Dnes je špinavý a pokrytý komunálnym odpadom. Nemôžeme hovoriť priamo o ekologickej katastrofe, ale určite z pohľadu kultúry životného prostredia, je potok negatívnym príkladom.
Jedným problémom sú odpadky, ktorých pôvodcov poznáme. Sú to obyvatelia obce. A druhým problémom je, kto smetisko v potoku a jeho koryte odstráni. Budú to obyvatelia miestnej časti svojpomocne v rámci jarného upratovania, Technické služby mesta Dubnica nad Váhom alebo Slovenský vodohospodársky podnik v Púchove? Ani jedna strana nechce niesť úplnú zodpovednosť a potok sa stal horúcim zemiakom prehadzovaným od obyvateľov ku technickým službám a medzi technickými službami a podnikom naspäť ku obyvateľom. O potok sa stará spomínaný podnik v Púchove, ktorý vykonáva iba bežné úpravy koryta - porušenie brehu zosuvom, čistenie od nánosov alebo naplavenín. Určite sem nepatrí komunálny odpad. Technické služby mesta Dubnica nad Váhom upravujú priestor mimo koryta. Vodohospodárskemu podniku zväzuje ruky druh odpadu, technickým službám šírka kompetencií v čistení verejných priestranstiev a Prejťania ako platcovia daní si nárokujú na nápravu.
Štefan Pecho, úsekový technik Slovenského vodohospodárskeho podniku v Púchove, navrhol riešenie situácie: „Nakoľko sme zodpovední iba za udržiavanie potoka hlavne po jeho technickej stránke, aby jeho prietokovosť cez dedinu bola bezproblémová, sme ochotní spolupracovať na jeho vyčistení. Po dohode dáme k dispozícii auto na odvoz odpadu z potoka. Otázku robotníkov na čistenie necháme na Technické služby mesta Dubnica nad Váhom.“
Postoj Technických služieb mesta Dubnice nad Váhom k problematike je spojený s prefinancovaním nákladov na pracovnú silu. S touto cestou však nesúhlasí vodohospodársky podnik. Preto sme sa obrátili na pracovníka referátu dopravy Mestského úradu Dubnica nad Váhom Milana Valientu: „Podobný problém nastal aj pri potoku Dubnička, ale vtedy sme našli riešenie. Podnik v Púchove poskytol auto na odvoz odpadu a my sme v rámci verejnoprospešných prác zapojili do čistenia potoka nezamestnaných. Sme ochotní v prípade potoka v Prejte postupovať rovankým spôsobom.“
Riešenie sa našlo, dostali sme prísľub – miestna samospráva uskutoční nápravu v máji, kedy bude potok prístupnejší. Na obyvateľoch Prejty zostáva napísať požiadavku na Mestský úrad Dubnica nad Váhom a rozhodlne prikročiť k tomu, aby si neznečisťovali vlastné životné prostredie.