„Je to ďalší príspevok martinskej fakultnej nemocnice (MFN) tomuto regiónu. Rozmýšľali sme, ako pomôcť ľudom trpiacim na bolesti pohybového ústrojenstva a chrbtice. Spolu s Prof. MUDr. Jurajom Péčom, riaditeľom MFN, primárom neurochirurgickej kliniky MUDr. Júliusom De Rigom, výrobcom Ing. Ladislavom Chupáčom z Poľnohospodárskeho družstva Mestečko, s ďalšími odborníkmi sa dostala na svet samorehabilitačná lavica,“ povedal V. Veteška.
Z odborného hľadiska MUDr. De Rigo vysvetlil: „Zaoberám sa liečením ochorenia chrbtice. Je jasné, že nie všetko treba operovať, pokiaľ sa dá človek liečiť inak. Operáciu treba nechať až na najvhodnejšiu indikovanú etapu. Z fyziológie chrbtice vyplýva, že má svoj rytmus. V priebehu dňa dochádza k vytlačeniu vody z medzistavcových priestorov, zmenšuje sa pružnosť chrbtice. Keď chrbtica stratí fyziologickú prispôsobivosť, rytmus výmeny vody sa značne spomalí, začnú bolesti. Platnička degeneruje a už chrbtica si nedokáže „opravovať“ svoju výšku. V istých štádiách sa ochorenia prejavia roztrhnutím platničky, čo treba operovať, alebo dôjde k zvýšenej pohyblivosti medzi stavcami, to sa operuje, ale aj neoperuje. Aby sa neoperovali pacienti, u ktorých je tzv. nestabilita, dochádza k pohybom stavcov, autotrakčné lôžko im nahradí to, o čo ich príroda v procese starnutia obrala.“
Ako autotrakčné lôžko funguje, demonštroval v športovom oblečení V. Veteška. Prvými slovami ho však predstavil, že ide o „škripec na politikov“. Ľudovo povedané, v tej prvej časti mal stopercentnú pravdu... Ľah na chrbát, chodidlá „zakvačiť“ a pravou rukou pomaly ťahať kľuškou, aby sa nohy dostali do určitej výšky. Takto visieť stačí 15 minút. Aby sa človek bez rizika mohol naťahovať, najprv však musí byť prerušená bolesť.
Ide o prvé lôžko tejto podoby. Jeho prví predchodcovia v MFN slúžia pre ambulantnú liečbu a ležiacich pacientov. Niektorí sa viac rokov chodia tri razy do týždňa „natiahnuť“ na 15 minút.
„Sledujeme 450 pacientov s nestabilitou chrbtice, kontrolujeme ich RTG vyšetreniami. Vďaka takémuto typu cvičení, sa musí operovať len 40 percent pacientov, vo svete 70 – 80 percent. Ide o veľmi komplikované operácie chrbtice,“ hovoril o doterajších výsledkoch MUDr. De Rigo.
„Neustále sa snažíme zvyšovať štandard kvality, žiada si to trh a núti nás k tomu i naša konkurencia. Podarilo sa nám to s črevnou sprchou, ktorej blahodárne účinky malo možnosť vyskúšať veľa našich klientov. Som presvedčený, že nemenej úspešní budeme i s autotrakčným lôžkom. Máme k tomu všetky predpoklady - kvalifikovaný, odborný a príjemný personál, ktorý má naviac možnosť pracovať v skutočne reprezentačných priestoroch“, povedal riaditeľ hotela Jozef Bystrický. (por)
Kontakt: hotel Wili ***, Púchov
Tel. 042/463 1451, 2