Považská Bystrica - Ľudia, poberajúci dávku a príspevky v hmotnej núdzi dostanú už v budúcom mesiaci viac. Ako nás informovala Mgr. Janka Dudoňová, vedúca oddelenia pomoci v hmotnej núdzi, Zákonom č. 453/2004 Z. z. sa mení a dopĺňa zákon č. 599/2003 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi, ktorý nadobudol účinnosť od 1. septembra 2004. Zmeny nastali v tom, že na účely posudzovania hmotnej núdze sa za príjem považuje 25 percent z materského príspevku, alebo invalidného dôchodku, 25 percent zo sociálneho dôchodku z dôvodu invalidity a 25 percent zo sirotského alebo vdovského príspevku. Zmena nastala i u detí nad 18 rokov, ktorým sa vypláca invalidný dôchodok. Tieto sa už neposudzujú v okruhu spoločne posudzovaných osôb s rodičmi. Občania, ktorí sú v hmotnej núdzi a ktorým sa vypláca rodičovský príspevok majú nárok na aktivačný príspevok vtedy, ak študujú na strednej alebo vysokej škole. Upravené podmienky sú i v pridelení príspevku na bývanie. Ten je možné poskytnúť aj v tom prípade, ak je občan nájomcom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie, pričom podmienkou je predloženie zmluvy medzi prenajímateľom a nájomcom. Na to, kedy je občan v hmotnej núdzi a aké sú podmienky pre poberanie dávky a príspevkov nám Mgr. Janka Dudoňová povedala. „O hmotnej núdzi hovoríme vtedy, ak príjem občana a spoločne posudzovaných osôb nedosahuje výšku životného minima a občan si nemôže príjem zabezpečiť, alebo zvýšiť vlastným pričinením. Vtedy si uplatňuje zákonné nároky, ktorými si zabezpečí základné životné potreby. Občan, žiadajúci o pomoc v hmotnej núdzi uvedie v žiadosti okruh osôb, ktoré s ním žijú a majú trvalý pobyt v spoločnej domácnosti. Osobitný dôraz sa kladie na spoločnú domácnosť rodičov a detí. Spoločne s rodičmi sa posudzuje aj dieťa do 25 rokov veku, ktoré nemá príjem, alebo má príjem najviac vo výške minimálnej mzdy, t. č. 6080 korún. Dieťa do 25 rokov, ktorému v minulosti vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti sa posudzuje samostatne.“
Aby bola občanovi v hmotnej núdzi priznaná dávka od štátu, čím sa musí preukázať?
Preukázať musí všetky príjmy, ktoré sa započítavajú pri posudzovaní hmotnej núdze v zmysle platného zákona. Dávka sa zvyšuje o 350 korún mesačne, ak je spoločne posudzovaná tehotná žena. K základnej dávke, určenej v šiestich úrovniach podľa štruktúry rodiny, je pri splnení podmienok možné poskytnúť aj príspevky. Príspevky si občan uplatňuje spolu s dávkou. Na aktivačný príspevok v sume 1500 korún má nárok občan, ktorý sa zúčastňuje na vzdelávaní a príprave pre trh práce, v rámci projektov schválených úradom práce, sociálnych vecí a rodiny, alebo po dohode s príslušným obecným úradom vykonáva dobrovoľné práce. Na aktivačný príspevok má nárok aj občan v evidencií uchádzačov o zamestnanie, ktorý si zvyšuje kvalifikáciu formou štúdia popri zamestnaní, externého štúdia, alebo štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov.
Aké sú podmienky pri ochrannom príspevku?
Ochranný príspevok v sume 1500 korún patrí občanovi, ktorý dosiahol vek potrebný na starobný dôchodok, je invalidný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 percent, je osamelý rodič, ktorý sa celodenne stará o dieťa do 31 týždňov jeho veku, alebo sa celodenne stará o dieťa, alebo osobu s ťažkým zdravotným postihnutím.
Ochranný príspevok je priznaný i osobe, ktorá má nepriaznivý zdravotný stav, kedy sa choroba považuje za poruchu zdravia uznanú ošetrujúcim lekárom, trvajúcu nepretržite viac ako tridsať dní.
Aké podmienky musí splniť občan v hmotnej núdzi, ak chce požiadať o príspevok na bývanie?
Príspevok sa poskytuje v zmysle zákona za podmienky, že žiadateľ je vlastníkom alebo nájomníkom bytu, domu a po novom i nájomcovi obytnej miestnosti v zariadení, určenom na trvalé bývanie za predpokladu, že má uhradené výdavky, spojené s bývaním.
Novinkou sú aj štipendiá na Základných a stredných školách. Dočítate sa o nich v budúcom vydaní nášho týždenníka.