Nedeľa, 28. november, 2021 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Spolupráca naštartovala oživenie novodubnického futbalu

Novodubnický futbal zažil v posledných rokoch chvíle pekné – to keď hral v V. lige. Potom došlo k zmenám vo vedení a nasledoval postupný zosun nielen do I., ale nedávno až do II. oblastnej triedy.

V tomto ročníku, zdá sa, začalo sa blýskať na lepšie časy s príchodom nového vedenia klubu a prezidenta Petra Šveca. Do ohníka nefúkal sám. Na otázku, prečo sa rozhodol vstúpiť do klubu, ktorý sa boril s veľkými ťažkosťami, odpovedá Peter Švec rozhodne. „Futbal je moja srdcová záležitosť, pretože som ho až do nedávna aktívne hrával, ale dnes drží štafetu môj syn a veľa jeho rovesníkov a futbalových kamarátov. Myslím si, že zle na tom bol iba futbal mužov, pretože v mládežníckych kategóriách sme v posledných rokoch dosahovali pekné výsledky. Práve mladí hráči sú novou generáciou v meste, ktorí by mali dostať futbal tam, kde skutočne patrí a dostať ho do povedomia. Sám od seba som sa nerozhodol, do ohníka začali fúkať aj primátor N. Dubnice Ján Šušaník a dubnickí kamaráti z FK Dubnica. Prišli sme na metódu, ako by sme mali začať robiť a postupne využiť všetky prostriedky, ktoré sú u nás – trávnatá plocha, budova spolu s financiami z FK Dubnica a našich verných sponzorov, ako dlhoročný futbalista Ľuboš Múčka z Edilanu s odobrením mesta.“
Žalostný stav spôsobila zmluva
„Futbalový komplex bol značne schátraný a tento žalostný stav bol výsledkom zle podpísanej zmluvy predchádzajúcim vedením mesta s predchádzajúcim nájomníkom. Predtým sa síce dosiahla vysoká súťaž, no nebolo to komplexne previazané, a tak sa všetko zrútilo. Nakoniec všetky problémy na mňa počkali, keď som sa stal primátorom. Funk­cionársky stav sa rovnal takmer nule, tí, čo ostali, robili zadarmo preto, že mali k futbalu vzťah a dlhy sa vymáhajú doteraz. Bál som sa, že N. Dubnica zmizne z futbalovej mapy, tak sme uvoľnili peniaze, aby sme preklenuli nepríjemný stav. Pretože som tu hral od malička futbal, ľudia si sľubovali, že ho pomôžem postaviť na nohy. Našťastie, ako na zavolanie sa objavil P. Švec a sľúbil pomôcť v ťažkých časoch. Dobré kontakty som mal aj na prezidenta FK Dubnica I. Nemečkaya, s ktorým som kedysi spolu hrával a na športového riaditeľa P. Gergelyho. V neľahkom medziobdobí musím poďakovať nadšencom futbalu, ako M. Vrbovský, Vasky, Ježík, Úradnik, Pažitka, Bilický a ďalší, ktorí v rámci finančných možností a voľného času pomohli. Dnes už máme podpísanú novú zmluvu, obojstranne výhodnú, no kým prinesie ovocie, určitý čas to potrvá,“ spomína na najťažšie obdobie klubu primátor Ján Šušaník.
Mládežnícke centrum
Športový riaditeľ FK ZTS Dubnica Peter Gergely približuje filozofiu zmluvy. „O spolupráci s Novou Dubnicou sme rozmýšľali dlho, lenže všetko bolo o vzťahoch. Po rozhovoroch so súčasným vedením sme si určili mantinely. Nová Dubnica má k dispozícii krásny areál, hrával sa tu dobrý futbal. Bolo by škodou, ak menšie obce hrajú vyššie súťaže, že takéto mesto hrá iba druhú triedu. Naším zámerom je vybudovať mládežnícke centrum, z ktorého následne budeme čerpať talenty. Tí, čo sa u nás v Dubnici neuplatnia, pôjdu naspäť do Novej Dubnice, kde však najprv treba dobudovať areál, pritiahnuť deti. Nezabudli sme ani na trénerov, o kvalitu sa postará náš Štefan Bakoš, ktorý bude všetko zastrešovať po metodickej stránke. Po roku prehodnotíme, čo sme urobili dobre a čo treba zlepšiť. Postupne sa chceme zamerať aj na Kolačín či Trenčiansku Teplú, vytvoriť športové triedy. U dorastu je predpoklad, aby čoskoro hral minimálne III. ligu, pokiaľ ide o dospelých, uvidíme. Ak bude klub zdravý, určite prinesie ovocie.“
Aj mládež potrebuje divákov
Peter Švec vie, že dôležité pre rozvoj najmä mladých hráčov je možnosť hrať na kvalitnom ihrisku. O umelom trávniku, aký je v Dubnici, síce rozmýšľajú, ale... „V rámci podpory mládežníckeho futbalu dokončujeme projekt výstavby miniihriska hradený z MFK, mesta, sponzorov a dve časti uhradia ministerstvo školstva a SFZ. Všetko je asi na 98 percent pripravené a po skompletizovaní podklady zašleme na SFZ. Máme asfaltovú plochu a aj pred budovou klubu je pozemok pre ďalšie ihrisko. Ďalší osud nezáleží len od nás, ale na rozhodnutí SFZ. Dúfam, že nám dobrým „lobbizmom“ pomôže Dubnica.“
S tým súhlasí aj P. Gergely, ktorý verí, že v rámci spolupráce oboch subjektov už onedlho na novodubnickej tráve bude hrať niektorý z dubnických ligových mládežníckych celkov. „Je aj pre chlapcov lepšie hrať proti Slovanu či Žiline na dobrom trávniku pred 400 divákmi, ako u nás na pomocnej ploche. Malo by to pritiahnuť ďalších mladých hráčov, každý vidí, že sa môže dostať vyššie a potiahne aj ostatných,“ verí spolupráci.
Partnerské vzťahy sú pre nás všetkým
Viacerí miestni fanúšikovia majú obavy, či bude vôbec zachovaný pôvodný názov N. Dubnice alebo vznikne akási rezerva Dubnice. „S touto otázkou sa stretávam pomerne často, ale snažím sa ľuďom vysvetliť, že nič také nehrozí. Podali nám pomocnú ruku, ktorú sme prijali a budeme spolupracovať ako dva samostatné subjekty,“ dodáva primátor. Dubnica už béčko má, a to momentálne hráva v Košeci IV. ligu. Aký je názor P. Gergelyho? „Nič sa nemení. Nemienime sa správať neférovo.
(Pokračovanie na 5. strane)

