Nedeľa, 5. december, 2021 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Mám rada živé publikum, potlesk...

Jeden známy si ako svoju inšpiráciu vybral akademického maliara z vedľajšej dediny a počas celého detstva si opakoval, že raz, podobne ako on – chudobný chlapec zo zapadnutej dedinky – musí niečo dokázať. A dokázal.


Chcete sa aj vy inšpirovať podobnými príbehmi? Viete, koľko osobností šoubiznisu, športu, kultúry, či podnikania sa narodilo na Považí? Chceli by ste spoznať ich životnú púť, dozvedieť sa o ich úspechoch, pádoch a zaujímavých životných situáciách? Prinášame vám seriál rozhovorov s rodákmi z nášho regiónu, a to najmä takými, ktorým sa v šírom svete podarilo nájsť si to správne miesto. V našom seriáli načrieme do ich krátkej, no bohatej životnej púte v rôznych povolaniach, v rôznych končinách našej vlasti i mimo nej. Okrem úspechu majú spoločné „korene“, ktoré siahajú na Považie a sú na to patrične hrdí. A možno prídete na to, že ste sa s nimi hrávali na rovnakom pieskovisku, sedeli v jednej triede, kopali spoločne do futbalovej lopty, či chodili do rovnakého krúžku...
Váš hlas je označovaný za koloratúrny soprán. Môžete slovami vysvetliť laikom, aký máte vlastne hlas?
Koloratúra pochádza z talianskeho slova colore, čo znamená farba. Je to umelecké ozdobenie. Koloratúrny soprán je druh spevu, využívajúci ozdoby a ornamenty hlasu. Najznámejšou koloratúrnou áriou je Kráľovná noci z Mozartovej Čarovnej flauty. Slovensko je rodiskom svetoznámych koloratúrnych sopranistiek, spomeniem Editu Grúberovú, Ľubicu Vargicovú a nesmiem zabudnúť ani na Luciu Poppovú, ktorá už nie je medzi nami.
Máte svoju obľúbenú áriu, ktorú ovládate dokonale a v ktorej sa ukáže váš hlas v celej svojej kráse?
Áno, najobľúbenejšia ária je práve Kráľovná noci z Čarovnej flauty, ktorú som študovala päť rokov, ale stále je čo zdokonaľovať. Hneď, ako som ju prvýkrát počula, vedela som, že práve túto áriu chcem spievať. Je veľmi náročná, pretože sa v nej objavujú tie najextrémnejšie výšky, ktorých je schopný ľudský hlas – trojčiarkové f. Môj hlas najlepšie vynikne v talianskom belcante, ktorému by som sa v budúcnosti rada venovala. Z talianskych autorov mám najradšej Donizettiho, Belliniho a Verdiho. Bohužiaľ, z Verdiho si môžem zaspievať len Gildu z Rigoletta a možno v neskoršom veku, keď môj hlas dozrie, aj Traviatu. Mojou obľúbenou operou je Belliniho Námesačná, ktorú práve teraz študujem a Donizettiho Lucia di Lammermoor, ktorej scéna šialenstva je ukážkou koloratúrneho majstrovstva. Za najťažšie koloratúrne postavy, okrem Kráľovnej noci, sú považované Konstanza z Mozartovho Únosu zo Serailu a Zerbinetta z opery Ariadna na Naxe od Richarda Straussa. Edita Grúberová ju dennodenne študovala sedem rokov a práve ňou sa preslávila. V budúcnosti by som sa aj ja rada popasovala s touto áriou. Zatiaľ vždy, keď otvorím partitúru, hneď ju aj zavriem – taká je ťažká...
Po kom ste zdedili talent?
V mojej rodine sa hudbe profesionálne nikto nevenuje. Možno som zdedila talent po svojom starom otcovi, ktorý má krásny hlas. V detstve mi spievala mama, keď chcela, aby som konečne bola ticho a neplakala, posadila si ma na kolená a ja som ju vydržala počúvať celé hodiny. To, že nikto v rodine nie je profesionálnym spevákom alebo hudobníkom, má aj svoje výhody. Rozhodne ma profesionálne viedli len moji učitelia spevu, ale najlepším kritikom pre mňa zostanú vždy len moji rodičia, ktorí, možno práve preto, že sú laici, vedia jednoducho a pritom výstižne ohodnotiť môj výkon.
Pre koho najradšej spievate?
Aj keď je v hľadisku počas predstavenia úplné ticho, spevák na javisku dokáže vycítiť atmosféru aj podľa toho, ako ľudia reagujú. Mám rada živé publikum, potlesk je pre speváka a nakoniec aj pre každého umelca najkrajšou odmenou. Rada spievam pre všetkých, ktorým sa opera páči a ktorí dokážu oceniť spevácky výkon. Veľmi rada spievam v Banskej Bystrici, cítim, že ľudia sú tam veľmi vďační a spontánni.
