i. I napriek tomu že je veľmi mladá, je liečiteľka. Marcela Gorelíková
Aktívne liečite už štyri roky. Vyhľadávajú vás ľudia z mesta i z ďalekého okolia. Aké metódy liečby využívate?
Vychádzam z klasickej čínskej medicíny, starej niekoľko tisíc rokov. Využívam fytoterapiu, reflexnú terapiu, aromaterapiu, silu kameňov... Pozornosť sústreďujem na akupunktúrne body, ktorých je na tele človeka veľmi veľa. V nich je ukrytá energia, súvisiaca s jednotlivými orgánmi. Na meranie energie používam prístroj FAV. Dá sa ním presne zistiť, kde je energie viac, kde menej. Tam, kde jej je viac, sa obvykle vyskytujú zápaly. Niektorí lekári sa sústreďujú u ľudí len na určitú časť tela. Ak ich bolí ruka, liečia ruku, ak hlava, predpíšu tabletky, pritom príčina môže byť úplne inde. Ja beriem človeka ako celok. Čo sa byliniek týka, tie svoje nazberané používam už iba zriedkavo. Oficiálne využívam bioinformačné prípravky, schválené ministerstvom zdravotníctva, pôsobiace na ľudský organizmus v niekoľkých úrovniach súčasne.
Kto bol vaším prvým pacientom?
Mojím prvým pacientom bol manžel, vtedy ešte priateľ. Hodnoty jeho imunitného systému boli neskutočne nízke. Dá sa povedať, že nemal takmer žiadnu imunitu. Neustále bojoval s nádchou, zápalmi... Dnes je už našťastie v poriadku.
Spomenuli ste kamene. Je v nich skutočne ukrytá tak veľká sila? Aký je váš obľúbený kameň?
V kameňoch je odpradávna sila prírody, no ak má človek vážnejšie zdravotné problémy, pohľad na kameň ho určite nevylieči. Je to na dlhšie. Zo skúsenosti viem, že kameň, ktorý človeka na prvý pohľad zaujme, charakterizuje jeho vlastnosti. A aký kameň je môj srdcový? Je ním určite kryštál, ktorý má rôzne využitie. Má pozoruhodné liečivé účinky a zo všetkých kameňov sa mi s ním pracuje najlepšie. Málo ľudí vie, že o svoj kameň sa treba i starať. Jednou z možností je napríklad jeho ponorenie do slanej vody a následné dobitie na slnku.
Jedna z metód, ktoré pri liečbe využívate, je aromaterapia. Aké sú jej účinky?
Blahodárne účinky aromaterapie využívali už Rimania vo svojich slávnych kúpeľoch. Terapia sa využíva ako prevencia pred ochorením, napríklad v chrípkovom období. Taktiež zmierňuje nepríjemné pocity už pri samotnom ochorení. Priaznivé účinky aromaterapie sa dajú docieliť nielen vdychovaním, ale i pridávaním do rôznych masážnych olejov, sauny, kúpeľov... Výťažky z rastlín sa získavajú vodnou destiláciou, alebo lisovaním za studena, čím si uchovávajú všetky vlastnosti i silu. Majú nielen charakteristickú vôňu, ale aj veľmi dobré liečivé účinky.
Ste liečiteľka, ktorá v praxi využíva alternatívnu medicínu. Máte certifikát, pozývajú vás na semináre... Lekársky titul však nezískate. Nepociťujete to ako príkorie?
Určite nie. Pre mňa je dôležité, že pomáham ľuďom. Raz mi jeden starší pán povedal: „Vy ste sa už narodili s tým, že viete, čo komu pomôže.“ Tak to nie je. Nestačí si prečítať tri knihy a povedať si: „Hurá, idem liečiť ľudí.“ Najskôr sa tomu treba aktívne venovať, študovať niekoľko rokov literatúru, odborné časopisy, zúčastňovať sa seminárov...
S akými problémami vás ľudia najčastejšie navštevujú?
Väčšinou sú to ľudia s chronickými ochoreniami, alergiami, ale aj problémami psychického pôvodu. Problémy ľudí majú súvis s jednotlivými obdobiami. Teraz je napríklad obdobie neskorej jesene, kedy je zvýšená záťaž na žalúdok. Zimné obdobie je špecifické častejšími ochoreniami obličiek. V mnohých prípadoch poslali za mnou pacientov na premeranie, alebo predpísanie bylinnej liečby i lekári, ktorí už vyčerpali všetky možnosti. Najhorší sú skeptici, ktorí za mnou prídu už s tým, že bylinkári sú šarlatáni. Na druhej strane, ak sa zbavia problémov, najviac nás odporúčajú ďalším ľuďom.
Ste vydatá, máte dcérku. Prejavujú sa i u nej liečiteľské sklony?
Samozrejme že ju zaujímajú kamene. Veď je nimi od malička obklopená. Taktiež mi pomáha vyberať bylinky, ale povedať áno, je ešte veľmi zavčasu. Uvidíme, až začne chodiť do školy. Zatiaľ sú tie sklony viac manažérske. Má svoju pečiatku. „Vypisuje príkazy na úhradu...“.
Ako relaxuje liečiteľka? Rozvešiava ešte vrecúška s bylinkami po celom byte?
Predstava, že poviem priateľom: „Nemôžem ísť s vami do spoločnosti, pretože idem na bylinky,“ sa mi zdá smiešna. Nie, až takto to so mnou nie je. Aj domácnosť mám úplne normálnu, modernú. Vrecúška s bylinkami mi samozrejme visia v chate v Podjavorníku, kam chodíme občas s dcérkou a s manželom relaxovať. Doma mi však stačí ich príjemná vôňa z esencií.
Ste mladá, máte iba 28 rokov, no napriek tomu, čo si myslíte o posmrtnom živote?
Nahováram si že niečo po smrti musí byť. Nejaká tretia dimenzia. My tu na zemi žijeme svoj život. Ale vieme o všetkých, ktorí žijú svoj život niekde inde? Život i smrť je veľké tajomstvo, k odhaleniu ktorého chýba už možno iba krôčik. Nechcem však, aby tento krôčik raz niekto urobil.
Autor: mv