v
Patogén sa vyskytuje vo všetkých oblastiach pestovania marhúľ a čerešní. Na listoch marhúľ možno vidieť prvé príznaky v polovici júna. Sú to nepravidelné, neohraničené žltozelené škvrny, ktoré neskôr hnednú a rozširujú sa na väčšiu časť listovej čepele. Pri silnom napadnutí sa listy skrúcajú a opadávajú. Podmienky pre rozvoj a šírenie patogéna: na škvrnách sa objavujú malé tmavohnedé bodky – letné plodničky. Infekcieschopné sú askospóry, ktoré dozrievajú počas zimy na opadnutých infikovaných listoch z minulého vegetačného obdobia. V priebehu jari z nich vystreľujú zrelé plodničky a vzdušné prúdy ich zanášajú na listy. Podmienkou infekcie je ovlhčenie listov.
Ošetruje sa 2-3 týždne po odkvitnutí, 2-3 krát v intervale 7-14 dní.
Prípravky: Baycor 25 WP, Dithane M 45, Novozir MN 80, Syllit 65
Monilióza kôstkovín
Patogén je u nás bežný. Prvé príznaky sa objavujú na začiatku, alebo v priebehu dozrievania plodov. Na ich povrchu sú okrúhle, hnedé, sčasti mäknúce miesta, ktoré sa zväčšujú a môžu o niekoľko dní (podľa teploty) zničiť celý plod. Bežne možno na napadnutých plodoch vidieť terčovité kruhy hubovitých vankúšikov krémovej farby. Sú to zhluky konídii. Veľké škody spôsobuje počas uskladnenia.
Šírenie huby na plodoch umožňuje mechanické poškodenie hmyzom a krupobitím. Plody s neporušenou šupkou sa nemôžu infikovať. Zdrojom infekcie sú napadnuté plody, ktoré prezimujú na alebo pod stromom. Z nich sa infekcia šíri. Hlavným zdrojom nákazy v priebehu leta sú konídie.
Termín ošetrenia:
Odstráňte všetky napadnuté plody a dbajte o dôslednú insekticídnu ochranu (mechanické poškodenie hmyzom). Prvé ošetrenie na začiatku kvitnutia, druhé po dokvitaní (ochrana letorastov). Proti monilióze plodov odporúčame ošetrovať 4-2 týždne pred zberom s dodržaním ochrannej doby.
Prípravky: Baycor 25 WP, Rovral Flo, Sporgon 50 WP.
Pranostika: Pred Servácom niet leta, po Servácovi niet mrazu.
Ing. František Salaj