Bude tak v poradí štrnástou poradňou v rámci Slovenska, kde môžu hľadať občania pomoc a poradenstvo vo veciach právnych, ale i sociálnych. Poslankyňa si vo štvrtok prezrela priestory budúcej poradne v Centre neziskových organizácií a besedovala s občanmi, zdravotne postihnutými a dôchodcami.
Zámerom Martinákovej je vybudovať na Slovensku poradne tak vo väčších, ako i menších mestách Slovenska, aby bezplatná právna pomoc bola dostupná pre občanov najbližšie k miestu ich bydliska a aj pre tých, ktorí si pomoc komerčných právnikov nemôžu dovoliť.
Systém poradní funguje už niekoľko rokov. Nadväzuje na predchádzajúce aktivity Zuzany Martinákovej v budovaní siete poradní.: „Projekt pôvodných poradní bol aj politickou aktivitou,“ hovorí poslankyňa. „Teraz pôsobia na občianskej báze a sú verejnoprospešnou aktivitou. Snažíme sa ich vybudovať v každom krajskom meste, z ktorých zostávajú Košice a Trenčín. Rozširujeme ich aj do menších miest. Niektoré vznikajú nové, iné obnovujeme.“
V Trenčianskom kraji pracuje poradňa v Považskej Bystrici už niekoľko rokov. Po Dubnici by do dvoch mesiacov mohli byť vytvorené priestorové podmienky pre poradňu aj v krajskom meste.
V každej z poradní pôsobia odborníci z oblastí právnej, psychologickej i sociálnej. OZ, ktoré zastrešuje poradne, zabezpečuje ich prípravu, školenia a profesionalizáciu tak, aby klienti dostali ucelenú a kompletnú pomoc pri riešení ich problémov.
Sociálna oblasť je kľúčovou pri poslaneckých výjazdoch do regiónov. Na stretnutiach rezonujú témy školstva, zdravotníctva, situácie po decentralizácii, fiškálnej decentralizácii a prechode kompetencií na samosprávu. Súčasťou výjazdov sú aj stretnutia so študentmi, najmä stredných, ale i vysokých škôl.