Nedeľa, 11. apríl, 2021 | Meniny má JúliusKrížovkyKrížovky

O poslaní cirkevnej školy v dnešnej spoločnosti

Zhovárame sa s kanonikom Ladislavom Hermanom a riaditeľom školy Vladimírom Juríkom Pán kanonik, zdá sa, že mnohí nevedia a nechápu (nechcú vedieť a pochopiť?), čo je to cirkevná škola a aké je jej poslanie.

Zhovárame sa s kanonikom Ladislavom Hermanom a riaditeľom školy Vladimírom Juríkom
Pán kanonik, zdá sa, že mnohí nevedia a nechápu (nechcú vedieť a pochopiť?), čo je to cirkevná škola a aké je jej poslanie. Aj po viac ako desaťročí jej existencie vidia v nej čosi, čo by mohlo byť pre ich dieťa nebezpečné (alebo čo patrí do „stredoveku“)...
Takáto mienka či názor je dielom ateistov a neprajníkov cirkvi, ktorí ju často znevažujú a napriek dôkazom nechcú uznať jej požehnané a blahodarné pôsobenie aj v našom meste. A to ako v oblasti vzdelávania, tak i v oblasti výchovy.
Cirkevná škola iste nie je „cirkevnou“ len preto, že patrí cirkvi...
Je ňou tým, že prispieva k plneniu poslania cirkvi: musí dýchať túžbou plniť poslanie cirkvi v súčasnom svete – aby ľudia poznali a uverili v Toho, ktorého poslal Boh, v Jeho jednorodeného Syna Ježiša Krista a v Jeho lásku. Má schopnosť a silu pretvárať srdce človeka. Robiť ho v pravde múdrym, dobrým, citlivým a ochotným žiť pre dobro druhých. Budovať nový a krajší život je veľmi náročné, a preto je dôležité, aby ľudia a zvlášť tí mladí zapojili do tejto práce či poslania celú svoju osobnosť – srdce, rozum, charakter. Preto tu deti vedú a vychovávajú k tomu, aby z nich vyrástli inteligentní, ambiciózni, hrdí a vzdelaní mladí ľudia, zároveň skromní a pokorní, vedomí si svojej ľudskej dôstojnosti a veľkosti, ako i svojej malosti pred Bohom a odkázanosti na Neho. I tu platí: čím väčšie bohatstvo vzdelania, tým väčšie a krajšie dielo dobra a lásky sa rozsieva po svete.
V cirkevnej škole sa dieťa musí naučiť, že bystrosť rozumu alebo akákoľvek iná schopnosť mu nebola daná na to, aby sa ňou v pýche vyvyšoval nad iných, ale že mu ich Boh dal na to, aby nimi slúžil iným viac a lepšie ako tí druhí. Učí sa tu otvorenosti voči ľuďom a nachádza odpovede na základné otázky svojho života, zároveň majúc slobodu rozhodovania.
Dnes sa častejšie hovorí o tom, aký je svet zlý, „skazený“: o nečestnosti, bezcharakternosti, prospechárstve, násilí, nemravnosti, nemorálnosti...
... aj o tom, ako tieto zlá potláčajú čestnosť, zodpovednosť, charakternosť, skromnosť, čistotu a lásku. A práve cirkevná škola je tou výchovno-vzdelávacou inštitúciou, ktorá spolu s vami, drahí rodičia, kňazi, Cirkev a všetci ľudia dobrej vôle, chce svetu i vám, mne a všetkým ľuďom blízkym či vzdialeným, dávať, vychovávať takýchto ľudí budúcnosti. Ľudí čestných, zodpovedných, duchovne krásnych. Tak nám Pán Boh pomáhaj!
***
Pán riaditeľ, v 65-ročnej budove bývalej rímskokatolíckej ľudovej školy a potom štátnej školy „idete“ už štrnásty rok...
Áno, isté zastavenia sa a obzretia sa späť sú z času na čas užitočné. Aj vďaka obetavosti jej pracovníkov sa naša katolícka škola kvalitatívne rozvíja a duchovne napreduje. Úspechy zaznamenávame vo viacerých oblastiach: vo výchove, vo vzdelávaní žiakov i v mimotriednej a mimoškolskej činnosti. Nie je to dôvod na sebavedomé bilancovanie. Skôr chvíľa na zamyslenia sa a uvedomenie si vďačnosti voči Pánu Bohu za požehnanie, ktoré nás sprevádza v každodennej práci od počiatku školy dodnes.
Škola, to nie sú len budovy, názov...
Samozrejme, to sú predovšetkým žiaci, pedagogickí a ďalší zamestnanci, rodičia aj starí rodičia žiakov, spoločné akcie, kultúrne podujatia, spomienky. Mnohí rodičia, bývalí žiaci, ba i náhodní návštevníci školy svorne oceňujú tu priateľskú atmosféru a vzťah učiteľov ku svojim zverencom.
Sme radi, že na stredných školách sa naši absolventi zatiaľ dobre umiestňujú a že nezaostávajú vo vedomostiach. Mnohí sú vzorom vo svojom správaní i pre ostatných spolužiakov a ako sa vyjadril istý stredoškolský profesor, vidieť, že sú z cirkevnej školy.
Hlavným cieľom školy je vychovávať a vzdelávať mladého človeka a poskytnúť mu dobrý morálny a vedomostný základ...
Veľmi sa snažíme poukazovať žiakom na príčiny zla, zlého konania a všemožne ho potláčať, pestovať v nich svedomitý prístup k životu a svetu, viesť ich k viere a láske k Bohu aj blížnemu, k úcte voči starším, k svojim rodičom, ale i voči sebe navzájom. Dať im slušné základy z cudzích jazykov, pravdaže aj z toho materinského, z matematiky a iných vyučovacích predmetov. Prostredníctvom športu sa snažíme upevňovať fyzickú a duševnú sviežosť žiakov, učiť ich komunikácii a vystupovaniu na verejnosti (žiaci pod vedením pedagógov nacvičujú mnohé kultúrne programy v rámci farnosti, pre detské domovy a domovy dôchodcov, prispievajú do školského časopisu, vedú krúžky vzájomnej pomoci v učení a pod.).
Pred 15 rokmi nastala veľká zmena v našej spoločnosti. K lepšiemu, i horšiemu (medziľudské vzťahy, médiá, ekonomika atď.).
To všetko vplýva na nás i na naše správanie. Preto sme presvedčení, že vynaložená námaha má zmysel a význam pre celú spoločnosť. I keď „prvými vychovávateľmi“ svojich detí sú, prirodzene, rodičia, škola im vo výchove značne pomáha. Stali sa prípady, že dieťa prinieslo vieru i do rodinného prostredia a pritiahlo k Bohu – Stvoriteľovi, Vykupiteľovi a Spasiteľovi aj svojich rodičov. Veríme, že s Božou pomocou sa nám bude dariť i naďalej.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 2. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19
 3. Nové medzinárodné príležitosti vo vzdelávaní 2021 – 2027
 4. Pán Králiček: Aj keď predávate „len“ kávu, musíte inovovať
 5. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Novinka, ktorá sa neodmieta: Niké predstavuje Bonus bez limitu
 8. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov?
 9. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen?
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou
 1. Virtuálny Suptech workshop o Blockchain technológiách
 2. Ranný rituál plný zdravia pre celú rodinu
 3. Koľko ovocia by ste mali denne zjesť? Máme odpoveď
 4. Wüstenrot poisťovňa dosiahla čistý zisk 1,8 milióna eur
 5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 6. Skúšanie a monitorovanie technických systémov na FVT
 7. Prekonalo Vaše dieťa COVID-19?
 8. Za 16 rokov pomohli Prešovskému kraju získať milióny eur
 9. Slovník investora 04: Kto môže investovať
 10. Na čo si dať pozor pri zateplení fasády
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 28 679
 2. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 27 859
 3. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov? 22 804
 4. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen? 20 900
 5. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 14 061
 6. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 13 734
 7. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 12 731
 8. Aj sladkosti môžu byť zdravé. Viete, ako ich spoznáte? 9 082
 9. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 7 362
 10. Najprv eštebák, potom oligarcha. Aká bola Širokého éra? 6 480
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Ospravedlňujeme sa za dočasnú nedostupnosť archívnych diskusií. Náš diskusný systém vylepšujeme do novej podoby a všetky diskusné vlákna budú dostupné v priebehu nasledujúcich dní.

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

V piatok potvrdili PCR testy 1 080 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 11 753 vzoriek. Pribudlo 76 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19.

15 h

Na ľade je to tvrdý chlapík, v súkromí ale veľký pohoďák. MARTIN NEMČÍK (28) vyšiel z považskobystrickej hokejovej liahne. Teraz oblieka dres košických oceliarov.

20 h

Obom mužom policajti zadržali vodičské preukazy.

9. apr

Naďalej platí podmienka pretestovania zákonného zástupcu a žiaka, ktorý je vo veku druhého stupňa základnej školy alebo vyššie.

8. apr

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Rodina z Hnúšte prežíva ďalší čierny deň. V utorok 6. apríla vyhasol v Nemecku život 21-ročnej Eugénie. Jej sestričku Martinku pochovali pred šiestimi rokmi. Tiež po havárii.

8. apr

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) zasahovala popoludní v Turzovke.

10 h

Obyvatelia obce Brehy podali podnet na kontrolné meranie hluku.

7. apr

Orlia prť. Cesta orlov. Drsná, neúprosná, podmanivá, okúzľujúca. Jej zdolanie vás priťahuje ako droga.

4. apr

Už ste čítali?