Pondelok, 6. december, 2021 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Absolventi obchodnej akadémie sa ani vo svete nestratia

Obchodná akadémia v Považskej Bystrici nasadila už pred mnohými rokmi vedomostnú latku vysoko nad celoslovenský priemer. Svedčia o tom i výborné výsledky monitorov, vyhlasované každoročne ministerstvom školstva.

„Za posledné štyri roky sa naši štvrtáci umiestnili vo všetkých monitorovaných predmetoch od prvého do šiesteho miesta medzi strednými odbornými školami na Slovensku,“ hovorí Pavel Kováčik, riaditeľ školy. „Hodnotila sa úroveň vedomostí z matematiky, slovenského jazyka a cudzích jazykov. V roku 2003 sa vtedajší štvrtáci mohli dokonca pochváliť prvenstvom v slovenskom jazyku. Aj keď generálna skúška maturít odhalila viaceré nedostatky v príprave študentov na stredných školách, nám potvrdila, že naši absolventi s 30 percentami nad celoslovenský priemer sa ani vo svete nestratia,“ dodáva riaditeľ školy. No nielen výučba jazykov a matematika posúvajú školu dopredu. Je to množstvo ďalších aktivít, kde študenti odovzdávajú svoje vedomosti a zručnosti. Jednou z takýchto aktivít je i zapájanie sa do celoslovenskej súťaže v nemeckej hospodárskej korešpondencii pod názvom KREDIT, kde študenti bystrickej obchodnej akadémie vyhrali všetky doterajšie ročníky. Škola sa môže pochváliť aj vynikajúcim volejbalovým družstvom dievčat, ktoré si už päťkrát za sebou odnieslo prvenstvo z okresného, regionálneho i krajského kola. Dievčatá nechýbali ani na záverečnom turnaji majstrovstiev Slovenska, kde im bronz unikol iba o vlások. Taktiež v atletike sa môžu študentky pochváliť medailami, ktoré si priniesli z posledných halových majstrovstiev sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Špecializácia umožňuje nájsť uplatnenie každému

Obchodná akadémia pripravuje svojich absolventov tak, aby medzi ich základné vedomosti, schopnosti a zručnosti patrilo ovládanie dvoch cudzích jazykov, informatiky, výpočtovej techniky, úplná znalosť ekonomiky, účtovníctva a ostatných ekonomických disciplín, ovládanie strojopisu a vyhotovovania hospodárskych písomností.
Učí ich základom práva a získania znalostí z matematiky v rozsahu potrebnom na zvládnutie prijímacích skúšok na vysokú školu ekonomického smeru. Okrem základných znalostí sa žiak výberom voliteľných predmetov v treťom a štvrtom ročníku špecializuje na jednu z týchto oblastí: výpočtová technika, peňažné ústavy, zahraničný obchod, cestovný ruch, manažérstvo, marketing, podnikanie, alebo sa venuje príprave na vysokoškolské štúdium. V posledných rokoch viac ako 60 percent absolventov OA – Považská Bystrica študuje na vysokej škole. Ak sa absolventi nerozhodnú pre štúdium na vysokej škole, môžu sa z nich stať samostatní pracovníci v oblasti organizácie a techniky riadenia, účtovníctva, zásobovania, odbytu, práce a miezd, tvorby cien, financií, hospodárskej správy alebo bankoví úradníci.
Uplatnenie nájdu v podnikateľskej i obchodnej činnosti, v štátnej správe a samospráve, v cestovných kanceláriách, ubytovacích alebo stravovacích zariadeniach.

Skryť Vypnúť reklamu

Absolventi si môžu vyberať

V prípade, ak sa absolvent rozhodne pokračovať v štúdiu na vysokých školách, odporúčané smery sú: ekonomické, právnické a pedagogické so zameraním na cudzie jazyky.
Pre absolventov športovej triedy je vhodné aj štúdium na vysokej škole so zameraním na telesnú výchovu a šport. Absolventi triedy s rozšíreným vyučovaním informatiky sa budú môcť uchádzať o štúdium na vysokej škole so zameraním na informatiku, obchodnú činnosť s výpočtovou technikou, návrh a realizáciu webových stránok.

Študenti môžu byť na chvíľu i majiteľmi firiem

Jedným z voliteľných predmetov v škole je cvičná firma. Tento predmet je zameraný na výchovu študentov k podnikaniu.
Počas dvoch školských rokov si študenti založia svoju firmu, kde sa naučia zakladať firmu, vypracovať podnikateľský zámer, prijímať pracovníkov, viesť účtovníctvo a tiež ako podnik riadiť. Obchodnú činnosť uskutočňujú v spolupráci s cvičnými firmami v iných stredných školách. Študenti sú zapojení aj do medzinárodného internetového obchodu. V rámci ITO projektu s piatimi zahraničnými školami sa organizujú obchodovacie týždne, počas ktorých študenti komunikujú telefonicky, faxom, mailom v anglickom jazyku a hlavne uzatvárajú obchody. Ďalší obchodovací týždeň sa zrealizuje v marci tohto roku. Zúčastnia sa ho tretiaci, ale trúfajú si i prváci. Títo študenti sa už tešia na osobné stretnutia s „obchodnými partnermi“. Chystajú sa navštíviť jednu z partnerských škôl v Holandsku. V máji tohto roku v rámci vzájomnej výmeny študenti z Holanska navštívia obchodnú akadémiu i rodiny jej študentov. Takéto aktivity pozdvihujú nielen úroveň vyučovacieho procesu, ale sú hlavne prínosom pre samotných študentov.

Skryť Vypnúť reklamu

Triedy sú rozlične zamerané

Záujemca o štúdium na Obchodnej akadémii sa môže rozhodnúť pre triedu s rozšíreným vyučovaním v určitej oblasti. V ponuke je rozšírené vyučovanie športovej prípravy so zameraním na atletiku, volejbal (dievčatá), basketbal, hádzaná (chlapci). Základom pre prijatie je úspešné vykonanie talentovej skúšky. Žiakom, ktorí majú zvýšený záujem o výučbu cudzích jazykov, je určené rozšírené vyučovanie anglického alebo nemeckého jazyka a pre tých, ktorí sa chcú čo najviac zdokonaľovať v oblasti informatiky, je venované rozšírené vyučovanie informatiky so zameraním na programovanie, web a dizajn.
Športové triedy
Trieda s rozšíreným vyučovaním športovej prípravy funguje na Obchodnej akadémii už tretí rok. Na rozdiel od klasických tried má športová trieda upravený učebný plán. Žiaci majú v každom ročníku o štyri hodiny športových hier naviac. Učebné osnovy jednotlivých predmetov však majú zredukované maximálne o 10 percent.
Počas roka majú študenti tejto triedy dva týždne vyhradené na sústredenia. Doteraz sa každoročne škole podarilo zrealizovať okrem domáceho sústredenia aj jedno zahraničné.
Cieľom školy je, aby absolventi zvládli daný šport na výkonnostnej až vrcholovej úrovni, aby z nich boli v praxi dobrí odborníci, respektíve, aby mohli pokračovať v štúdiu na zvolenej vysokej škole. Uchádzači o štúdium budú prijatí na základe výsledkov talentových skúšok, ktoré musia absolvovať všetci žiaci s výnimkou reprezentantov Slovenska v danom športovom odvetví. Žiaci, ktorí majú priemerný prospech v 8. a 9. ročníku do 1,5, vykonajú len talentovú skúšku. Ostatní musia úspešne vykonať aj skúšku z matematiky a zo slovenského jazyka.
Jazykové triedy
Zámerom jazykovej triedy je zabezpečiť pre študentov so záujmom o cudzie jazyky vyššiu týždennú dotáciu týchto hodín, čím sa podporí súčasný trend, kladúci dôraz na jazykové zručnosti absolventov. Podmienkou je úspešné zvládnutie jazykového testu.
V súčasnosti sú v škole dve jazykové triedy, ktorých aktivity sú rozšírené o jazykové týždne, v rámci ktorých sú zabezpečované stretnutia so zahraničnými lektormi, návštevy bilingválneho gymnázia, organizujú sa exkurzie do Londýna a pripravujú sa výmeny so študentmi z Holandska.
Trieda s rozšíreným
vyučovaním informatiky
Táto trieda, prípadne študijná skupina bude otváraná po prvýkrát až v tomto školskom roku. Cieľom je vyhovieť požiadavkám záujemcov o školu, pritiahnuť najmä chlapcov, ktorí sa budú môcť realizovať v tejto oblasti a pripraviť samostatných pracovníkov v oblasti organizácie a techniky riadenia, v súčinnosti s využitím prostriedkov výpočtovej techniky, v neposlednom rade aj budúcich študentov vysokej školy so zameraním na informatiku. Študenti majú oproti klasickým triedam v každom ročníku naviac dve hodiny týždenne výpočtovej techniky zameranej na algoritmy a algoritmizáciu, programovanie počítačov, počítačovú grafiku, tvorbu webových stránok.

Kritériá pre prijímanie žiakov v šk. r. 2005/06

Na prijatie žiakov bez prijímacích skúšok boli určené nasledovné kritériá:
- priemerný prospech z profilových predmetov (MAT, SLJ) v 6. – 9. roč. do 1,25
žiaci, ktorí splnia uvedené kritérium, budú zoradení podľa výsledkov monitoru a prijatí len do 70. miesta.
Žiaci, ktorí vykonajú prijímaciu skúšku, budú zoradení podľa bodov získaných za :
písomnú skúšku z matematiky - max. 24 bodov
diktát zo slovenského jazyka - max. 22 bodov
výsledky na predmetových súťažiach - max. 5 bodov z jednej súťaže (do úvahy sa berú olympiády z cudzieho jazyka, matematiky a Hviezdoslavov Kubín za posledné dva roky).
Presné a úplné kritériá na prijímanie žiakov sú zverejnené vo vestibule obchodnej akadémie, prípadne ich možno nájsť na webovej stránke školy.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 2. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 3. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 4. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 5. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 6. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 7. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 8. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú
 9. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 10. Vieme, ako si môžete dopriať a nezaťažiť pritom rodinný rozpočet
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Nadácia Orange podporí digitálne zručnosti učiteľov a žiakov
 3. Changes to the System of Remedies, Procurement Law Amendment
 4. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 5. Compliance – who should be responsible?
 6. Employee's age as a new ground for notice of termination
 7. Ako podnikať na internete. V Košiciach sa to naučíte zadarmo
 8. Buďte o krok napred voči konkurencií so štúdiom MBA
 9. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 10. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 182
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 781
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 903
 4. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 904
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 299
 6. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 3 908
 7. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 356
 8. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 160
 9. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 038
 10. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 2 979

Blogy SME

 1. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #27 - očkovanie proti chrípke Influvac Tetra
 2. Marián Lukáč: Blog o slobode
 3. Štefan Vidlár: Sabotéri pandémije
 4. Pavol Horňák: Keď sa vonku zjesení #3 - O ambicióznom liste
 5. Ján Šeďo: Preventívna prehliadka u lekára skončila kolonoskopiou - moje skúsenosti.
 6. Ján Rudolf: Zastavme korupciu, ale aj krvavé oči!
 7. Jana Hanuliaková: Ku komu sa prihovárate pán Mazurek?
 8. Soňa Bulbeck: O umení prepojiť staré a nové...
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 263
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 403
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 939
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 898
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 780
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 413
 7. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 758
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 736
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Ilustračné foto

Od dnešného dňa sa za parkovanie v centre Ilavy platí.


SITA 6 h
Otužilci z Podhradského mora na druhú adventnú nedeľu.

Priaznivci ľadového kúpeľu pod holým nebom nám prezradili obľúbené miesta na otužovanie. Podľa lekárov je priaznivé pre telo aj dušu. Nechajte sa inšpirovať, máme pre vás zoznam vhodných miest.


a 1 ďalší 5. dec
Ilustračné foto.

Mesto Ilava získalo nenávratný finančný príspevok 122 400 eur na zabezpečenie kvalitnej a dostupnej opatrovateľskej služby.


SITA 5. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Medzi výjazdmi ku covidovým pacientom už nemajú čas ani na prestávku.


3. dec

Život sa mu zmenil po prečítaní jedného článku a studenej sprche.


5. dec

Zverejnili jej meno, adresu i profil na Facebooku. Hygienička Martina Kučíková patrí po minulom týždni zrejme k najznámejším z odboru.


3. dec

Dôchodkyňa zaútočila na priateľa svojej dcéry s nožom v ruke.


11 h

Blogy SME

 1. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #27 - očkovanie proti chrípke Influvac Tetra
 2. Marián Lukáč: Blog o slobode
 3. Štefan Vidlár: Sabotéri pandémije
 4. Pavol Horňák: Keď sa vonku zjesení #3 - O ambicióznom liste
 5. Ján Šeďo: Preventívna prehliadka u lekára skončila kolonoskopiou - moje skúsenosti.
 6. Ján Rudolf: Zastavme korupciu, ale aj krvavé oči!
 7. Jana Hanuliaková: Ku komu sa prihovárate pán Mazurek?
 8. Soňa Bulbeck: O umení prepojiť staré a nové...
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 263
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 403
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 939
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 898
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 780
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 413
 7. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 758
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 736
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu