Streda, 21. apríl, 2021 | Meniny má ErvínKrížovkyKrížovky

Spolupráca naštartovala oživenie novodubnického futbalu

Novodubnický futbal zažil v posledných rokoch chvíle pekné – to keď hral v V. lige. Potom došlo k zmenám vo vedení a nasledoval postupný zosun nielen do I., ale nedávno až do II. oblastnej triedy.

V tomto ročníku, zdá sa, začalo sa blýskať na lepšie časy s príchodom nového vedenia klubu a prezidenta Petra Šveca. Do ohníka nefúkal sám. Na otázku, prečo sa rozhodol vstúpiť do klubu, ktorý sa boril s veľkými ťažkosťami, odpovedá Peter Švec rozhodne. „Futbal je moja srdcová záležitosť, pretože som ho až do nedávna aktívne hrával, ale dnes drží štafetu môj syn a veľa jeho rovesníkov a futbalových kamarátov. Myslím si, že zle na tom bol iba futbal mužov, pretože v mládežníckych kategóriách sme v posledných rokoch dosahovali pekné výsledky. Práve mladí hráči sú novou generáciou v meste, ktorí by mali dostať futbal tam, kde skutočne patrí a dostať ho do povedomia. Sám od seba som sa nerozhodol, do ohníka začali fúkať aj primátor N. Dubnice Ján Šušaník a dubnickí kamaráti z FK Dubnica. Prišli sme na metódu, ako by sme mali začať robiť a postupne využiť všetky prostriedky, ktoré sú u nás – trávnatá plocha, budova spolu s financiami z FK Dubnica a našich verných sponzorov, ako dlhoročný futbalista Ľuboš Múčka z Edilanu s odobrením mesta.“
Žalostný stav spôsobila zmluva
„Futbalový komplex bol značne schátraný a tento žalostný stav bol výsledkom zle podpísanej zmluvy predchádzajúcim vedením mesta s predchádzajúcim nájomníkom. Predtým sa síce dosiahla vysoká súťaž, no nebolo to komplexne previazané, a tak sa všetko zrútilo. Nakoniec všetky problémy na mňa počkali, keď som sa stal primátorom. Funk­cionársky stav sa rovnal takmer nule, tí, čo ostali, robili zadarmo preto, že mali k futbalu vzťah a dlhy sa vymáhajú doteraz. Bál som sa, že N. Dubnica zmizne z futbalovej mapy, tak sme uvoľnili peniaze, aby sme preklenuli nepríjemný stav. Pretože som tu hral od malička futbal, ľudia si sľubovali, že ho pomôžem postaviť na nohy. Našťastie, ako na zavolanie sa objavil P. Švec a sľúbil pomôcť v ťažkých časoch. Dobré kontakty som mal aj na prezidenta FK Dubnica I. Nemečkaya, s ktorým som kedysi spolu hrával a na športového riaditeľa P. Gergelyho. V neľahkom medziobdobí musím poďakovať nadšencom futbalu, ako M. Vrbovský, Vasky, Ježík, Úradnik, Pažitka, Bilický a ďalší, ktorí v rámci finančných možností a voľného času pomohli. Dnes už máme podpísanú novú zmluvu, obojstranne výhodnú, no kým prinesie ovocie, určitý čas to potrvá,“ spomína na najťažšie obdobie klubu primátor Ján Šušaník.
Mládežnícke centrum
Športový riaditeľ FK ZTS Dubnica Peter Gergely približuje filozofiu zmluvy. „O spolupráci s Novou Dubnicou sme rozmýšľali dlho, lenže všetko bolo o vzťahoch. Po rozhovoroch so súčasným vedením sme si určili mantinely. Nová Dubnica má k dispozícii krásny areál, hrával sa tu dobrý futbal. Bolo by škodou, ak menšie obce hrajú vyššie súťaže, že takéto mesto hrá iba druhú triedu. Naším zámerom je vybudovať mládežnícke centrum, z ktorého následne budeme čerpať talenty. Tí, čo sa u nás v Dubnici neuplatnia, pôjdu naspäť do Novej Dubnice, kde však najprv treba dobudovať areál, pritiahnuť deti. Nezabudli sme ani na trénerov, o kvalitu sa postará náš Štefan Bakoš, ktorý bude všetko zastrešovať po metodickej stránke. Po roku prehodnotíme, čo sme urobili dobre a čo treba zlepšiť. Postupne sa chceme zamerať aj na Kolačín či Trenčiansku Teplú, vytvoriť športové triedy. U dorastu je predpoklad, aby čoskoro hral minimálne III. ligu, pokiaľ ide o dospelých, uvidíme. Ak bude klub zdravý, určite prinesie ovocie.“
Aj mládež potrebuje divákov
Peter Švec vie, že dôležité pre rozvoj najmä mladých hráčov je možnosť hrať na kvalitnom ihrisku. O umelom trávniku, aký je v Dubnici, síce rozmýšľajú, ale... „V rámci podpory mládežníckeho futbalu dokončujeme projekt výstavby miniihriska hradený z MFK, mesta, sponzorov a dve časti uhradia ministerstvo školstva a SFZ. Všetko je asi na 98 percent pripravené a po skompletizovaní podklady zašleme na SFZ. Máme asfaltovú plochu a aj pred budovou klubu je pozemok pre ďalšie ihrisko. Ďalší osud nezáleží len od nás, ale na rozhodnutí SFZ. Dúfam, že nám dobrým „lobbizmom“ pomôže Dubnica.“
S tým súhlasí aj P. Gergely, ktorý verí, že v rámci spolupráce oboch subjektov už onedlho na novodubnickej tráve bude hrať niektorý z dubnických ligových mládežníckych celkov. „Je aj pre chlapcov lepšie hrať proti Slovanu či Žiline na dobrom trávniku pred 400 divákmi, ako u nás na pomocnej ploche. Malo by to pritiahnuť ďalších mladých hráčov, každý vidí, že sa môže dostať vyššie a potiahne aj ostatných,“ verí spolupráci.
Partnerské vzťahy sú pre nás všetkým
Viacerí miestni fanúšikovia majú obavy, či bude vôbec zachovaný pôvodný názov N. Dubnice alebo vznikne akási rezerva Dubnice. „S touto otázkou sa stretávam pomerne často, ale snažím sa ľuďom vysvetliť, že nič také nehrozí. Podali nám pomocnú ruku, ktorú sme prijali a budeme spolupracovať ako dva samostatné subjekty,“ dodáva primátor. Dubnica už béčko má, a to momentálne hráva v Košeci IV. ligu. Aký je názor P. Gergelyho? „Nič sa nemení. Nemienime sa správať neférovo.
(Pokračovanie na 5. strane)

