„Zbuditeľ“ Slovákov k slovenčine „zarostlú cestu čistil, rovnal“

Jozef Ignác Bajza sa narodil pred 250 rokmi v Predmieri Spolkom sv. Vojtecha venovaná pamätná tabuľa (1930) na starom, ale pevnom roľníckom dome, ktorý ešte stojí, nám potvrdí, že toto je ten dom v strednopovažskej obci Predmier, ktorý hľadáme

Jozef Ignác Bajza sa narodil pred 250 rokmi v Predmieri
Spolkom sv. Vojtecha venovaná pamätná tabuľa (1930) na starom, ale pevnom roľníckom dome, ktorý ešte stojí, nám potvrdí, že toto je ten dom v strednopovažskej obci Predmier, ktorý hľadáme: 5. marca 1755, a teda pred 250. rokmi, sa v ňom narodil Jozef Ignác Bajza – osvietenský spisovateľ, autor prvého slovenského románu René mládenca príhody a skúsenosti.
Prvý diel románu vyšiel roku 1783, druhý (nedokončený) až sto sedemdesiat rokov po svojom vzniku. Za autorovho života ho neprepustila vtedajšia cenzúra. Bajza verne a pravdivo opísal v ňom aj ťažký život slovenského ľudu ešte v druhej polovici 18. storočia. Fantáziu tu nepotreboval, poznal ho celkom zblízka, veď detstvo prežil medzi ľudom práve tu, v tejto chudobnej považskej dedinke. A chcel svojmu ľudu pomôcť. Nielen verným, realistickým zobrazením jeho života, ale aj tým, že začal písať po slovensky, jazykom ľudu. Našťastie, dnes už i druhá časť románu je len historickým dokumentom o živote našich predkov: „Dokazuje to i pohľad na Predmier – rodnú obec autora“, napísal literárny historik J. Rezník v kapitole Najtrpkejšia skúsenosť mládenca Reného knihy Po literárnych stopách na Slovensku. (1982).
Roku 1777 sa jeho meno nachádza na zozname študentov katolíckej teológie viedenského Páz­maea, roku 1780 sa stal kaplánom pri ostrihomskej metropolitnej katedrále, roku 1783 farárom v Dolnom Dubovom, kde účinkoval dve desiatky rokov. Tam vytvoril podstatnú časť svojho literárneho diela. Bol človekom praktickým a podnikavým. Zo starostlivo vedeného farského hospodárstva mal slušný príjem, takže väčšinu diel mohol vydať vlastným nákladom. Autor biograficko-bibliografického náčrtu v Encyklopédii slovenských spisovateľov (1984) píše: „Pre prudkú, priamu a sebavedomú povahu sa často dostával do konfliktov. Okrem známeho sporu s A. Bernolákom a J. Fándlym o prvenstvo v uvádzaní slovenčiny do literatúry mal pre svoju literárnu činnosť konflikty aj s cirkevnou a svetskou vrchnosťou.“ Vikariátna rada mu odporúčala, aby sa v budúcnosti viac venoval kňazským povinnostiam ako písaniu kníh. Tým sa uzavrelo búrlivé, ale aj najplodnejšie obdobie jeho života.
Roku 1805 prešiel na faru v Prietrži (okr. Senica), od roku 1815 bol trinásť rokov farárom v Zbehoch pri Nitre. Kardinál A. Rudnay, známy výrokom „Slovák som, a keby som bol aj na Petrovom stolci, Slovák ostanem“, ho roku 1828 vymenoval za bratislavského kanonika. Bajza sa v tom čase zaujímal o činnosť Spolku milovníkov reči a literatúry slovenskej a almanachu Zora a finančne ich podporil. Uvítal toto podujatie a jeho plány, no pre starobu a chorobu vyslovil už len úprimné prianie: „Nech dá Boh, aby Zora rýchlo vzrástla v poludňajší jas a nikdy nevidela súmrak.“ V Prešporku roku 1836 aj zomrel. Je pochovaný v kapitulnej krypte Dómu sv. Martina. Nad hrobkou má mramorový reliéfny portrét od sochára A. Rigeleho, busta od akad. maliara S. Biroša v parku za jeho rodným domom oproti vchodu do Kostola sv. Gála v Predmieri zachytáva tvár národného buditeľa s „hlbokou výraznosťou a čistotou.“
Ako naznačuje rukopisná zbierka epigramov – aj s prekladmi tvorby anglického satirika J. Owena – Bajza bol priekopníkom slovenskej klasicistickej poézie (napodobňovanie antických vzorov), ktorého základnou tendenciou bolo vedome používať slovenčinu ako literárny jazyk. To zaznamenáva i Lexikón katolíckych kňazských osobností Slovenska (2000): preklady majú poukázať na možnosti slovenčiny vyrovnať sa jazykom originálov, zjavujú sa v nich aj prvé slovenské časomerné verše. Ďalšími Bajzovými dielami sú Právo o živení farárov (1887) ako historický prehľad cirkevných nariadení, s V. Šimkom a T. Chovančekom vydaný spis Anti-Fándly (1789), v rokoch 1789-96 vychádzajú v Trnave jeho Kázne kresťanského katolíckeho náboženstva, 1-5. Prepracovaný a rozšírený rukopis Rozličné verše... pod názvom Slovenské dvojnásobné epigrammata... publikovali roku 1794. Zbierkou päťsto poviedok, anekdot a hádaniek (1795) z rukopisných zborníčkov je J. Minárikom do dnešnej slovenčiny prepísané dielo Veselé príbehy a výroky (1978). Poslednou publikovanou prácou sú v dobovom jazyku napísané Príklady zo Svätého písma Starého a Nového zákona...(1813, 1820) s veršovaným chválospevom na Alexandra Rudnaya pri príležitosti jeho uvedenia do funkcie ostrihomského arcibiskupa. Čo to zostalo v rukopise.
Bajzovmu životu a dielu venujú pozornosť literárni odborníci J. Kohuth, S. Hurban – Vajanský, J. Vlček, Š. Krčméry, I. Kotvan, J. Tibenský, V. Marčok, E. Fordinálová a další. Všetky tieto práce si, prirodzene, všímajú najmä to obdobie jeho života, v ktorom bol literárne činný. Na úsek spojenej so zmenou v jeho spoločenskom a cirkevnom postavení poukazuje príspevok Kanonické obdobie J. I. Bajzu a jeho testament v zborníku Slovenské učené tovarišstvo 1792 – 1992 (1993). V latinsky napísanej poslednej vôli z 12. mája 1836 „vracia svoj láskavo poskytnutý dlhý život svojmu Stvoriteľovi“.
250. výročie narodenia „zbuditeľa“ Slovákov, ktorý „prvný ke kňihám slováckim led lámal“, sme si pripomenuli 6. marca 2005 v jeho rodnej obci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Autor: nyi

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 716
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 220
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 139
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 253
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 022
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 941
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 801
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 340
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Čerstvo upečené – presne také pečivo si môžete vychutnať vo vašich domovoch vďaka spolupráci Lidla so slovenskými dodávateľmi.


Ilustračné foto.

Konať sa bude v Považskej Bystrici, v Púchove a v Trenčíne.


TASR
zamestnanosť, nezamestnanosť, úrad práce

V okrese Bánovce nad Bebravou však počet ľudí bez práce značne narástol.


TASR
Ilustračné foto.

Žiadatelia sa uchádzajú o SMS hlasy, ktoré rozhodnú o tom, kto bude podporený.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu