Dubnica nad Váhom – Odhad potrebných financií sa blíži k 200 miliónom korún. Skôr, než sa podarí s problémom samotného kaštieľa pohnúť, rozhodli sa predstavitelia mesta obnoviť aspoň unikátnu vyhliadkovú vežu - grotu, ľudovo nazývanú Babylon.
Vežu postavili v sedemnástom storočí majitelia panstva Illesházyovci, ako súčasť rozsiahleho francúzskeho parku obkolesujúceho kaštieľ. V roku 1943 stavba vyhorela a odvtedy už iba chátra. Dnešnú kamennú ruinu mesto aspoň ohradilo, aby neslúžila ako nocľaháreň bezdomovcov, či jej havarijný stav nikoho ohrozoval.
Ministerstvo kultúry podporilo v tomto roku zámer obnovy groty sumou 120-tisíc korún. Ako nás informoval odborný referent projektového manažmentu dubnického mestského úradu Martin Hlavinka, k týmto prostriedkom mesto priložilo ďalších stotisíc korún a celú sumu použijú na rozbeh rekonštrukčných prác. „Objekt v budúcom roku vyčistíme, odstránime suť, ktorou je zavalený, uskutočnia sa tam geodetické práce, pamiatkový prieskum a areál sa opätovne zabezpečí oplotením,“ charakterizoval Hlavinka naplánovaný rozsah prác. O grant sa podľa neho budú na ministerstve kultúry uchádzať opäť. Spoločným financovaním by postupne chceli pokryť celkové náklady na obnovu. Tie odhadol na sedem až osem miliónov korún.
Na opätovnom vybudovaní vyhliadkovej veže sa podieľa aj Historická spoločnosť Jána Baltazára Magina. Tá dokonca dávnejšie vyhlásila verejnú zbierku na obnovu pamiatky. Veľkorozmernú tabuľu upozorňujúcu Dubničanov na zbierku však vandali strhli. Vedúci spoločnosti Tomáš Roháč pripustil, že ich úmysel skončil fiaskom. „Vyzbierali sme päťtisíc korún, čo stačilo akurát na poštovné, aby sme mohli ďalej rozposielať na všetky strany žiadosti o podporu,“ povedal. To je však minulosť a Tomáš Roháč vidí teraz situáciu tak, že o tri roky by drevená veža mohla opäť stáť. „Bolo by to fantastické,“ skonštatoval na margo faktu, že by mestu mohla pribudnúť zaujímavá turistická atrakcia.