Skryť Vypnúť reklamu


Spolupráca naštartovala oživenie novodubnického futbalu

(Dokončenie z 4. strany)
Košeca nám vyšla v ústrety, nechceme narušiť naše vzťahy, lebo raz by sa to mohlo vrátiť. Verím, že prirodzeným vývojom sa časom aj Nová Dubnica dostane do rovnakej súťaže.
Pomôcť môže aj nadácia.
„Od roku 2003 existuje Nadácia pre výchovu talentovaných futbalistov SR, ktorá zasahuje celé Slovensko a jej – zriaďovateľom je FK ZTS Dubnica. Slúži na vytváranie podmienok a zlepšenie materiálno-technického zabezpečenia. Teraz prvýkrát môžeme čerpať dve percentá z daní, ide o to, aby sa podporila mládež aj zo sociálne slabších skupín. Nie každý má na to, aby si mohol hradiť všetko, pretože u nás máme hráčov z Bardejova, Michaloviec, Záhoria, niektorým hradíme stravu, ubytovanie,“ pridáva ďalšie pozitívne informácie P. Gergely.
Začíname od najmenších
Veľkú pozornosť v Novej Dubnici venujú budúcim futbalistom. „Začali sme so systémom prípraviek, ide o neorganizovaný futbal. Tréner Bakoš chlapcov naučí rešpektu a tiež ako správne kotúľať loptu. Uvažujeme o tom ako vytvoriť spádovými obcami a školami organizovanú, kde by hrali deti aj z Kolačína a Tr. Teplej. Zatiaľ máme asi 40 detí, oslovili sme riaditeľov, ktorí poskytli venovali zdarma hodiny v telocvični, za čo im patrí naša veľká vďaka. Ušetria sa cestovné náklady, máme asfalt, halu, za dvoma ZŠ ihrisko, brány a najmä chuť. Nie je to len kúpiť päť lôpt, urobiť v exceli program zápasov, ale dotiahnuť rozhodcov a hráčov,“ vidí cestu P. Švec.
S tým súhlasí aj primátor: „ Mládež potrebuje vzory, kedysi, keď hrával Jozef Adamec a v kine Panerex Dom pionierov robil s ním besedu, určite motivoval mnohých mladých k futbalu. Dnes s tým treba znova začať, aby deti boli v pohybe na ihriskách. Je aj stratégiou mesta, vytvárať nielen podmienky na futbal, aleaj pre iné druhy športu. Vytvorili sme športové plochy, je chuť a elán vrátiť ľudí do športovísk a hľadísk a verím, že výsledky sa čoskoro dostavia.“
Veríme si navzájom
Spolupráca medzi Novou Dubnicou a Dubnicou je na dobrej ceste a všetci veria, že prinesie ovocie obom. „kedysi už fúzia medzi klubmi bola, no nebolo to dobré. Teraz je cesta iná, lepšia. Máme tak korektné vzťahy, že nevidím problémy pri prechodoch hráčov z jedného klubu do druhého. Podanie ruky pri podpise nás všetkých zaväzuje k čestnosti,“ tvrdí P. Gergely. „Naším cieľom je mať v mládežníckych súťažiach viac družstiev, kde budú chlapci hrávať pravidelne a možno časom tu vyrastie aj reprezentant ako trebárs P. Kiška,“ verí prezident P. Švec. :Napriek tomu, že demografická krivka klesá a mesto starne, urobíme všetko preto, aby sme postupne vytvorili také podmienky, ktoré by pritiahli do mesta mladé rodiny. Pribudnú bytovky a časom sa budeme môcť tešiť z množstva mladých ľudí, ktorí nám budú radosť nielen v športe,“ dodal primátor Ján Šušaník. Košeca nám vyšla v ústrety, nechceme narušiť naše vzťahy, lebo raz by sa to mohlo vrátiť. Verím, že prirodzeným vývojom sa časom aj Nová Dubnica dostane do rovnakej súťaže.
Pomôcť môže aj nadácia
„Od roku 2003 existuje Nadácia pre výchovu talentovaných futbalistov SR, ktorá zasahuje celé Slovensko a jej – zriaďovateľom je FK ZTS Dubnica. Slúži na vytváranie podmienok a zlepšenie materiálno-technického zabezpečenia. Teraz prvýkrát môžeme čerpať dve percentá z daní, ide o to, aby sa podporila mládež aj zo sociálne slabších skupín. Nie každý má na to, aby si mohol hradiť všetko, pretože u nás máme hráčov z Bardejova, Michaloviec, Záhoria, niektorým hradíme stravu, ubytovanie,“ pridáva ďalšie pozitívne informácie P. Gergely.
Začíname od najmenších
Veľkú pozornosť v Novej Dubnici venujú budúcim futbalistom. „Začali sme so systémom prípraviek, ide o neorganizovaný futbal. Tréner Bakoš chlapcov naučí rešpektu a tiež ako správne kotúľať loptu. Uvažujeme o tom, ako vytvoriť spádovými obcami a školami organizovanú súťaž, kde by hrali deti aj z Kolačína a Tr. Teplej. Zatiaľ máme asi 40 detí, oslovili sme riaditeľov, ktorí poskytli zdarma hodiny v telocvični, za čo im patrí naša veľká vďaka. Ušetria sa cestovné náklady, máme asfalt, halu, za dvoma ZŠ ihrisko, brány a najmä chuť. Nie je to len kúpiť päť lôpt, urobiť v exceli program zápasov, ale dotiahnuť rozhodcov a hráčov,“ vidí cestu P. Švec.
S tým súhlasí aj primátor: „Mládež potrebuje vzory. Kedysi, keď hrával Jozef Adamec a v kine Panorex dom pionierov robil s ním besedu, určite motivoval mnohých mladých k futbalu. Dnes s tým treba znova začať, aby deti boli v pohybe na ihriskách. Je aj stratégiou mesta vytvárať nielen podmienky na futbal, aleaj pre iné druhy športu. Vytvorili sme športové plochy, je chuť a elán vrátiť ľudí do športovísk a hľadísk a verím, že výsledky sa čoskoro dostavia.“
Veríme si navzájom
Spolupráca medzi Novou Dubnicou a Dubnicou je na dobrej ceste a všetci veria, že prinesie ovocie obom. „Kedysi už fúzia medzi klubmi bola, no nebolo to dobré. Teraz je cesta iná, lepšia. Máme tak korektné vzťahy, že nevidím problémy pri prechodoch hráčov z jedného klubu do druhého. Podanie ruky pri podpise nás všetkých zaväzuje k čestnosti,“ tvrdí P. Gergely. „Naším cieľom je mať v mládežníckych súťažiach viac družstiev, kde budú chlapci hrávať pravidelne a možno časom tu vyrastie aj reprezentant, ako trebárs P. Kiška,“ verí prezident P. Švec. „Napriek tomu, že demografická krivka klesá a mesto starne, urobíme všetko preto, aby sme postupne vytvorili také podmienky, ktoré by pritiahli do mesta mladé rodiny. Pribudnú bytovky a časom sa budeme môcť tešiť z množstva mladých ľudí, ktorí nám budú robiť radosť nielen v športe,“ dodal primátor Ján Šušaník.
1. Milochov/Lazy 13 10 1 2 45:16 31
2. Ilava B 13 9 2 2 37:14 29
3. Mikušovce 13 9 2 2 39:18 29
4. N. Dubnica 13 7 1 5 20:16 22
5. Lysá 13 6 4 3 26:24 22
6. Šebešťanová 13 7 0 6 36:23 21
7. Kolačín 13 7 0 6 36:27 21
8. Podvažie 13 5 2 6 20:29 17
9. Streženice 13 5 0 8 24:33 15
10. D. Kočkovce 13 3 4 6 22:22 13
11. D. Mariková 13 4 1 7 23:40 13
12. Pružina 13 4 1 8 17:26 13
13 Bolešov 13 3 1 9 15:47 10
14. Lúky 13 2 1 10 19:44 7

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 2. Kúpele Sliač sa pripravujú na liečbu post- Covidových pacientov
 3. Flexibilita, nedielna súčasť činnosti logistického providera
 4. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky?
 5. Niké Športovkyňa mesiaca si vybrala na podporu lyžiarske talenty
 6. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 7. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 8. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 9. Veľká jarná súťaž o cestu do Ománu
 10. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 1. Viete ako na to, ak potrebujete silu a energiu?
 2. Viac ako polovica to zažila, hovoriť nechce nikto
 3. Niké Športovkyňa mesiaca si vybrala na podporu lyžiarske talenty
 4. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky?
 5. Kúpele Sliač sa pripravujú na liečbu post- Covidových pacientov
 6. BILLA rodičom radí, ako deťom pripraviť výživnú desiatu
 7. Investovanie sa tento rok oplatí
 8. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 9. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 10. V COOP Jednote aj počas pandémie vybavíte všetko
 1. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 25 091
 2. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 18 225
 3. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 9 223
 4. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky? 8 661
 5. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 7 861
 6. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 7 677
 7. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 7 208
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 193
 9. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 7 108
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 7 088
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Občianske združenie Spolu máme zelenú v spolupráci s mestom Považská Bystrica usporiadalo každoročné čistenie Manínskej úžiny.

5 h
Ilustračné foto.

V Nemocnici s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrice je momentálne hospitalizovaných 67 pacientov s ochorením COVID-19, deväť z nich je na umelej pľúcnej ventilácii.

6 h
V maske mali vonné látky.

Epidémie a následné hospodárske krízy už ľudstvo zažívalo pred stovkami rokov. Následkom však bol aj rozvoj vedy a medicíny. Karanténu poznáme už od 14. storočia, očkovanie už od Márie Terézie.

17 h

Autorské práce bude hodnotiť odborná porota zložená z vedeckých pracovníkov, novinárov a pedagógov.

20. apr

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nemocnica chce využiť skúsenosti z druhej vlny pandémie. Plánuje zriadiť samostatný pavilón pre covidových pacientov.

20. apr

Africký mor ošípaných hlásia v Banskobystrickom kraji z Rimavskej Soboty, Veľkého Krtíša, Revúcej, Detvy aj Zvolena.

19. apr

Vážna nehoda sa stala dnes skoro ráno na R1 neďaleko Trnavy.

10 h

Divá zver prichádza k ľudským obydliam kvôli potrave.

20. apr

Už ste čítali?