Skryť Vypnúť reklamu


Spolupráca naštartovala oživenie novodubnického futbalu

(Dokončenie z 4. strany)
Košeca nám vyšla v ústrety, nechceme narušiť naše vzťahy, lebo raz by sa to mohlo vrátiť. Verím, že prirodzeným vývojom sa časom aj Nová Dubnica dostane do rovnakej súťaže.
Pomôcť môže aj nadácia.
„Od roku 2003 existuje Nadácia pre výchovu talentovaných futbalistov SR, ktorá zasahuje celé Slovensko a jej – zriaďovateľom je FK ZTS Dubnica. Slúži na vytváranie podmienok a zlepšenie materiálno-technického zabezpečenia. Teraz prvýkrát môžeme čerpať dve percentá z daní, ide o to, aby sa podporila mládež aj zo sociálne slabších skupín. Nie každý má na to, aby si mohol hradiť všetko, pretože u nás máme hráčov z Bardejova, Michaloviec, Záhoria, niektorým hradíme stravu, ubytovanie,“ pridáva ďalšie pozitívne informácie P. Gergely.
Začíname od najmenších
Veľkú pozornosť v Novej Dubnici venujú budúcim futbalistom. „Začali sme so systémom prípraviek, ide o neorganizovaný futbal. Tréner Bakoš chlapcov naučí rešpektu a tiež ako správne kotúľať loptu. Uvažujeme o tom ako vytvoriť spádovými obcami a školami organizovanú, kde by hrali deti aj z Kolačína a Tr. Teplej. Zatiaľ máme asi 40 detí, oslovili sme riaditeľov, ktorí poskytli venovali zdarma hodiny v telocvični, za čo im patrí naša veľká vďaka. Ušetria sa cestovné náklady, máme asfalt, halu, za dvoma ZŠ ihrisko, brány a najmä chuť. Nie je to len kúpiť päť lôpt, urobiť v exceli program zápasov, ale dotiahnuť rozhodcov a hráčov,“ vidí cestu P. Švec.
S tým súhlasí aj primátor: „ Mládež potrebuje vzory, kedysi, keď hrával Jozef Adamec a v kine Panerex Dom pionierov robil s ním besedu, určite motivoval mnohých mladých k futbalu. Dnes s tým treba znova začať, aby deti boli v pohybe na ihriskách. Je aj stratégiou mesta, vytvárať nielen podmienky na futbal, aleaj pre iné druhy športu. Vytvorili sme športové plochy, je chuť a elán vrátiť ľudí do športovísk a hľadísk a verím, že výsledky sa čoskoro dostavia.“
Veríme si navzájom
Spolupráca medzi Novou Dubnicou a Dubnicou je na dobrej ceste a všetci veria, že prinesie ovocie obom. „kedysi už fúzia medzi klubmi bola, no nebolo to dobré. Teraz je cesta iná, lepšia. Máme tak korektné vzťahy, že nevidím problémy pri prechodoch hráčov z jedného klubu do druhého. Podanie ruky pri podpise nás všetkých zaväzuje k čestnosti,“ tvrdí P. Gergely. „Naším cieľom je mať v mládežníckych súťažiach viac družstiev, kde budú chlapci hrávať pravidelne a možno časom tu vyrastie aj reprezentant ako trebárs P. Kiška,“ verí prezident P. Švec. :Napriek tomu, že demografická krivka klesá a mesto starne, urobíme všetko preto, aby sme postupne vytvorili také podmienky, ktoré by pritiahli do mesta mladé rodiny. Pribudnú bytovky a časom sa budeme môcť tešiť z množstva mladých ľudí, ktorí nám budú radosť nielen v športe,“ dodal primátor Ján Šušaník. Košeca nám vyšla v ústrety, nechceme narušiť naše vzťahy, lebo raz by sa to mohlo vrátiť. Verím, že prirodzeným vývojom sa časom aj Nová Dubnica dostane do rovnakej súťaže.
