V Utorok:
Vysvedčenie zbližuje alebo odďaluje deti a rodičov
V utorok si preberie koncoročné vysvedčenia vyše 900-tisíc žiakov základných a stredných škôl. „Vysvedčenia sú veľmi mocným nástrojom, ktorý môže zbližovať alebo odďaľovať deti a rodičov. Dobré vysvedčenie dieťaťa berú rodičia ako svoju výhru a svoj úspech, slabšie vysvedčenie zase ako prehru, niekedy až hanbu,“ hovorí Dana Lovášová z Linky detskej dôvery v Košiciach.
Deti, ktoré majú na vysvedčení horšie známky ako by chceli, sa už týždne pred odovzdávaním vysvedčení trápia nad reakciami rodičov. Niektoré volajú na linky dôvery, iné sa zase obrátia na školského psychológa.
Svoj strach a obavy dávajú najavo zvlášť mladšie deti, ktoré ešte nemajú vypestované obranné mechanizmy pred záťažovými situáciami.
Z opakovaných prieskumov OZ Slovenská nádej dieťaťa vyplýva, že za známky je občas trestaných až 30 percent detí, a až 7 percent detí často. Školská psychologička G. Herényiová však hovorí, že dnes už telesné trestanie detí za známky bitkou ustupuje. Podľa nej si treba uvedomiť, že známka vypovedá nielen o tom, ako sa dieťa učilo, ale aj o tom, ako mu učivo vysvetlil pedagóg a aké malo doma podmienky na učenie.
V niektorých krajinách si zo známok na vysvedčení nerobia ťažkú hlavu. Ako sa známkuje v Rusku, Nemecku, Mongolsku, Amerike či Mali? Prečo sú deti kvôli známkam schopné aj ublížiť alebo sa zabiť? Zistite si - patríte k rodičovi - realistovi, alebo k rodičovi, ktorý dieťa kvôli známkam vydiera?
Plus niečo o tom, že maturantom nejde matematika a reportáž z prijímačiek na právo – to všetko nájdete v utorok, v denníku SME.