Verejné pozorovanie v prípade priaznivého počasia aj v Považskej Bystrici
Na dnešnej dennej oblohe máme jedinečnú možnosť vidieť vzácny astronomický úkaz. Jeho výnimočnosť je v tom, že naň čakáme od roku 1882 a ďalší s takýmto istým priebehom nastane až 11. júna 2247.
V tento deň dôjde k prechodu planéty Venuša cez slnečný disk. Z geometrického hľadiska planéta Venuša sa dostane presne medzi Slnko a Zem do jednej priamky. Pozorovateľ na Zemi bude svedkom, ako sa cez slnečný kotúč pomaly presúva mala tmavá bodka. Objaví sa na Slnku 8. júna presne o 7,20 na jeho ľavom spodnom okraji. Pomaly sa bude presúvať smerom doprava a pravý okraj Slnka dosiahne o 13,22 letného stredoeurópskeho času.
Ako bude vnímať tento úkaz neskúsený pozorovateľ? Odpoveď nám dal Marián Mičúch, z astronomického klubu Juraja Bárdyho v Plevníku –Drienovom.
„V každom prípade si treba chrániť zrak. Ak sa pozrieme cez slnečné okuliare, Venušu vidieť nebudeme, lebo je príliš malá. Ak však máme poľovnícky ďalekohľad, s parametrami 10x50, upevníme si ho na statív a pred objektívy dáte filter (zváračské sklíčka, výstrižky zo starej päť a štvrťovej diskety lebo originálny slnečný filter) určite Venušu zbadáte. Samozrejme, že oveľa väčší zážitok z pozorovania budete mať, ak navštívite niektorú hvezdáreň.“
V prípade priaznivého počasia pripraví kabinet astronómie pri Považskom osvetovom stredisku Považská Bystrica v spolupráci s astronomickým klubom Juraja Bárdy v Plevníku-Drienovom verejné pozorovanie tohto úkazu pred budovou Strednej priemyselnej školy v Považskej Bystrici v čase od 7.30 do 12.30.