Ako tvrdia nefrológovia, oblička je vzácny dar a musí ísť do organizmu, ktorý to „zvládne“. Horná veková hranica pre zaradenie do listiny je 60 rokov. Okrem veku, sú aj iné kontraindikácie vylučujúce transplantáciu, alebo znižujúce šancu na prijatie obličky darcu v organizme. Pacienti s nimi sa na čakaciu listinu nedostanú.
Čakacia doba na transplantáciu je rôzna. Niekto sa môže novej obličky dočkať po dvoch týždňoch dialýzy, niekto čaká aj osem rokov. Rozhoduje zhoda orgánu darcu s telom príjemcu. Je dôležité, či sa oblička v tele pacienta neodlúči do jedného roka. Potom je už nádej na jej ďalšie prežívanie väčšia. Sú pacienti, ktorí s darovanou obličkou žijú aj dvadsať rokov. Postupne sa dávky liekov potláčajúce obranyschopnosť organizmu znižujú, pacient je však na ne odkázaný do konca života.
Obličky sa získavajú buď od nežijúcich alebo živých darcov. Podľa platného zákona môžu byť orgány odobraté každému mŕtvemu človeku, ktorý za svojho života nenahlásil, že s darovaním nesúhlasí. Orgány môžu byť z tela darcu odobraté až potom, ako u neho nastane mozgová smrť, čo sa zisťuje pomocou prísnych vyšetrení. Darovanie obličky žijúcim darcom funguje väčšinou v rámci príbuzenských transplantácií. Pripúšťa sa aj emocionálne darcovstvo (priateľ, priateľka, druh, družka), darca však musí darovať obličku celkom zadarmo. To sa kontroluje pomocou psychologických pohovorov. Rozbieha sa a budúcnosť má hľadanie darcov obličky cez internet.