Ide o osobitný ročný príspevok štátu na záujmové vzdelávanie pre jedného žiaka základnej či strednej školy. „Všetci sme v časovej tiesni, pretože porada riaditeľov k preukazom v našom kraji je až 30. augusta. Jasné je zatiaľ to, že poskytovateľ záujmovej organizovanej činnosti dostane na žiaka, ktorý odovzdá vzdelávací preukaz, do konca kalendárneho roka mesačne 75 korún. Plusom je to, že štát sa rozhodol prispievať na záujmovú činnosť a tiež, že školy budú motivované, aby žiaci navštevovali záujmové krúžky. Na druhej strane sú tu aj určité negatíva. Pribudne administratívy, takže tí, čo sa venujú deťom, musia viac času než doteraz stráviť úradovaním. Myslím si, že jednoduchšie by bolo vychádzať z počtov detí vykazovaných pre potreby štatistiky, na základe ktorých sú podľa normatívov prideľované financie pre školské zariadenia na kalendárny rok,“ hovorí Mgr. Miroslav Kortman, riaditeľ CVČ Považská Bystrica. Niečo pravdy na tom je, pretože poskytovateľ musí okrem bežného vedenia krúžkového denníka ešte viesť evidenciu pre zriaďovateľa, zriaďovateľ sumarizovať podklady pre krajský školský úrad, ktorý zasa bude sumarizovať podklady zo všetkých okresov pre ministerstvo. Až potom bude ministerstvo poukazovať financie, ktoré sa budú opačným smerom vracať naspäť jednotlivým subjektom. Škola musí vo väčšine prípadov zakúpiť nový softvér, vytvoriť databázu všetkých žiakov.
Každý žiak má v školskom roku nárok na jeden vzdelávací preukaz, ktorý môže poskytnúť iba jedinému poskytovateľovi záujmového vzdelávania. Preukaz je neprenosný a použiť ho môže iba žiak, na ktorého meno bol vystavený. Ako sa v tomto prípade budú rozhodovať nadané deti, ktoré navštevujú dva či viac krúžkov? Ich rozhodovanie nebude ľahké. Ak žiak preukaz neprevezme do stanoveného termínu, najneskôr do 30. septembra, stráca nárok na osobitný štátny príspevok na záujmové vzdelávanie.
Do konca roka by poskytovateľ mal za každého žiaka získať, ak samozrejme ten bude krúžok navštevovať, spolu tristo korún. Po novom roku by na jeho konto malo mesačne pribudnúť už 300 korún mesačne na hlavu. O túto sumu budú ukrátené umelecké školy, športové kluby a súkromné organizácie, ktoré nemôžu vzdelávacie preukazy využívať.
Vzdelávacie preukazy okrem prínosu môžu byť aj zdrojom špekulácií. Nemôže dôjsť k umele vytvoreným krúžkom, ktoré by žiaci navštevovali iba na papieri? „Také jednoduché to nebude, pretože každý krúžok musí mať svoj denník s dochádzkou a môže byť hocikedy kontrolovaný. Myslím, že do podobného rizika by asi nikto z pedagógov nešiel,“ myslí si M. Kortman. V boji o peniaze však nie je vylúčené, že bude na žiakov vytváraný nátlak, aby preukazy odovzdali práve svojej škole a nie inému zariadeniu.
Uvidíme, čo vzdelávacie preukazy prinesú. Školské kluby, centrá voľného času, strediská záujmovej činnosti, domovy mládeže, štátne jazykové školy a jazykové školy budú musieť čeliť ešte ďalšiemu problému, ktorým je ekonomika. Od septembra zdražie cestovanie, a tak si viacerí rodičia rozmyslia, či si budú môcť dovoliť prispievať ratolestiam okrem zápisného aj na drahšie cestovné lístky. Možno práve preto ostane určitá časť vzdelávacích preukazov neodovzdaných.
Autor: jš