Nedeľa, 11. apríl, 2021 | Meniny má JúliusKrížovkyKrížovky
MNOHO MLADÝCH ĽUDÍ CÍTI ŽIDOVSKY, MYSLÍ EKUMENICKY

Recept, ako trénovať mozog a zvyšovať inteligenciu

Mnoho mladých ľudí cíti židovsky, myslí ekumenickyJeden známy si ako svoju inšpiráciu vybral akademického maliara z vedľajšej dediny a počas celého detstva si opakoval, že raz, podobne ako on – chudobný chlapec zo zapadnutej dedinky – musí niečo dokázať.

Jeden známy si ako svoju inšpiráciu vybral akademického maliara z vedľajšej dediny a počas celého detstva si opakoval, že raz, podobne ako on – chudobný chlapec zo zapadnutej dedinky – musí niečo dokázať. A dokázal.
Chcete sa aj vy inšpirovať podobnými príbehmi? Viete, koľko osobností šoubiznisu, športu, kultúry, či podnikania sa narodilo na Považí? Chceli by ste spoznať ich životnú púť, dozvedieť sa o ich úspechoch, pádoch a zaujímavých životných situáciách? Prinášame vám seriál rozhovorov s rodákmi z nášho regiónu, a to najmä takými, ktorým sa v šírom svete podarilo nájsť si to správne miesto. V našom seriáli načrieme do ich krátkej, no bohatej životnej púte v rôznych povolaniach, v rôznych končinách našej vlasti i mimo nej. Okrem úspechu majú spoločné „korene“, ktoré siahajú na Považie a sú na to patrične hrdí. A možno prídete na to, že ste sa s nimi hrávali na rovnakom pieskovisku, sedeli v jednej triede, kopali spoločne do futbalovej lopty, či chodili do rovnakého krúžku... Narodili ste sa v Ilave. Aké máte na ňu spomienky?
Napriek tomu, že do štyroch rokov života som prežil to najhoršie obdobie počas perzekvovania židovskej komunity a veľkú časť najkrutejšej zimy 1944-1945 v horách, svoje rodné mesto milujem. Sú to tragické spomienky na obdobie holocaustu a 2. svetovej vojny, napriek tomu som prežil veľmi krásne detstvo medzi svojimi priateľmi, spolužiakmi. Moje rodné mesto mi je veľmi blízke, rád sa tam vraciam. Ako 17-ročný som ho definitívne opustil po ukončení 11-ročnej strednej školy. Nastúpil som na Lekársku fakultu do Bratislavy. Spomínam si na ľudí, ktorí milovali môjho otca pre jeho ľudský prístup k pacientom, mali radi i môjho múdreho starého otca, ktorý založil ilavskú tlačiareň v roku 1907 a už v období Rakúsko-uhorskej monarchie vydával noviny v slovenskom jazyku.
Vraciate sa na Považie často? Ako sa pre vás Ilava zmenila?
Do svojho rodného mesta sa vraciam. Mám tam pochovaných starých rodičov i sestru, ktorá zomrela skôr, ako som sa narodil. Spomínam na svojich rodičov, na svojich starých rodičov, na námestie s tečúcim potokom, ktorý som občas dokázal aj preskočiť, občas som padol do neho, na svätého Floriána, ktorý sa otáčal podľa toho, kde horelo, na svojich učiteľov, ktorí mi s láskou vštepovali svoje prvé vedomosti, na svojich priateľov, na krásne okolie Ilavy a kúpanie v čistom Váhu, na výlety smerom do Iliavskej doliny, Zliechova a Valašskej Belej, kde, žiaľbohu, som časť svojho začínajúceho života prežil v bunkroch. V súčasnosti ma teší, že Ilava sa vďaka šikovným činovníkom za posledné roky výrazne zmenila, že sa tu postavilo veľa budov, rozšíril priemyselný park. Mňa ako pravého „švrkoňa“ to nesmierne teší a vyslovujem vďaku všetkým, ktorí sa v tejto oblasti angažovali.
Vaše dcéry prišli na svet, keď sa vaši rovesníci pripravovali už na funkciu starých rodičov. Dnes to nie je nič výnimočné, skôr sa priemerný rodičovský vek posunul vyššie. Stále si myslíte, že nie je výhodou mať deti v neskoršom veku?
