V Ústave pamäti národa nám potvrdili, že ak osoba ostala v tejto kategórii, nebola ani veľmi nebezpečná, ani získaná na spoluprácu. V opačnom prípade by postúpila do inej kategórie. V prípade agenta je možné v spise vidieť podrobnosti. V tomto prípade to už nie je možné. Ako preverované osoby sú v zoznamoch aj primátor Považskej Bystrice Ing. Ľuboš Lackovič a poslanec mestského zastupiteľstva a člen Strany zelených Mgr. Igor Novohradský.
„To, že sa moje meno objavilo v zväzkoch ŠtB, ma neprekvapilo. Bolo uvedené aj v tzv. Cibuľkových zoznamoch. Patril som do kategórie, o ktorú sa ŠtB zaujímala v negatívnom slova zmysle,“ povedal Ľuboš Lackovič. A na vysvetlenie dodal, že jeho jediný kontakt s ŠtB mal formu výsluchu v Dubnici nad Váhom. Dôvodom bol časopis, ktorý odoberal ako študent na strednej a vysokej škole z americkej ambasády. „V mojom prípade „eštebáci“ akosi zlyhali, pretože sa ma na to pýtali až po piatich rokoch,“ upresnil.
„Spočiatku sme si z toho robili s manželkou srandu,“ hovorí Igor Novohradský. „V osemdesiatych rokoch som počúval kvôli dobrej hudbe rádio BBC. Poriadali tam pre poslucháčov súťaže, kde sa dali vyhrať LP platne. Samozrejme také, čo sa u nás vtedy nedali zohnať. O politiku som sa nezaujímal a tých platní som skutočne niekoľko vyhral. Vyžadovalo si to korešpondenciu a tá zrejme neušla pozornosti vtedajšej ŠtB. Jeden ich pracovník si ma pozval na pohovor. Najskôr sa ma vypytoval na vzdialenejšiu susedku, ktorá mala dieťa s Talianom. Veľmi som sa o to nezaujímal a stále som nechápal, o čo mu vlastne ide. Podotýkam, že celý rozhovor sa niesol v priateľskom, až kamarátskom duchu, hoci sme sa vôbec nepoznali. Keď sa prechádzal po miestnosti, všimol som si v jeho papieroch veľké písmená BBC. Vtedy mi došlo, o čo tu ide. Vzápätí mi to aj potvrdil a zmenil tému. Vraj, prečo s nimi korešpondujem, o čo mi ide, či je to vhodné a podobne. Vysvetľoval som mu, že ma zaujíma iba hudba, a nie som si vedomý žiadnej nedovolenej činnosti. Zatiaľ to bolo stále v rámci priateľského rozhovoru. Keď ma vyprevádzal preč, vo výťahu sa úplne zmenil. Očervenel a zmeneným hlasom sa mi začal vyhrážať. Táto zmena ma dokonale zaskočila. Asi to mal natrénované. Vtedy som pochopil, že to celé nie je žiadne sranda. Myslel to smrteľne vážne. Aby som sa vyhol ďalším komplikáciám, prestal som do BBC písať. Viac ma na pohovor nepozvali, ale dôsledky som pociťoval. Nesmel som deťom prednášať o prírodných krásach Manínskej tiesňavy a určité obmedzenia pocítila aj moja manželka. Že sa moje meno ocitlo na zoznamoch, je samozrejmé, lebo som bol preverovaný a nebolo to nič príjemné. Doma sme o tom žartovali, ale malo to mrazivý nádych,“ dodáva Igor Novohradský. (mv, vž)
***
Púchov – Ako preverovaná osoba pod krycím menom „Nákupca“ je v zväzkoch ŠtB vedený aj poslanec púchovského mestského zastupiteľstva Ivan Kmošena. „Vôbec neviem, prečo som bol tri roky v tomto zozname. Domnievam sa, že možno kvôli švagrovi, ktorý odišiel do Švédska. Zobrali mi cestovný pas a vrátili mi ho v roku 1983 bez akéhokoľvek vysvetlenia. Vraj je to vec iných, nie mňa, a nikto sa so mnou nebavil,“ vyjadril sa Kmošena.