Každý umelec sa musí vedieť predať, aby bol slávny. Ste aj manažérka alebo to prenechávate iným? Čo predáva vás – len hlas alebo celkový štýl osobnosti či meno školy, v ktorej ste študovali...?
Na Slovensku a v Čechách som zastúpená agentúrou sídliacou v Bratislave, celosvetovo som zastúpená viedenskou agentúrou, s ktorou som nadviazala spoluprácu len tento rok. Zatiaľ chodím na predspievania, t. j. v divadle spievam pred porotou, ktorá hľadá obsadenie do konkrétnej opery alebo na rôzne festivaly. Veľmi ma prekvapilo, že vo svete sa programy plánujú aj s päťročným predstihom, na Slovensku zatiaľ nie sme na to zvyknutí. Doteraz som sa bola predstaviť v divadlách vo Viedni a v Budapešti.
Dá sa podľa vás cvičením dosiahnuť veľa, alebo človek zo seba dostane len to, čo v ňom už je geneticky zakódované?
Hlasivky sú sval. Správnou speváckou technikou sa dá dokázať veľa. Aj športovec, ktorý chce podať perfektný výkon, musí sa každodenne pripravovať, a to isté platí aj u spevákov. Snažím sa cvičiť každý deň, hodinu spievam a ďalšiu hodinu sa venujem nácviku nového repertoáru. Raz týždenne sa stretávam s klaviristom, s ktorým cibrím detaily. Hovorí sa, že hlas naplno dozrie až okolo tridsiatky. Rada by som sa zo začiatku venovala Mozartovi, na ktorom sa dá veľmi veľa naučiť a potom sa dá postupovať ďalej. Sopranistky majú výhodu v tom, že väčšinou sú pre ne písané veľmi mladé postavy, napríklad Gilda z Rigoletta má 16 rokov... To znamená, že aj v neskoršom veku budem môcť zostať stále mladá.
Aký máte vzťah k iným druhom spevu? Zaspievate si aj pop music alebo ľudovku?
Vo svojom repertoári mám aj operetné árie a muzikál, napríklad Adelu z Netopiera, či muzikálovú pieseň Kristíny z Fantoma opery. Samozrejme, že si rada vypočujem aj ostatné hudobné štýly, ktoré beriem ako príjemné osvieženie, no niekedy sa mi stáva, že úplne vypnem – doslova aj obrazne - a relaxujem v úplnom pokoji.
Čo hovoríte na Superstar? Touto speváckou súťažou žije celé Slovensko...
I keď nemám veľký prehľad o dianí v populárnej hudbe, snažím sa sledovať každé vysielanie. Sama som prekvapená, koľko je na Slovensku výborných spevákov, ktorí sa zviditeľňujú až vďaka súťaži Superstar. Veľmi im držím palce, každý z nich je iný a jedinečný. Najviac ma zaujala Martina Šindlerová, ktorá má obrovský hlasový poten­ciál a Tomáš Bezdeda, ktorý ma prekvapuje vždy lepším a lepším výkonom. Títo dvaja sú mojím tipom na finálovú dvojicu. Aj podľa vypadávajúcich je vidieť, že veľa záleží na výbere skladby, a to isté platí aj v opere.
Momentálne spievate v Mozartovej Čarovnej flaute aj v Smetanovej Hubičke. Ako sa cítite na doskách národného divadla?
Historická budova Slovenského národného divadla má svoje čaro a práca na javisku ma veľmi baví. Je mi ľúto, že Majstrovská lekcia Marie Callasovej mala v decembri derniéru a mne zostali len dve roly – v Smetanovej Hubičke a Mozartovej Čarovnej flaute. Kráľovná noci z tejto opery bola zároveň aj mojím absolventským predstavením. Najbližšie ju budem spievať v apríli.
Ako sa vám spolupracovalo so známym režisérom Bednárikom?
Pri mojom doterajšom divadelnom formovaní na mňa najviac zapôsobili dve osobnosti: Jozef Bednárik a Emília Vašáryová. Vďaka nim viem, aká je na javisku a v umení vôbec, dôležitá pokora, presnosť a precíznosť. Som veľmi rada, že hneď na začiatku som mala možnosť prejsť takouto školou, ktorej poznatky sa snažím využívať aj dnes. Spolupráca s pánom Bednárikom bola výborná, všetko muselo ísť ako hodinky hneď na prvej skúške. Všetci sme museli byť dochvíľni, len by sa niekto opovážil prísť neskôr...!
