Pozornosť sa však orientuje aj smerom k regionálnemu futbalu a práve vypracovaním správy o stave a koncepcii rozvoja futbalu v regiónoch bol poverený viceprezident SFZ Štefan Sapár. Keďže sedí aj na stoličke predsedu Západoslovenského futbalového zväzu, tém do debaty bolo neúrekom.
- Za roky práce vo futbalovom hnutí na rôznych stupňoch ste nahonobili množstvo cenných skúseností. Pán Sapár, aký je podľa vás futbal v našich regiónoch?
- Odpoveď sa vašu otázku sa snáď ani nedá vtesnať do jednej šablóny, špecifiká totiž majú nielen jednotlivé stupne súťaží, ale aj regióny, v ktorých sa hrá. Isté ale je, že aj na tejto úrovni je o futbal obrovský záujem. Zoberte si len reč čísel - počas jedného víkendu sa v regionálnych a oblastných súťažiach odohrá viac ako 2 500 stretnutí, registrovaných je viac ako päťtisíc družstiev a do tretice asi najzaujímavejšie číslo - počas jedného víkendu spája slovenský futbal vyše pol milióna ľudí!
- Kluby v regiónoch ale sužujú finančné problémy, peňazí niet takmer na nič...
- Je to pravda a z veľkej časti pripisujem vinu súčasnej legislatíve, ktorá v tejto oblasti nedáva futbalu veľa priestoru na manévrovanie. Marketingoví partneri sa pre tento stupeň získavajú veľmi ťažko, futbal sa robí na amatérskej báze, za čo si zaslúžia poklonu najmä kluboví funkcionári.
Ešte šťastie, že sa čoraz viac zapájajú obecné a mestské zastupiteľstvá. Doba ukázala, že bez podpory starostov, resp. primátorov sa futbal na tejto úrovni poriadne robiť nedá.
- Výborné výsledky dosahujú mládežníci. Venuje sa nastupujúcej generácii futbalistov v regióne vyššia pozornosť ako v minulosti?
- Práve práca s talentovanou mládežou je v popredí záujmu riadiacich orgánov. V každom regionálnom zväze pracujú dvaja profesionálni tréneri mládeže, ktorí zabezpečujú predovšetkým metodickú stránku sledovania prípravy, dodržiavania plánovaného tréningového procesu či oponentúru tréningových plánov, pričom ich činnosť je kontrolovaná priamo Úsekom mládeže SFZ. Práve regionálne futbalové zväzy vyhľadávajú talenty vo vekových kategóriách od 11 do 15 rokov. Patričná starostlivosť je ale venovaná aj z pohľadu materiálno-technickej základne a ekonomického zabezpečenia, na mládež totiž regióny vydávajú približne dvadsať percent rozpočtových výdavkov.
- Aktuálnou témou aj medzi futbalovými činovníkmi je stále nejasný vzťah k spolkovej telovýchove, ktorú najnovšie zastupujú Krajské športové centrá a novovznikajúca Slovenská únia športu...
- Všetci vieme, že doteraz telovýchovné subjekty v rámci Slovenska združovalo SZTK. Úlohu zabezpečiť funkčnosť a ekonomickú samostatnosť však toto združenie nielen že nesplnilo, ale práve ono bolo hlavnou príčinou väčšiny problémov slovenskej telovýchovy predovšetkým pre špatné hospodárenie s majetkom telovýchovy. Rovnako si myslím, že ani Krajské športové centrá nie sú schopné vyriešiť problémy futbalu, ba skôr pôsobia proti záujmom Slovenského futbalového zväzu. Regionálne futbalové zväzy preto teraz čakajú, že vznikom Slovenskej únie športu, ktorá pozostáva z najsilnejších športových zväzov, sa futbal môže dočkať väčšieho pochopenia a priazne predovšetkým v oblasti ekonomiky. Ide predovšetkým o spravodlivejšie a transparentnejšie prerozdeľovanie všetkých druhov dotačných prostriedkov.
- Vráťme sa na záver na futbalové ihriská. Budú tie v regiónoch po päťmesačnej pauze spôsobilé na štart jarnej časti?
- Verím spolu s divákmi, hráčmi, trénermi, funkcionármi či sponzormi, že sa nám už počasie konečne umúdri, aby sa mohol spustiť dlhoočakávaný futbalový kolotoč. Myslím, že všetci sa nevieme dočkať, kedy sa konečne začne hrať.