Štvrtok, 22. apríl, 2021 | Meniny má SlavomírKrížovkyKrížovky

Absolventi obchodnej akadémie sa ani vo svete nestratia

Obchodná akadémia v Považskej Bystrici nasadila už pred mnohými rokmi vedomostnú latku vysoko nad celoslovenský priemer. Svedčia o tom i výborné výsledky monitorov, vyhlasované každoročne ministerstvom školstva.

„Za posledné štyri roky sa naši štvrtáci umiestnili vo všetkých monitorovaných predmetoch od prvého do šiesteho miesta medzi strednými odbornými školami na Slovensku,“ hovorí Pavel Kováčik, riaditeľ školy. „Hodnotila sa úroveň vedomostí z matematiky, slovenského jazyka a cudzích jazykov. V roku 2003 sa vtedajší štvrtáci mohli dokonca pochváliť prvenstvom v slovenskom jazyku. Aj keď generálna skúška maturít odhalila viaceré nedostatky v príprave študentov na stredných školách, nám potvrdila, že naši absolventi s 30 percentami nad celoslovenský priemer sa ani vo svete nestratia,“ dodáva riaditeľ školy. No nielen výučba jazykov a matematika posúvajú školu dopredu. Je to množstvo ďalších aktivít, kde študenti odovzdávajú svoje vedomosti a zručnosti. Jednou z takýchto aktivít je i zapájanie sa do celoslovenskej súťaže v nemeckej hospodárskej korešpondencii pod názvom KREDIT, kde študenti bystrickej obchodnej akadémie vyhrali všetky doterajšie ročníky. Škola sa môže pochváliť aj vynikajúcim volejbalovým družstvom dievčat, ktoré si už päťkrát za sebou odnieslo prvenstvo z okresného, regionálneho i krajského kola. Dievčatá nechýbali ani na záverečnom turnaji majstrovstiev Slovenska, kde im bronz unikol iba o vlások. Taktiež v atletike sa môžu študentky pochváliť medailami, ktoré si priniesli z posledných halových majstrovstiev sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Špecializácia umožňuje nájsť uplatnenie každému

Obchodná akadémia pripravuje svojich absolventov tak, aby medzi ich základné vedomosti, schopnosti a zručnosti patrilo ovládanie dvoch cudzích jazykov, informatiky, výpočtovej techniky, úplná znalosť ekonomiky, účtovníctva a ostatných ekonomických disciplín, ovládanie strojopisu a vyhotovovania hospodárskych písomností.
Učí ich základom práva a získania znalostí z matematiky v rozsahu potrebnom na zvládnutie prijímacích skúšok na vysokú školu ekonomického smeru. Okrem základných znalostí sa žiak výberom voliteľných predmetov v treťom a štvrtom ročníku špecializuje na jednu z týchto oblastí: výpočtová technika, peňažné ústavy, zahraničný obchod, cestovný ruch, manažérstvo, marketing, podnikanie, alebo sa venuje príprave na vysokoškolské štúdium. V posledných rokoch viac ako 60 percent absolventov OA – Považská Bystrica študuje na vysokej škole. Ak sa absolventi nerozhodnú pre štúdium na vysokej škole, môžu sa z nich stať samostatní pracovníci v oblasti organizácie a techniky riadenia, účtovníctva, zásobovania, odbytu, práce a miezd, tvorby cien, financií, hospodárskej správy alebo bankoví úradníci.
Uplatnenie nájdu v podnikateľskej i obchodnej činnosti, v štátnej správe a samospráve, v cestovných kanceláriách, ubytovacích alebo stravovacích zariadeniach.

Skryť Vypnúť reklamu

Absolventi si môžu vyberať

V prípade, ak sa absolvent rozhodne pokračovať v štúdiu na vysokých školách, odporúčané smery sú: ekonomické, právnické a pedagogické so zameraním na cudzie jazyky.
Pre absolventov športovej triedy je vhodné aj štúdium na vysokej škole so zameraním na telesnú výchovu a šport. Absolventi triedy s rozšíreným vyučovaním informatiky sa budú môcť uchádzať o štúdium na vysokej škole so zameraním na informatiku, obchodnú činnosť s výpočtovou technikou, návrh a realizáciu webových stránok.

Študenti môžu byť na chvíľu i majiteľmi firiem

Jedným z voliteľných predmetov v škole je cvičná firma. Tento predmet je zameraný na výchovu študentov k podnikaniu.
Počas dvoch školských rokov si študenti založia svoju firmu, kde sa naučia zakladať firmu, vypracovať podnikateľský zámer, prijímať pracovníkov, viesť účtovníctvo a tiež ako podnik riadiť. Obchodnú činnosť uskutočňujú v spolupráci s cvičnými firmami v iných stredných školách. Študenti sú zapojení aj do medzinárodného internetového obchodu. V rámci ITO projektu s piatimi zahraničnými školami sa organizujú obchodovacie týždne, počas ktorých študenti komunikujú telefonicky, faxom, mailom v anglickom jazyku a hlavne uzatvárajú obchody. Ďalší obchodovací týždeň sa zrealizuje v marci tohto roku. Zúčastnia sa ho tretiaci, ale trúfajú si i prváci. Títo študenti sa už tešia na osobné stretnutia s „obchodnými partnermi“. Chystajú sa navštíviť jednu z partnerských škôl v Holandsku. V máji tohto roku v rámci vzájomnej výmeny študenti z Holanska navštívia obchodnú akadémiu i rodiny jej študentov. Takéto aktivity pozdvihujú nielen úroveň vyučovacieho procesu, ale sú hlavne prínosom pre samotných študentov.

Skryť Vypnúť reklamu

Triedy sú rozlične zamerané

Záujemca o štúdium na Obchodnej akadémii sa môže rozhodnúť pre triedu s rozšíreným vyučovaním v určitej oblasti. V ponuke je rozšírené vyučovanie športovej prípravy so zameraním na atletiku, volejbal (dievčatá), basketbal, hádzaná (chlapci). Základom pre prijatie je úspešné vykonanie talentovej skúšky. Žiakom, ktorí majú zvýšený záujem o výučbu cudzích jazykov, je určené rozšírené vyučovanie anglického alebo nemeckého jazyka a pre tých, ktorí sa chcú čo najviac zdokonaľovať v oblasti informatiky, je venované rozšírené vyučovanie informatiky so zameraním na programovanie, web a dizajn.
Športové triedy
Trieda s rozšíreným vyučovaním športovej prípravy funguje na Obchodnej akadémii už tretí rok. Na rozdiel od klasických tried má športová trieda upravený učebný plán. Žiaci majú v každom ročníku o štyri hodiny športových hier naviac. Učebné osnovy jednotlivých predmetov však majú zredukované maximálne o 10 percent.
Počas roka majú študenti tejto triedy dva týždne vyhradené na sústredenia. Doteraz sa každoročne škole podarilo zrealizovať okrem domáceho sústredenia aj jedno zahraničné.
Cieľom školy je, aby absolventi zvládli daný šport na výkonnostnej až vrcholovej úrovni, aby z nich boli v praxi dobrí odborníci, respektíve, aby mohli pokračovať v štúdiu na zvolenej vysokej škole. Uchádzači o štúdium budú prijatí na základe výsledkov talentových skúšok, ktoré musia absolvovať všetci žiaci s výnimkou reprezentantov Slovenska v danom športovom odvetví. Žiaci, ktorí majú priemerný prospech v 8. a 9. ročníku do 1,5, vykonajú len talentovú skúšku. Ostatní musia úspešne vykonať aj skúšku z matematiky a zo slovenského jazyka.
Jazykové triedy
Zámerom jazykovej triedy je zabezpečiť pre študentov so záujmom o cudzie jazyky vyššiu týždennú dotáciu týchto hodín, čím sa podporí súčasný trend, kladúci dôraz na jazykové zručnosti absolventov. Podmienkou je úspešné zvládnutie jazykového testu.
V súčasnosti sú v škole dve jazykové triedy, ktorých aktivity sú rozšírené o jazykové týždne, v rámci ktorých sú zabezpečované stretnutia so zahraničnými lektormi, návštevy bilingválneho gymnázia, organizujú sa exkurzie do Londýna a pripravujú sa výmeny so študentmi z Holandska.
Trieda s rozšíreným
vyučovaním informatiky
Táto trieda, prípadne študijná skupina bude otváraná po prvýkrát až v tomto školskom roku. Cieľom je vyhovieť požiadavkám záujemcov o školu, pritiahnuť najmä chlapcov, ktorí sa budú môcť realizovať v tejto oblasti a pripraviť samostatných pracovníkov v oblasti organizácie a techniky riadenia, v súčinnosti s využitím prostriedkov výpočtovej techniky, v neposlednom rade aj budúcich študentov vysokej školy so zameraním na informatiku. Študenti majú oproti klasickým triedam v každom ročníku naviac dve hodiny týždenne výpočtovej techniky zameranej na algoritmy a algoritmizáciu, programovanie počítačov, počítačovú grafiku, tvorbu webových stránok.

Kritériá pre prijímanie žiakov v šk. r. 2005/06

Na prijatie žiakov bez prijímacích skúšok boli určené nasledovné kritériá:
- priemerný prospech z profilových predmetov (MAT, SLJ) v 6. – 9. roč. do 1,25
žiaci, ktorí splnia uvedené kritérium, budú zoradení podľa výsledkov monitoru a prijatí len do 70. miesta.
Žiaci, ktorí vykonajú prijímaciu skúšku, budú zoradení podľa bodov získaných za :
písomnú skúšku z matematiky - max. 24 bodov
diktát zo slovenského jazyka - max. 22 bodov
výsledky na predmetových súťažiach - max. 5 bodov z jednej súťaže (do úvahy sa berú olympiády z cudzieho jazyka, matematiky a Hviezdoslavov Kubín za posledné dva roky).
Presné a úplné kritériá na prijímanie žiakov sú zverejnené vo vestibule obchodnej akadémie, prípadne ich možno nájsť na webovej stránke školy.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 2. Kúpele Sliač sa pripravujú na liečbu post- Covidových pacientov
 3. Snažíte sa o ekologickú domácnosť?
 4. Luxusné dovolenky s osobným komorníkom už aj u nás
 5. Čo pomáha zdravotníkom? Týchto šesť vecí ich drží nad vodou
 6. Niké Športovkyňa mesiaca si vybrala na podporu lyžiarske talenty
 7. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky?
 8. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 9. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 10. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 1. Snažíte sa o ekologickú domácnosť?
 2. Luxusné dovolenky s osobným komorníkom už aj u nás
 3. Čo pomáha zdravotníkom? Týchto šesť vecí ich drží nad vodou
 4. Viete ako na to, ak potrebujete silu a energiu?
 5. Viac ako polovica to zažila, hovoriť nechce nikto
 6. Niké Športovkyňa mesiaca si vybrala na podporu lyžiarske talenty
 7. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky?
 8. Kúpele Sliač sa pripravujú na liečbu post- Covidových pacientov
 9. BILLA rodičom radí, ako deťom pripraviť výživnú desiatu
 10. Investovanie sa tento rok oplatí
 1. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 25 314
 2. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 17 637
 3. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky? 9 372
 4. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 9 042
 5. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 7 585
 6. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 7 412
 7. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 6 942
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 6 925
 9. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 6 836
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 6 826
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Občianske združenie Spolu máme zelenú v spolupráci s mestom Považská Bystrica usporiadalo každoročné čistenie Manínskej úžiny.

12 h
Ilustračné foto.

V Nemocnici s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrice je momentálne hospitalizovaných 67 pacientov s ochorením COVID-19, deväť z nich je na umelej pľúcnej ventilácii.

13 h
V maske mali vonné látky.

Epidémie a následné hospodárske krízy už ľudstvo zažívalo pred stovkami rokov. Následkom však bol aj rozvoj vedy a medicíny. Karanténu poznáme už od 14. storočia, očkovanie už od Márie Terézie.

21. apr

Autorské práce bude hodnotiť odborná porota zložená z vedeckých pracovníkov, novinárov a pedagógov.

20. apr

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Africký mor ošípaných hlásia v Banskobystrickom kraji z Rimavskej Soboty, Veľkého Krtíša, Revúcej, Detvy aj Zvolena.

19. apr

Vážna nehoda sa stala dnes skoro ráno na R1 neďaleko Trnavy.

17 h

Nemocnica chce využiť skúsenosti z druhej vlny pandémie. Plánuje zriadiť samostatný pavilón pre covidových pacientov.

20. apr

Divá zver prichádza k ľudským obydliam kvôli potrave.

20. apr

Už ste čítali?