Mal som vážne chorého otecka, ktorému som venoval všetku svoju starostlivosť a pomáhal som maminke pri jeho vážnom ochorení. Preto i možno som sa rozhodol zotrvať v staromládeneckom veku až do 33 rokov. Potom som sa oženil a musím povedať, že až dodnes som vďačný, že som našiel partnerku, ktorá ma celý život podporuje vo všetkých mojich aktivitách a ktorá sa veľmi slušne správala k mojim rodičom. Získal som množstvo bohatých skúseností.
Svojho času ste chceli riešiť nedostatok lekárov z radov Rómov pozitívnou diskrimináciou a umožniť im prijatie na lekársku fakultu aj pri polovičnej úspešnosti na prijímačkách. Ako to dopadlo?
Dopadlo to veľmi zle. Ja som to myslel skutočne úprimne, pretože poznám atmosféru rómskej komunity, ich hygienický deficit, ich početné ochorenia. Vieme, že žltačka, tuberkulóza a iné vážne ochorenia, ktoré u bežného obyvateľstva sú zredukované na minimum, sa u rómskej komunity vyskytujú veľmi frekventne. A preto som očakával, že ak by sme prijali poslucháčov rómskeho pôvodu s polovičným počtom bodov, pretože možno nemajú rovnakú šancu na prípravu vzhľadom na sociálne podmienky, aby sme ich mohli prijať viacej s tým, že striktnosť skúšania a nutnosť vedomostí by mala byť rovnaká, ako u všetkých ostatných.
Neurológiu považujete za svoju srdcovú záležitosť v medicíne. Máte aj ďalšiu mimoriadne obľúbenú oblasť medicíny, ktorá vás extrémne zaujíma alebo ktorá diagnóza je pre vás ako lekára výzvou?
Samozrejme naozaj je moja láska, pretože je to krásna súčasť medicíny, v ktorej sa môže človek excelentne vyžívať pri stanovovaní diagnózy od jednotlivých symptómov k syndrómom, ak stanovujem diagnózy veľmi exaktne a presne. Samozrejme všetky odbory medicíny sú nádherné. Pôrodníctvo - to je nádherné. Keď som bol kedysi v Trenč. Tepliciach ako študent pred viac ako 43 rokmi na praxi, podarilo sa mi byť spoluúčastný alebo priamo odrodiť 33 detí. Niet krajšieho pocitu, ako vidieť skôr malého človiečika ako jeho rodič, vidieť šťastie matky, ktorá porodila nového jedinca. Je to úžasný pocit priviesť na svet človeka. Samozrejme sú aj iné odbory, ako je interné, ako je psychiatria, ktorá je medicínou vysoko intelektuálnou. Priznám sa, nemám blízky vzťah k chirurgickým disciplínam, i keď chirurgia exaktne vedie priamo k odstráneniu zdroja ochorenia.
Tvrdili ste, že Židia to v živote nemajú ľahké a aj dcéry ste viedli k tomu, že židovský údel budú niesť celý život. Zmenil sa vám život k lepšiemu po zmene politickej situácie na Slovensku?
Samozrejme, že sa významne zmenil. Keby nebolo došlo k revolúcii, nikdy by som nebol býval profesorom, nikdy by som nebol býval prednostom kliniky, nikdy by som sa nebol mohol uplatniť tak, ako mám možnosť sa uplatniť v súčasnosti, nikdy by som sa nedostal do krajín, ktoré mi poskytli obrovskú možnosť informácií pri návšteve kongresov, ktoré mi poskytli naviac možnosť zoznámenia sa so svetovými podmienkami. Pochopiteľne, málokto z nás predpokladal, že dojde k tak akútnemu obratu, ako to sa to stalo v roku 1989. Ja som spokojný. Ja som i svoje dcéry pripravoval na to, že život Žida nie je ľahký.
Čo všetko bude ešte potrebné v tejto oblasti urobiť? Čo vidíte ako svoju ďalšiu úlohu vo funkcii predsedu Zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku?
Myslím, že existuje obrovské spektrum práce vo vytvorení mostov medzi ľuďmi. Ja som vždy prezentoval svoj pôvod a vždy som chcel, aby ma rešpektovali tak, ako ja som bol rozhodnutý rešpektovať akékoľvek iné náboženstvo, akúkoľvek inú farbu pleti a som hlboko presvedčený, že ľudia majú šancu vzájomne sa chápať, mať sa vzájomne v úcte a byť voči sebe tolerantní. Som presadzovateľ ekumenického cítenia. Veď všetci pochádzame z jedného koreňa, všetci máme spoločného Pána Boha a všetci, veriaci, - neveriaci máme šancu spolu dobre vychádzať a vytvárať si dobré podmienky k žitiu. Ako dekan Lekárskej fakulty som inicioval rekonštrukciu krásnej kultúrnej perly v Aspremontskom paláci, ktorý je dekanátom LF UK, kde zničenú kaplnku som sa pokúsil v spolupráci s Fondom Pro Slovakia z Ministerstva kultúry SR a s Vysokou školou výtvarného umenia rekonštruovať. Pred Vianocami sme ju otvorili rekonštruovanú. Musíme si vážiť svoju históriu, žiaden národ nemôže bez histórie existovať a kto si neváži históriu nemôže vyrásť v kultúrneho človeka.
Vaším snom je vraj obnovenie židovského života na Slovensku. V čom by obnova mala spočívať?
V ničom inom, ako aby občania židovského pôvodu žili rovnocenne ako občania Slovenskej republiky. Samozrejme, že vzhľadom na to, že 80 percent židovského obyvateľstva Slovenska je prestárle a blíži sa k veku viac ako osemdesiat rokov. Obnova totálneho židovského života nie je možná, ale je tu mnoho mladých ľudí, ktorí cítia židovsky, myslia ekumenicky a vychovávaní sú k tolerancii a úcte človeka k človeku.
V lete ste prednášali na detskej univerzite. Môžete porovnať detstvo týchto detí s tým vaším?
Bol som šťastný, že sme prežili vojnu, že som mohol žiť so svojimi drahými rodičmi, starými rodičmi. Dnešné deti majú omnoho krajší život, omnoho lepší život, ale to vyplýva aj z toho, že dobu nemožno zastaviť a vyvíja sa. V Detskej univerzite som bol šťastný. Štyristo fantasticky krásnych detí vo veku od 11 – 13 rokov počúvalo s otvorenou pusou a kládlo šokujúco inteligentné otázky, nad ktorými som musel veľa rozmýšľať, aby som vhodne odpovedal. Strašne som sa tešil, že som mohol týmto krásnym malým budúcim vzdelancom povedať pár slov.
Ako vnímate sviatok Vianoc?
Keďže som židovského pôvodu, sviatok Vianoc sa ma z hľadiska náboženského netýka. Na druhej strane Vianoce chápem ako najvýznamnejší kresťanský sviatok, ako sviatok, kedy ľudia chcú, ale aj môžu sa naďalej vzájomne zbližovať. Rozhnevané partnerstvá, ale aj vzťahy môžu napraviť. Môžu si sadnúť k spoločnej večeri, odpustiť si vzájomné hriechy, obdarovať sa malým darčekom a naučiť sa: „Ži a nechaj žiť.“ Buďme voči sebe láskaví a tolerantní, pretože život ako taký, objektívne, žiaľ, nám pripravuje množstvo problémov, cez ktoré sa musíme brodiť, a preto považujem za strašne dôležité, aby sme sa všetci snažili obrúsiť hroty nepríjemností.
Vaša obývačka je plná obrazov, jeden svoj obraz ste venovali do aukcie. Rád maľujete? Kto je vaším umeleckým vzorom? Ktoré obdobie sa vám najviac páči?
Mám rád umenie, som predsedom Štátneho fondu kultúry Pro Slovakia prakticky po dobu 10 rokov. Často sa stretávam s mojimi priateľmi hercami, milujem operu, rád počúvam i spevákov ľahšej hudby, navštevujem koncerty, umenie a kultúra sú mi veľmi blízke. Len ten národ môže byť prospešný a sám sebe prinášať ekonomický profit, ktorý je vzdelaný, kultúrny a zdravý. Som pedagóg, lekár, a keďže súčasne zasahujem aj do kultúry, tak poznám tieto podmienky. Väčšinu obrazov som dostal od priateľov a mám ich veľmi rád. Keď som unavený alebo nahnevaný, tak si sadnem a pozerám na obrazy, spomínam si na ich darcov. Mám krásne obrazy od národnej umelkyne Márie Medveckej, od Fera Zvaríka, Vincenta Hložníka. Priznám sa, že sám maľujem príliš amatérsky. Napriek tomu ma vyzvala istá nadácia, aby som spolu s ďalšími politikmi, umelcami namaľoval obraz a výnos z jeho predaja bol venovaný starostlivosti o choré deti. S radosťou som namaľoval svojho psíka - v spolupráci so svojou dcérou, tento obraz sa na aukcii predal dokonca za 22000 Sk a suma išla na konto detských pacientov.
V IQ teste národa ste dosiahli spomedzi osobností najlepší výsledok – IQ 134. Ako neurológ poznáte mozog dokonale. Máte tajný recept, ako sa dá mozog trénovať a ako sa dá zvyšovať inteligencia?
Samozrejme, že áno, že sa dá. Je vrodená inteligencia, ktorú si prinášame od rodičov a je inteligencia získaná, ktorú získavame svojou kultiváciou počas života. Od narodenia pozornosť rodičov, ich koncentrácia na vnímanie batoľaťa, ich informácie, ktoré dieťa dostáva od prvých dní svojho života, seriózny prístup k výuke už od prvej triedy základnej školy, intenzívne štúdium v období, keď má mozog vysokú kapacitu vnímania a ktorý sa dá využiť v rokoch mladších, pretože čím sme starší, tým pamäťová stopa je menej hlboká a menej kvalitná. Samozrejme, že mozog možno trénovať, čítanie, pravidelný spôsob života, vynechanie alkoholu, ktorý ťažko poškodzuje mozgové bunky, nefajčenie, dodržovanie životosprávy, liečba cukrovky, vysokého krvného tlaku, arteriosklerózy, to všetko sú mechanizmy, ako môžeme zvyšovať kapacitu mozgovú a jeho štruktúru. Preto i IQ je skutočne závislé od toho, či mozog necháme hlivieť, teda lenivieť, alebo či ho tvrdo trénujeme.
Aký máte vzťah k cudzím jazykom? Prednášate v angličtine, ovládate aj ďalšie jazyky?
Musím sa priznať, že trpím a trpel som hlavne tým, že sme pomerne zanedbávali v mojej vekovej kategórii výučbu cudzích jazykov. Veď hneď po vojne, keď som začal chodiť do školy, učenie nemčiny bolo učenie jazyka fašistov, učenie angličtiny bolo učenie jazyka kapitalistov. Hlavným učebným jazykom, ktorý som sa učil 13 rokov, bola ruština a môžem povedať, že sa mi veľmi páči. Ja ju považujem za krásnu.
Okrem toho, že ste výborný lekár, ste známy zo všetkých typov médií. Myslíte si, že v dnešnej dobe je nevyhnutné pracovať aj na medializácii vlastnej osobnosti a úspechov, aby sme sa mohli dostať ďalej a byť ešte úspešnejší?
Nemyslím si, že podmienkou úspešnosti je medializácia osobnosti. Osobnosť vyrastá usilovnou prácou, snahou o vytvorenie niečoho, čo za vami zostane, a to je dostatok na to, aby si vás niekto všimol, aby si vás všimla spoločnosť, aby vás rešpektovali a akceptovali. Netreba na to medializáciu, aj keď samozrejme medializácia významne pomáha osobnostiam k ich realizácii v živote.
V jednej ankete ste sa ocitli v zozname šarmantných slovenských mužov. Čo môže byť podľa vás na mužoch šarmantné z pohľadu žien?
Ťažko povedať. Keďže som muž, viem povedať, čo môže byť šarmantné na ženách. Čo môže byť šarmantné na mužoch? Nemám predstavu, že práve ideálny, vysoký, štíhly, modrooký čiernovlasý mládenec je úplne ideálny. Stretol som sa s mnohými takými mládencami. Žiaľ, ich IQ bolo tak nízke, že ich krása nevyrovnala ich deficit. Na druhej strane samozrejme, že aj fyzická príťažlivosť, ale mnohokrát najmä inteligencia, šarm, spôsob komunikácie vedia pomôcť realizácii muža u žien.
Ste zberateľom prasiatok pre šťastie, prvé vám venovala vaša manželka ešte v roku 1969. Koľko ich už dnes máte? Myslíte si, že za úspech vďačíte aj im?
Nie som poverčivý. Moja manželka pri svojej ceste z Michaloviec do Bratislavy vystúpila v Trenčíne, keď som atestoval v roku 1969 a strčila mi do ruky malinké gumené prasiatko, ktoré mám celý život pri sebe, a ak som niečo v živote dosiahol, tak asi vďaka tomu prasiatku. Mám ich už dobre okolo 250 a musím povedať, že nie som poverčivý, ale som rád, že ich mám, pretože je veľmi sympatický pohľad na tie moje prasiatka. Aj keď nie som si istý, že bez osobnej aktivity, bez snahy niečo dokumentovať a dokázať by mi tie prasiatka pomohli.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 2. Nové medzinárodné príležitosti vo vzdelávaní 2021 – 2027
 3. Pán Králiček: Aj keď predávate „len“ kávu, musíte inovovať
 4. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19
 5. Novinka, ktorá sa neodmieta: Niké predstavuje Bonus bez limitu
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko
 8. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov?
 9. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen?
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou
 1. Virtuálny Suptech workshop o Blockchain technológiách
 2. Ranný rituál plný zdravia pre celú rodinu
 3. Koľko ovocia by ste mali denne zjesť? Máme odpoveď
 4. Wüstenrot poisťovňa dosiahla čistý zisk 1,8 milióna eur
 5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 6. Skúšanie a monitorovanie technických systémov na FVT
 7. Prekonalo Vaše dieťa COVID-19?
 8. Za 16 rokov pomohli Prešovskému kraju získať milióny eur
 9. Slovník investora 04: Kto môže investovať
 10. Na čo si dať pozor pri zateplení fasády
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 28 685
 2. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 27 862
 3. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov? 22 818
 4. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen? 20 928
 5. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 14 087
 6. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 13 764
 7. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 12 720
 8. Aj sladkosti môžu byť zdravé. Viete, ako ich spoznáte? 9 079
 9. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 7 401
 10. Najprv eštebák, potom oligarcha. Aká bola Širokého éra? 6 479
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Ospravedlňujeme sa za dočasnú nedostupnosť archívnych diskusií. Náš diskusný systém vylepšujeme do novej podoby a všetky diskusné vlákna budú dostupné v priebehu nasledujúcich dní.

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

V piatok potvrdili PCR testy 1 080 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 11 753 vzoriek. Pribudlo 76 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19.

15 h

Na ľade je to tvrdý chlapík, v súkromí ale veľký pohoďák. MARTIN NEMČÍK (28) vyšiel z považskobystrickej hokejovej liahne. Teraz oblieka dres košických oceliarov.

20 h

Obom mužom policajti zadržali vodičské preukazy.

9. apr

Naďalej platí podmienka pretestovania zákonného zástupcu a žiaka, ktorý je vo veku druhého stupňa základnej školy alebo vyššie.

8. apr

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Rodina z Hnúšte prežíva ďalší čierny deň. V utorok 6. apríla vyhasol v Nemecku život 21-ročnej Eugénie. Jej sestričku Martinku pochovali pred šiestimi rokmi. Tiež po havárii.

8. apr

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) zasahovala popoludní v Turzovke.

10 h

Obyvatelia obce Brehy podali podnet na kontrolné meranie hluku.

7. apr

Orlia prť. Cesta orlov. Drsná, neúprosná, podmanivá, okúzľujúca. Jej zdolanie vás priťahuje ako droga.

4. apr

Už ste čítali?