Nemal rád, keď mu niekto rušil jeho skúšku, ktorú, aspoň ja som mala ten pocit, vnímal ako malé predstavenie.
Aké je vaše tajné spevácke želanie? Je to vystúpenie v milánskej La Scale?
Keď som bola mladšia, prišla som do školy plná snov a očakávaní, a nebolo pre mňa ťažké si predstaviť, že raz budem spievať v Miláne. Čím je človek starší, tým sa na svet pozerá reálnejšie. Moje sny sú stále veľké, ale neprezradím ich, aby sa mi splnili. Čo sa týka konkrétnych postáv, veľmi rada by som stvárnila Zerbinetu od Richarda Straussa z opery Ariadna na Naxe.
Vyrastali ste v panelákovom byte. Čo na vaše hlasové cvičenia hovorili susedia? Kde a ako cvičíte dnes?
V Považskej Bystrici si na mňa susedia zvykli. V Bratislave sa snažím cvičiť v divadle, niekedy sa pozabudnem a doma si niečo zanôtim a odozva nenechá na seba dlho čakať. Nikdy však neruším susedov večer. Najradšej cvičím v divadle, kde sú ideálne podmienky, a nikoho tým neobťažujem.
Chodievate do Považskej Bystrice často?
Ako kedy. Ako študentka som domov chodila každý víkend, teraz raz za dva-tri týždne. Veľmi ma teraz ťahá do Považskej aj môj malý 18-mesačný synovec, s ktorým trávim toľko času, koľko sa len dá.
Spomínate si na svoju prvú učiteľku spevu?
Áno, veľmi dobre. Ako tretiačka základnej školy som začala študovať novootvorený odbor v Ľudovej škole umenia v Považskej Bystrici. Mojou prvou učiteľkou bola pani Hoštáková, ktorá ma veľmi prirodzene viedla a formovala, za čo som jej nesmierne vďačná. Moja veľká vďaka patrí aj pani učiteľke Makovej, ktorá ma pripravila na prijímacie skúšky na Konzervatórium v Žiline.
Kde ste potom pokračovali v štúdiu?
Piaty a šiesty ročník konzervatória som dokončila v Bratislave u Mgr. art. Dagmar Bezačinskej, ktorá, napriek tomu, že je veľmi mladá, sa prejavila ako dobrá pedagogička. Pod jej vedením som ďalších päť rokov pokračovala na Vysokej škole múzických umení.
Prečo ste sa okrem Vysokej školy múzických umení rozhodli študovať aj ďalšiu vysokú školu?
Vedela som, že existuje aj možnosť neprijatia na VŠMU, tak som sa rozhodla podať si prihlášku aj na Pedagogickú fakultu UK, odbor taliansky jazyk, ktorý je zároveň aj jazykom operných spevákov. Do prvého ročníka taliančiny som nastúpila ako šiestačka na konzervatóriu. Kolektív na pedagogickej fakulte ma pri štúdiu veľmi podporoval. Vďaka nim som zvládla dve vysoké školy denným štúdiom a z taliančiny som promovala o rok skôr ako zo spevu.
Máte 26 rokov. Rozmýšľali ste už nad založením rodiny? Ako riešia tento problém vaše spevácke kolegyne?
Rozmýšľala som. Keď príde správny čas, príde aj rodina... Len pred rokom som ukončila štúdium, rada by som na sebe ešte pracovala a naplno sa venovala spevu.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tento rok turizmu neprial
 2. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Opäť sme na dobrej vlne
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 7. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 8. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 9. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 10. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 1. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 8. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 18 747
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 17 200
 3. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 345
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 840
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 843
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 4 987
 7. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 316
 8. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 229
 9. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor 2 022
 10. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 011

Blogy SME

 1. Adam Sedláček: O tom, ako hrubé črevo zachránilo Vianoce
 2. David Kapusta: Bystrica má na viac alebo krátka úvaha nad rozpočtom a investíciami mesta
 3. Andrea Vörösová: Správa z miesta... „čapice hore, Slovensko dole“... pomítingová
 4. Rudolfa Vallová: Komu chýbajú sociálne balíčky?
 5. Adriana Boysová: Ktorá chce, cestu si nájde
 6. Šťastná domácnosť: Čo sa blondínka naučila o vysávačoch a vysávaní
 7. Lubomir Zahora: Dať si vynosiť dieťa je cool. Nerobí to iba Kim Kardashian
 8. Dušan Vršanský: Sme na vrchole tretej vlny?
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 16 531
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 267
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 855
 4. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 711
 5. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 349
 6. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 109
 7. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 647
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 572
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Otužilci z Podhradského mora na druhú adventnú nedeľu.

Priaznivci ľadového kúpeľu pod holým nebom nám prezradili obľúbené miesta na otužovanie. Podľa lekárov je priaznivé pre telo aj dušu. Nechajte sa inšpirovať, máme pre vás zoznam vhodných miest.


a 1 ďalší 8 h
Ilustračné foto.

Mesto Ilava získalo nenávratný finančný príspevok 122 400 eur na zabezpečenie kvalitnej a dostupnej opatrovateľskej služby.


SITA 8 h
V obchodoch je denne veľký nápor zákazníkov.

Mobilita sa v okresoch stredného Považia príliš neznížila. Nával v obchodoch je výrazný.


3. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zverejnili jej meno, adresu i profil na Facebooku. Hygienička Martina Kučíková patrí po minulom týždni zrejme k najznámejším z odboru.


3. dec

V rámci svojho záverečného vystúpenia sa predstaví so skladbou, ktorá sa s ňou tiahne celý jej život.


4. dec

V martinskej nemocnici sa situácia nezlepšuje.


3. dec

Otužilec Ján Maťko tvrdí, že najväčším sabotérom posunu v živote je naša hlava. Bez otužovania už mladý Martinčan nedá ani deň. Život sa mu zmenil po prečítaní jedného článku a studenej sprche.


3 h

Blogy SME

 1. Adam Sedláček: O tom, ako hrubé črevo zachránilo Vianoce
 2. David Kapusta: Bystrica má na viac alebo krátka úvaha nad rozpočtom a investíciami mesta
 3. Andrea Vörösová: Správa z miesta... „čapice hore, Slovensko dole“... pomítingová
 4. Rudolfa Vallová: Komu chýbajú sociálne balíčky?
 5. Adriana Boysová: Ktorá chce, cestu si nájde
 6. Šťastná domácnosť: Čo sa blondínka naučila o vysávačoch a vysávaní
 7. Lubomir Zahora: Dať si vynosiť dieťa je cool. Nerobí to iba Kim Kardashian
 8. Dušan Vršanský: Sme na vrchole tretej vlny?
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 16 531
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 267
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 855
 4. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 711
 5. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 349
 6. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 109
 7. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 647
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 572
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu