K storočnici Laca Novomeského

Keď spisovatelia Štefan Letz a Dobroslav Chrobák pripravovali literárno-propagačný Slovenský literárny almanach 1931 so slovom samotných autorov, ktorí tak pred čitateľom defilujú v „pracovnej rovnošate“ (príspevky si väčšinou vybrali oni sami, pripojili

vlastný životopis, autogram a fotografiu), Laco Novomeský sa zachoval žurnalisticky. „Vyspovedal“ sám seba – „on básnik a ja novinársky spravodajca, spolu, v jednom jedinom tele“. Vtedy píše: Konečne som ho našiel v malej pražskej študentskej kaviarni, keď som ho predtým márne hľadal v pražských komunistických redakciách, v kruhu svojich priateľov v Bratislave, či v rýchlovlaku Praha – Bratislava. S pohľadom nekonečne dlhým sa zadíval z veľkého okna a prisadol som k nemu po hodine pozorovania, až keď som bezpečne spoznal, že človek s takýmto pohľadom o ničom dôležitom špekulovať nemôže...
„Vaša biografia, pane?
Dva tucty prežitých rokov neoprávňujú k životopisným výkladom, i keď je k nim pridaný práve taký počet mesiacov. Biografie patria do „Pamätí“ zaslúžilých päťdesiatnikov.
Dozaista! Ale i v tom nedlhom živote sú dáta a veci hodné zaznamenania.
Z matrík, z policajných a súdnych relácií a z nacionálií sa možno dozvedieť, že interviewujete Ladislava Michala Novomeského, 27. decembra 1904 v Budapešti narodeného, z matky Irmy a otca Samuela, majstra krajčírskeho, príslušného do Senice na Slovensku, bývalého učiteľa, t.č. redaktora, slobodného, nemajetného, bez náboženského vyznania, viac ráz trestaného...“
Povedali ste, že sa menujete Ladislav Michal. Poznám vás však pod menom Laco Novomeský!
Nie som totiž jediný Ladislav Novomeský, ktorý píše. Nie je vylúčené, že tomu farárovi Ladislavovi Novomeskému z času na čas nadávajú pre moje verše...
Český poet, držiteľ Nobelovej ceny za literatúru (1984) Jaroslav Seifert sugestívne spomína na neho a na ďalších slovenských spisovateľov v knihe svoje pamätí Všecky krásy světa (1982) v súvislosti s trenčianskoteplickým zjazdom slovenských spisovateľov (1936): „Na zjazd bolo pozvaných i niekoľko českých autorov. Bol som medzi nimi a šiel som rád. S Lacom Novomeským sme boli priatelia a mali sme sa radi...“
Znalec diela Laca Novomeského, literárny vedec PhDr. Karol Rosenbaum, DrSc. (1920), ktorý pred dvomi desiatkami rokov zostavil, textologicky upravil a úvodnú stať k dvojzväzkovému Dielu (Tatran 1984) Laca Novomeského v Zlatom fonde slovenskej literatúry napísal, na margo svojej práce vyslovil: „Do edície Zlatý fond... vošlo aj dielo Ladislava Novomeského. Stalo sa tak zákonite, i keď slovo zlatý nie je novomeskovské, sotva sa nájde v jeho slovníku. No v takomto prípade vyznačuje hodnoty, a to tie najtrvácnejšie, nezameniteľné.“ Lednickorovniansky rodák zo základných východísk a súradníc jeho tvorivého oblúka pripomína, že svet sociálnych rozporov začal Novomeský vnímať veľmi mladý. Do literatúry vstupoval ešte v laviciach modranského učiteľského ústavu. Rýchlo dozrel na básnika. Nemal ešte dvadsať rokov, keď sa dostal na stránky ľavicovej a komunistickej tlače, aby ako sotva dvadsaťjedenročný zaujal miesto redaktora Pravdy chudoby. Rýchlo našiel cestu k skutočným pravdám o živote. Prijal ich, lebo ich hľadal. Jeho raná tvorba sa vyznačovala protestom proti krivdám, súcitom s obeťami kapitalistickej spoločnosti, no aj „túžbami po kráse“ a zmyslom pre ňu.
Bol z tých, čo verejne manifestovali svoje presvedčenie v poézii, bol z tých, ktorí tento príhlas vedeli premeniť na objavovanie krásy života, ľudskej vnímavosti, presnosti tvarov, ale aj farbistého koloritu vecí. V Novomeského poézii je ukrytý poklad ľudskej lásky, ktorá je predpokladom života a vzťahu k ľuďom. Editor a autor prológu Diela (Pred nedeľou, Nedeľa, Romboid, Otvorené okná, Svätý za dedinou, Pašovanou ceruzkou, Literárnopublicistické práce a články) upozorňuje čitateľa na známe verše o neskonalej láske: „Pripíšte k jeho chvále, že miloval tak strašne neskonale, veci i vecičky sveta.“ Ako seifertovsky, ako wolkrovsky to Novomeský povedal! „Veci a vecičky“ sú metaforou jeho života. Básnik v nich miluje človeka, domov, prácu. Táto láska sa prenáša na rodný kraj, básnikovo detstvo a diktuje vysloviť známy pozdrav „dobrý deň“ s celým obsahom citového života. Pre túto lásku začal písať verše, v jej mene písal a obrazne povedané i ukončil svoju tvorbu v „pozdných“ veršoch v cykle Dom, kde žijem.
V medzivojnovom období sa ako ľavicovo orientovaný novinár častejšie dostával do konfliktu s tlačovým zákonom štátu a neraz bol aj trestne stíhaný, začas bez zamestnania. Podobne aj počas druhej svetovej vojny. Po zriadení koncentračného tábora v priestoroch ilavskej väznice väznili tu stovky protifašistických bojovníkov a medzi nimi aj viacero takto zmýšľajúcich intelektuálov. O „ilavských“ fragmentoch v ich literárnej tvorbe sa najucelenejšie dozvieme v Kasáčovej monografii Slovenská poézia protifašistického odboja 1938 – 1945 (1974). Známa je titulná báseň zbierky Pašovanou ceruzkou s vročením „Ilava 1940“, vyjadrujúca náladu väzňa, umocnenú jesennou atmosférou, no zároveň úfnosť, ba vieru, symbolizovanú prírodou: „Plynú a plynú vlny za vlnami,/ Váh predsa večne stojí v diaľave/ jak naše chvíle zdĺhavé,/ s ktorými ostali sme sami.// V únavnom tichu ostávajú s nami/ len naše chvíle zdĺhavé,/ ktoré jak vlny plynú v diaľave,/ v nehybnom Váhu, tamhľa pod horami...“ Aj niektoré ďalšie básne zbierky majú podobný nádych (Budeš, Malé jesenné plátno a i.).
Stal sa členom ilegálnej Slovenskej národnej rady, zúčastnil sa na politických prípravách Slovenského národného povstania a na formovaní základných princípov usporiadania obnovenej Československej republiky na rokovaniach v Londýne a v Moskve. V povojnových rokoch plnil významné úlohy a zastával zodpovedné funkcie pri budovaní ľudovodemokratickej ČSR. V roku 1950 bol však medzi obvinenými z tzv. buržoázneho nacionalizmu, uväznený (1951) a na základe vykonštruovanej obžaloby odsúdený na desať rokov väzenia (1954). Koncom roka 1955 bol podmienečne prepustený na slobodu a zvyšok trestu mu bol odpustený, v roku 1963 občiansky a politicky rehabilitovaný. V Ústave slovenskej literatúry SAV pôsobil až do vážneho ochorenia v roku 1970.
Životné dielo L. Novomeského možno komplexne charakterizovať a zhodnotiť len za úzkej spolupráce politickej historiografie a spoločenskovedných disciplín – ako významnú osobnosť slovenských a československých dejín minulého storočia. Jeho nezastupiteľný zástoj v kultúrnohistorickom kontexte zaznamenali takmer všetci významnejší literárni vedci (F. X. Šalda, A. M. Píša, A. Matuška, V. Turčány, S. Šmatlák, V. Mináč, M. Válek, Z. Klátik). Interesantné by však bolo prečítať si – popri všetkej závažnosti novomeskovskej tematiky – anekdotické reminiscencie Š. Žáryho. Na Laca Novomeského ich vysypal hneď viacero.
Sté výročie jeho narodenia bolo zaradené aj do Kalendára kultúrnych výročí UNESCO na rok 2004.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Autor: nyi

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 623
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 059
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 857
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 606
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 210
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 093
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 134
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 208
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 493
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 533
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 418
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 374
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Unikátna mestská výzdoba.

Podľa obyvateľov je to najkrajšia výzdoba za posledné roky.


V príprave sa Sedmerovec stretol aj s dorastom Dubnice.

Pred začiatkom odvetnej časti oblastnej 8. ligy ObFZ Považská Bystrica sme nazreli do príprav Sedmerovca, Ilavy, Pružiny, Bodinej, Jasenice, Vrchteplej, Lednice, Kvašova B a Ilavy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 208
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 493
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 533
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 418
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 374
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu