Viac peňazí dostanú zdravotne postihnutí občania aj opatrovateliaPovažská Bystrica – Od 1. septembra sa menia podmienky pridelenia peňažného príspevku za opatrovanie. Ako nás informovala Ing. Veronika Hantáková, vedúca oddelenia peňažných príspevkov na kompenzáciu nákladov pre občanov s ťažkým zdravotným postihnutím, zvyšuje sa príspevok pri opatrovaní jedného, alebo viac nezaopatrených detí o 1500 korún mesačne. Príspevok bude zvýšený tomu, kto nemá v čase opatrovania iný príjem, nepoberá dávku dôchodkového poistenia alebo dávku výsluhového zabezpečenia. U fyzických osôb, ktoré poberajú dávku dôchodkového alebo výsluhového zabezpečenia, sa peňažný príspevok za opatrovanie zníži o sumu, zodpovedajúcu 50 perc. dávky dôchodkového poistenia, alebo dávky výsluhového zabezpečenia. U fyzickej osoby bez príjmu, sa dávka zníži o sumu, ktorá presahuje príjem občana s ŤZP, ak je vyšší ako 1,2-násobok sumy životného minima. Upresnila, že ak je občanom ZŤP nezaopatrené dieťa, peňažný príspevok sa kráti o sumu, ktorou príjem presahuje 3-násobok sumy životného minima.
Zmena nastala i vo výške peňažného príspevku zdravotne postihnutým občanom na zvýšené výdavky súvisiace s hygienou, opotrebovaním šatstva, obuvi a bytového zariadenia. Z doterajších 300 korún sa zvyšuje na sumu 500 korún mesačne. Príspevky na diéty pre zdravotne ťažko postihnutých občanov, platné od 1. februára 2004 ostávajú nezmenené. „Dávky na diéty, šatstvo, obuv, alebo prevádzkovanie vozidla (odborne Peňažné príspevky na kompenzáciu zvýšených výdavkov) sú od 1. septembra posudzované s príjmom za rok 2003, občanov s ŤZP a spoločne posudzovaných osôb“, upozorňuje Ing. Veronika Hantáková. Zároveň dodáva, že peňažné dávky budú žiadateľom poukázané až po prehodnotení príjmov za rok 2003.
Najväčšia zmena nastala u nezaopatrených detí. K peňažnému príspevku za opatrovanie v sume 5300 alebo 6000 korún štát pridal 1500 korún. Na peňažný príspevok má nárok opatrovník, ktorý nemá iný príjem, alebo inú dávku dôchodkového zabezpečenia. Matky si môžu popri poberaní peňažného príspevku 5300 alebo 6000 korún v súčasnosti i privyrobiť. V tom prípade ale nárok na 1500 korunový príspevok strácajú. V zmysle uvedenej novely priznanie peňažného príspevku na kompenzáciu a peňažného príspevku za opatrovanie Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Pov. Bystrici prehodnotí z vlastného podnetu. (mv)
Príklad 1: Matka poberá peňažný príspevok za opatrovanie na dieťa, ktoré nenavštevuje školské zariadenie v rozsahu menej ako 20 hodín týždenne a príjem nemá okrem príspevku za opatrovanie žiaden, výška jej príspevku bude od 1. septembra 7500 korún. Do 31. augusta to bolo len 6 000 Sk.
Príklad 2: Fyzická osoba poberá dávku starobného dôchodku a stará sa o nezaopatrené dieťa, ktoré navštevuje školské zariadenie v rozsahu viac ako 20 hodín týždenne. Výška jej peňažného príspevku ostáva v tomto prípade nezmenená.
V obidvoch prípadoch platí, že príjem občana s ŤZP nepresahuje 3-násobok sumy životného minima.
Príklad 3: Fyzická osoba, ktorá poberá dávku dôchodkového poistenia 6000 korún a občan s ŤZP má príjem nad 1,2-násobok sumy životného minima 500 korún, s dávkou na bezvládnosť 300 korún, do 31. augusta sa mu príspevok počítal nasledovne: (6000 Sk – 3000 Sk –500 Sk – 300 Sk), čiže 2200 Sk. Od 1. septembra sa príspevok počíta nasledovne: (6000 Sk– 3000 Sk –300 Sk), výsledná suma príspevku, ktorý bude občan s ŤZP poberať je 2700 korún mesačne.