Primátor svojím konaním dokázal, že moc má - aj za cenu, keď pripravil mestskú pokladňu o príjem, aj za cenu zatvorených priestorov.
Text pod foto
Aj napriek tomu, že prípad Lystex versus Mesto Bytča bol v súdnom konaní, súkromná firma mala postupne v januári 2002 odstavenú teplú vodu, zabránili jej prístup do prenajímanej prevádzky vložením tyče (na snímke) a nakoniec ju násilím vysťahovali. Snímka (ar)