Pomôcť môže aj nadácia
„Od roku 2003 existuje Nadácia pre výchovu talentovaných futbalistov SR, ktorá zasahuje celé Slovensko a jej – zriaďovateľom je FK ZTS Dubnica. Slúži na vytváranie podmienok a zlepšenie materiálno-technického zabezpečenia. Teraz prvýkrát môžeme čerpať dve percentá z daní, ide o to, aby sa podporila mládež aj zo sociálne slabších skupín. Nie každý má na to, aby si mohol hradiť všetko, pretože u nás máme hráčov z Bardejova, Michaloviec, Záhoria, niektorým hradíme stravu, ubytovanie,“ pridáva ďalšie pozitívne informácie P. Gergely.
Začíname od najmenších
Veľkú pozornosť v Novej Dubnici venujú budúcim futbalistom. „Začali sme so systémom prípraviek, ide o neorganizovaný futbal. Tréner Bakoš chlapcov naučí rešpektu a tiež ako správne kotúľať loptu. Uvažujeme o tom, ako vytvoriť spádovými obcami a školami organizovanú súťaž, kde by hrali deti aj z Kolačína a Tr. Teplej. Zatiaľ máme asi 40 detí, oslovili sme riaditeľov, ktorí poskytli zdarma hodiny v telocvični, za čo im patrí naša veľká vďaka. Ušetria sa cestovné náklady, máme asfalt, halu, za dvoma ZŠ ihrisko, brány a najmä chuť. Nie je to len kúpiť päť lôpt, urobiť v exceli program zápasov, ale dotiahnuť rozhodcov a hráčov,“ vidí cestu P. Švec.
S tým súhlasí aj primátor: „Mládež potrebuje vzory. Kedysi, keď hrával Jozef Adamec a v kine Panorex dom pionierov robil s ním besedu, určite motivoval mnohých mladých k futbalu. Dnes s tým treba znova začať, aby deti boli v pohybe na ihriskách. Je aj stratégiou mesta vytvárať nielen podmienky na futbal, aleaj pre iné druhy športu. Vytvorili sme športové plochy, je chuť a elán vrátiť ľudí do športovísk a hľadísk a verím, že výsledky sa čoskoro dostavia.“
Veríme si navzájom
Spolupráca medzi Novou Dubnicou a Dubnicou je na dobrej ceste a všetci veria, že prinesie ovocie obom. „Kedysi už fúzia medzi klubmi bola, no nebolo to dobré. Teraz je cesta iná, lepšia. Máme tak korektné vzťahy, že nevidím problémy pri prechodoch hráčov z jedného klubu do druhého. Podanie ruky pri podpise nás všetkých zaväzuje k čestnosti,“ tvrdí P. Gergely. „Naším cieľom je mať v mládežníckych súťažiach viac družstiev, kde budú chlapci hrávať pravidelne a možno časom tu vyrastie aj reprezentant, ako trebárs P. Kiška,“ verí prezident P. Švec. „Napriek tomu, že demografická krivka klesá a mesto starne, urobíme všetko preto, aby sme postupne vytvorili také podmienky, ktoré by pritiahli do mesta mladé rodiny. Pribudnú bytovky a časom sa budeme môcť tešiť z množstva mladých ľudí, ktorí nám budú robiť radosť nielen v športe,“ dodal primátor Ján Šušaník.
1. Milochov/Lazy 13 10 1 2 45:16 31
2. Ilava B 13 9 2 2 37:14 29
3. Mikušovce 13 9 2 2 39:18 29
4. N. Dubnica 13 7 1 5 20:16 22
5. Lysá 13 6 4 3 26:24 22
6. Šebešťanová 13 7 0 6 36:23 21
7. Kolačín 13 7 0 6 36:27 21
8. Podvažie 13 5 2 6 20:29 17
9. Streženice 13 5 0 8 24:33 15
10. D. Kočkovce 13 3 4 6 22:22 13
11. D. Mariková 13 4 1 7 23:40 13
12. Pružina 13 4 1 8 17:26 13
13 Bolešov 13 3 1 9 15:47 10
14. Lúky 13 2 1 10 19:44 7

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 2. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 4. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 6. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 9. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 10. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 28 227
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 10 352
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 368
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 5 325
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 058
 6. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 492
 7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 377
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 234
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 873
 10. Ako predísť intímnym problémom? Vyvolať ich môže aj bežná vložka 1 782

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Dúležité hláseňí
 2. Simona Rezníčeková: V lotosovom sede na nesprávnej hore
 3. Věra Tepličková: Bolo, nebolo alebo O kráľovstve, kde prestalo platiť, že niečo je vždy za niečo
 4. Barbora Kujundžić: Výchova detí ako výstup na Mount Everest
 5. Michala Guľasová: Zdenka Wenzlová Švábeková - Hľadač šťastia - knižná recenzia
 6. Rudolfa Vallová: COVID: u ľudí rastie vôľa žiť rovnako ako SMERu rastie vôľa vrátiť sa k moci
 7. Štefan Vidlár: Ešče žijem, máme chleba
 8. Jozef Legény: Ponuka či pomoc, ktorú je potrebné odmietnuť (na túto infekciu panskej samovôle zomrú verejné financie)
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 8 393
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 222
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 301
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 439
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 919
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 045
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 218
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 3 910
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka odštartoval pred mesiacom nový akademický rok.


18. nov
Ilustračná fotografia.

Technické služby mesta Dubnica nad Váhom majú pripravené na údržbu ciest a chodníkov v zimnej sezóne 2021/2022 štrnásť mechanizmov.


SITA 9 h

Ťažké zranenia utrpelo pri nehodách vyše 50 ľudí.


TASR 16 h

SHMÚ vydal preto aj výstrahy prvého stupňa.


26. nov

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Peter sa z tohto sveta rozhodol odísť dobrovoľne.


12 h

Pacienti sa cítia ako víťazi, že covid prežili nezaočkovaní. Nedochádza im, že ľudia čakajú na operácie, hovorí.


26. nov

Doteraz sme mali na pľúcnej ventilácii 19 pacientov. Neprežil nikto, hovorí Peter Kirschner, primár infekčného oddelenia.


26. nov

Internetovú kampaň podporili aj známe osobnosti slovenskej alternatívnej hudby.


26. nov

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Dúležité hláseňí
 2. Simona Rezníčeková: V lotosovom sede na nesprávnej hore
 3. Věra Tepličková: Bolo, nebolo alebo O kráľovstve, kde prestalo platiť, že niečo je vždy za niečo
 4. Barbora Kujundžić: Výchova detí ako výstup na Mount Everest
 5. Michala Guľasová: Zdenka Wenzlová Švábeková - Hľadač šťastia - knižná recenzia
 6. Rudolfa Vallová: COVID: u ľudí rastie vôľa žiť rovnako ako SMERu rastie vôľa vrátiť sa k moci
 7. Štefan Vidlár: Ešče žijem, máme chleba
 8. Jozef Legény: Ponuka či pomoc, ktorú je potrebné odmietnuť (na túto infekciu panskej samovôle zomrú verejné financie)
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 8 393
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 222
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 301
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 439
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 919
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 045
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 218
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 3 910
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu