Utorok, 19. október, 2021 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky
NEÚSPECH ALEBO OMYL JE LEN POUČENIE ZÍSKANÉ POČAS HĽADANIA RIEŠENÍ

Úspechy a neúspechy Martina Krekáča

Jeden známy si ako svoju inšpiráciu vybral akademického maliara z vedľajšej dediny a počas celého detstva si opakoval, že raz, podobne ako on – chudobný chlapec zo zapadnutej dedinky – musí niečo dokázať.

A dokázal.
Chcete sa aj vy inšpirovať podobnými príbehmi? Viete, koľko osobností šoubiznisu, športu, kultúry, či podnikania sa narodilo na Považí? Chceli by ste spoznať ich životnú púť, dozvedieť sa o ich úspechoch, pádoch a zaujímavých životných situáciách? Prinášame vám seriál rozhovorov s rodákmi z nášho regiónu, a to najmä takými, ktorým sa v šírom svete podarilo nájsť si to správne miesto. V našom seriáli načrieme do ich krátkej, no bohatej životnej púte v rôznych povolaniach, v rôznych končinách našej vlasti i mimo nej. Okrem úspechu majú spoločné „korene“, ktoré siahajú na Považie a sú na to patrične hrdí. A možno prídete na to, že ste sa s nimi hrávali na rovnakom pieskovisku, sedeli v jednej triede, kopali spoločne do futbalovej lopty, či chodili do rovnakého krúžku...
Na čo najradšej spomínate z vášho rodiska?
Na peknú prírodu a staré námestie, kde mali rodiny môjho otca a mojej mamy domy, ktoré už neexistujú. Na potok Domanižanka a sídlisko Lánska, kde som vyrastal a kde dodnes žijú moji rodičia.
Spoznali by ste ešte spolužiakov zo školy? Chodíte na pomaturitné stretnutia?
Samozrejme, že by som ich spoznal, aj keď odvtedy, čo sme sa rozišli, už prešlo zopár rokov... Doteraz sme sa pravidelne stretávali, o rok si pripomenieme dvadsiate piate výročie zloženia maturitnej skúšky. Okrem toho sa s niektorými spolužiakmi stretávam príležitostne a s niektorými som zostal v užšom kontakte dodnes. Mimochodom, z gymnaziálnych čias mám aj najlepšieho kamaráta Mira Ogurčáka, ktorý rovnako ako ja pôsobí v Bratislave.
Vraciate sa do Považskej Bystrice?
Pri väčších rodinných oslavách rád navštevujem rodičov, musím sa však priznať, že počas posledných rokov sa miestom našich spoločných stretnutí čoraz častejšie stáva moje terajšie bydlisko alebo chalupa neďaleko Bratislavy.
Kedy ste sa rozhodli „skúsiť šťastie“ v Bratislave?
Po gymnáziu som začal študovať na vysokej škole v Košiciach. Bratislava ma však stále lákala a pre túto túžbu či volanie som zmenil školu, špecializáciu a veľa ďalších vecí. Zdá sa, že som sa rozhodol dobre, v Bratislave som zotrval dodnes. Mám rád toto mesto, poskytlo mi a ešte vždy poskytuje priestor na tvorbu a realizáciu množstva myšlienok a nápadov.
Ako ste sa dostali k personalistike? Čím vás priťahuje?
Bolo to na Vianoce roku 1989, keď dal vtedajší čs. minister hospodárstva zelenú súkromnému podnikaniu. Spolu s Martinom Novotným, kamarátom z vysokej školy, sme sa spontánne rozhodli podnikať. Rozmýšľali sme, čo bude naša krajina v ďalšom období potrebovať. Odhadovali sme, že to určite budú ľudské mozgy a na základe týchto úvah sme naše aktivity nasmerovali k identifikácii kvalitných ľudí nevyhnutných pre rozvoj nového hospodárstva. A tak ako dvaja mladí ľudia, plní energie a chuti niečo realizovať, sme sa vybrali do Viedne za dr. Jeanom-Françoisom Jeneweinom, majiteľom spoločnosti Jenewein Management Consulting. S odstupom času si uvedomujem, že toto „osudné“ rozhodnutie sprevádzal aj kus šťastia, pre nás prvá a zároveň aj správna stanica. Dokázali sme ho zaujať a to bol základ, od ktorého sa neskôr všetko odvíjalo. Tak sme sa dostali k personálnemu poradenstvu, aj keď prvotná myšlienka bola dosť vzdialená od súčasnej podoby našich aktivít.
Bola vaša kariérna cesta vydláždená len úspechmi? Ako prekonávate neúspechy alebo len čiastočné úspechy?
Otázka je, čo je neúspech? Ani jednu vec s výnimkou tých, ktoré pohltia zdravie a toľko času, energie a peňazí, že nastane kolaps, nevnímam ako neúspech alebo omyl. Ide o poučenie získané počas hľadania optimálnych riešení, a keďže mnohé veci som sa nemal od koho naučiť, „učím“ sa často a rád. Rád idem do rizika a budujem nové veci v zmysle predvídania stratégie a budúcich zmien. A ak niečo nevyjde a nenaplnia sa predstavy, čo pre mnohých znamená neúspech, treba v prvom rade analyzovať a hľadať príčiny a nebáť sa ísť ďalej.
V posledných voľbách ste presviedčali ľudí, aby išli voliť. Je to podľa vás povinnosťou každého občana?
Z pozície majiteľa, manažéra a nezávislého odborníka som sa rozhodol motivovať ľudí k účasti na voľbách. V neštandardných pomeroch, keď môže s trochou nadsázky „rozhodnúť každý hlas“, považujem účasť na voľbách za občiansku povinnosť každého človeka. Mimochodom, mňa osobne politika zaujíma od detstva...
Mnoho manažérov pri nástupe do novej pozície často mení okruh svojich najbližších spolupracovníkov. Je to podľa vás správne?
Hoci ľudia za touto skutočnosťou neraz vidia vytváranie klík, rodinkárstvo a iné neduhy, v normálnych podmienkach zdravého organizmu je to bežná a legitímna prax. Manažéri, ktorí pracujú na vysokých pozíciách, totiž prechádzajú dlhým a náročným výberovým procesom, kde sa hodnotia nielen ich odborné a osobnostné predpoklady, ale aj predložená vízia ďalšieho vývoja a stratégia jej naplnenia. Keďže víťaz od prvého dňa pôsobenia na novom mieste preberá aj zodpovednosť za plnenie stanovených úloh, je prirodzené, že sa chce obklopiť ľuďmi, ktorým dôveruje a s ktorými vie spolupracovať. Podobne ako pri ostatných krokoch treba však aj v tomto prípade postupovať uvážene a transparentne a nerobiť „výmeny pre výmeny“.
Myslíte si, že na Slovensku máme v porovnaní s inými krajinami dostatok „mozgov na predaj“?
Slovensko celkom určite je krajinou zaujímavých ľudí. V porovnaní so svetom sa nemusíme hanbiť, pretože máme dostatok ľudí, v ktorých sa skrýva ešte veľa potenciálu a silnej vôle. Táto skutočnosť nám dáva nádej, že v konkurencii ostatných máme šancu uspieť a dokonca ukázať aj niečo nové. Myslím si, že Európsku úniu ešte prekvapíme.
Ste členom programovej rady pre zlepšovanie podnikateľského prostredia Podnikateľskej aliancie Slovenska. Všetci vám dajú za pravdu, že podnikateľské prostredie na Slovensku nie je práve ideálne. Čo konkrétne by ste na ňom zlepšili vy?
Za posledné obdobie sa na Slovensku veľa vecí zmenilo v prospech rozvoja podnikania a podnikateľov. Určite je toho veľa, čo ešte možno vylepšovať zákonmi a predpismi. Avšak je to aj o ľuďoch, ktorí môžu kvalitu podnikania priamo ovplyvňovať svojimi schopnosťami a správaním. Podobne ako v živote, aj v podnikaní verím v slobodu spojenú so zodpovednosťou, princípy voľného trhu a dobrovoľnú ľudskú solidaritu. Čo by som určite zmenil a mnohými krokmi sa aj snažím meniť, je zlepšenie morálky a neformálnych pravidiel fungovania okolitého sveta.
V rámci svojej poradenskej spoločnosti sa zaoberáte aj európskymi vzťahmi. Je pre Slovákov vstup Slovenska do EÚ taký dôležitý?
Máte pravdu, spolu so vstupom Slovenska do únie sa v Bruseli začala činnosť našej Európskej kancelárie pre Slovensko, ktorá v súčasnosti zastupuje záujmy a radí v europroblematike firmám a vládam najmä z nových členských štátov. Našou výhodou je, že európskej problematike sme sa venovali dávno predtým, ako sa to stalo „módne“, dokonca aj v období, keď to bolo skôr nepopulárne. Pokiaľ ide o vstup Slovenska do únie, vnímam ho nielen ako jeden z najdôležitejších míľnikov našej histórie, ale predovšetkým ako dlhoočakávanú príležitosť a šancu pre Slovensko a jeho občanov uplatniť svoje skúsenosti, schopnosti a jedinečnosť. Ako som už povedal, verím, že Slováci ešte Európu pozitívne prekvapia. Viem, že tým, čo robíme doma a v Bruseli, pomáhame realizovať tento „slovenský sen“.
Pre poradenskú firmu je dobré meno a imidž nevyhnutnosťou. Ako sa vám darí vyhýbať aféram? Riešili ste už niekedy krízovú situáciu tohto typu?
Prísne dodržiavanie najvyšších medzinárodných kvalitatívnych a etických štandardov od prvej chvíle našej pätnásťročnej činnosti prinieslo AJG líderské postavenie na slovenskom trhu. S tým úzko súvisí aj vybudovanie dobrého mena a značky najvyššej profesionality. Ak sa niekto ocitne na určitom stupni, je pochopiteľné, že sa o ňom viac rozpráva, pričom nie vždy prevažujú pozitívne názory. Ja osobne však verím v dobro. Dokážem pochopiť, keď je niekto úspešný, a ani na ľuďoch, ani na iných firmách nehľadám niečo, čo mi prekáža. Snažím sa nájsť to pozitívne a to isté očakávam aj od druhých. Neviem pochopiť, keď to iní vnímajú inak. Priznávam, že v tejto oblasti som zraniteľný. Útok spoza chrbta ma vždy zabolí a potrebujem nejaký čas na to, aby som sa s ním vyrovnal.
Veľa krízových situácií vzniká aj v manželstve. Ako sa vám darí skĺbiť náročnú pozíciu manažéra s rodinou?
Moja najbližšia rodina – manželka a dvaja synovia – sú mojou prioritou. Hoci práci som venoval a ešte vždy venujem veľa energie a času, nikdy som nepatril k manažérom, ktorí okolo seba nevidia nič iné ako prácu. Mám rád dni strávené v chalupe v malokarpatskom lese a snažím sa hľadať a nachádzať dostatok voľného času, ktorý strávim sám so sebou, s rodinou a blízkymi. A pokiaľ ide o manželské spolužitie – základom je podobne ako vo všetkých ostatných vzťahoch dôvera a tolerancia vo všetkých smeroch.
Názov vašej firmy sa objavil aj v súvislosti s parkurovým jazdením. Ste jeho vyznavačom?
Nie, svet z konského sedla nepoznám..., avšak nejaké spojivo tu existuje. Naša poradenská skupina je od roku 1999 generálnym partnerom prestížnej medzinárodnej súťaže v parkúrovom jazdení, ktorá sa už tradične organizuje v poslednú májovú nedeľu v areáli Jazdeckého klubu Karpatia v Bratislave-Záhorskej Bystrici. Toto podujatie je pre nás nielen prehliadkou vynikajúcich športových výkonov, ale aj príležitosťou aktívne a atraktívne stráviť voľný čas a stretnúť sa s našimi obchodnými partnermi, klientmi a priateľmi.
Nemáte pocit, že by ste niekedy radšej šéfovali výrobnej firme, ako boli headhunterom?
Pri určitých riadiacich pozíciách nie je predmet podnikania rozhodujúci. Okrem toho nezvyknem rozmýšľať nad tým, či by som radšej robil niečo iné a podobne. Keď sa pre niečo rozhodnem, od začiatku to beriem vážne a venujem sa tomu skutočne zo všetkých síl. Vážim si, že sme dostali šancu budovať stratégiu našej spoločnosti a ovplyvňovať ňou nielen seba a firmu, ale aj slovenský a medzinárodný trh. Dnes už navyše nerozmýšľam len o zákazkách, moja práca je už niekoľko rokov o voľbe správnych ľudí a správneho prístupu k nim. Snažím sa byť dušou firmy, nie pákou, ktorá len tlačí na výkonnosť a množstvo objednávok.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hodnota peňazí klesá, takto ich ochránite
 2. Šéf Accenture: Ak už príde človek do kancelárie, malo by to dávať zmysel
 3. Šéf digitálnej platformy George: Čaká nás dekáda umelej inteligencie
 4. Spánok – základ pevných vzťahov
 5. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma
 6. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 8. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 9. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 10. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov
 1. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 2. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 3. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov
 4. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia
 5. Hodnota peňazí klesá, takto ich ochránite
 6. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 7. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 8. IVECO S-WAY NP: Vydajte sa cestou udržateľnosti
 9. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 10. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 21 600
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 749
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 091
 4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 711
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 4 650
 6. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 4 043
 7. Bratislavu bude sprevádzať luxus 4 015
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 929
 9. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 556
 10. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 546

Blogy SME

 1. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať
 2. Irena Šimuneková: Po hradoch - 51 Kapušiansky hrad
 3. Igor Múdry: Kľak
 4. Marek Strapko: Toto sa stane, ak ustupujete primitivizmu
 5. Rudolf Pado: Keď je úradník človekom, chválime Medzilaborce
 6. Marek Mačuha: Viac technokracie do politiky
 7. Braňo Švec: Chyby sú fajn aj pri učení sa cudzích jazykov
 8. Denis Jánošík: Október- mesiac úcty k starším
 1. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 4 051
 2. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 805
 3. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 416
 4. Věra Tepličková: Poslanec Fico sa rozhodol spievať, covid-necovid 2 661
 5. Irena Šimuneková: Túlačky okolo Štrbských plies 2 472
 6. Janka Bittó Cigániková: Populistom je jedno, že sa nedovoláte spravodlivosti, alebo že zomriete 2 208
 7. Tupou Ceruzou: Volal Kažimír 2 199
 8. Občianske združenie Ženské kruhy: Už v najbližších dňoch hrozí Slovensku poľská cesta 2 174
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

V uplynulom programovom období čerpania eurofondov sa považskobystrickej radnici darilo.


17 h

Otília Kadašiová zo Strečna tká na krosnách, ktoré majú takmer sto rokov. Keď si za ne sadá, pohladká ich akoby sa modlila – také sú pre ňu vzácne.


17 h

Pozrieme sa, ako sa darilo Slovákovi v UFC a zameriame sa aj na domácu hokejovú súťaž.


20 h
Futbalisti Lysej pod Makytou hrali výborne a súperovi nastrieľali šestnásť gólov.

Prehľad zápasov oblastnej šiestej a siedmej ligy, doplnený komentármi, zostavou kola VI. a hráčmi zápasu VII.


17. okt

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nemocnica začala očkovať medzi prvými.


MOJ a 1 ďalší 14. okt

Zhrnuli sme pre vás všetkých 37 kysuckých samospráv. Ako je na tom tá vaša?


17. okt

Má stredne ťažký priebeh ochorenia, pozitívny výsledok testu má aj jeho manželka.


SITA 18 h

Obmedzenia sa týkajú hlavne neočkovaných.


19 h

Blogy SME

 1. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať
 2. Irena Šimuneková: Po hradoch - 51 Kapušiansky hrad
 3. Igor Múdry: Kľak
 4. Marek Strapko: Toto sa stane, ak ustupujete primitivizmu
 5. Rudolf Pado: Keď je úradník človekom, chválime Medzilaborce
 6. Marek Mačuha: Viac technokracie do politiky
 7. Braňo Švec: Chyby sú fajn aj pri učení sa cudzích jazykov
 8. Denis Jánošík: Október- mesiac úcty k starším
 1. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 4 051
 2. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 805
 3. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 416
 4. Věra Tepličková: Poslanec Fico sa rozhodol spievať, covid-necovid 2 661
 5. Irena Šimuneková: Túlačky okolo Štrbských plies 2 472
 6. Janka Bittó Cigániková: Populistom je jedno, že sa nedovoláte spravodlivosti, alebo že zomriete 2 208
 7. Tupou Ceruzou: Volal Kažimír 2 199
 8. Občianske združenie Ženské kruhy: Už v najbližších dňoch hrozí Slovensku poľská cesta 2 174
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu