Napríklad pred štyrmi rokmi povodeň utrhla miestnu komunikáciu, strhla so sebou lávky, zatopila záhrady , pivnice i studne s pitnou vodou. „Rušno sme mali aj tento mesiac. Topiaci sa sneh, ľadové kryhy a dážď riadne vyhrotili situáciu. Celú noc sme museli rieku sledovať, aby sa zabránilo zbytočným škodám,“ hovorí starosta Emil Drahuta. „Nechcem si ani predstaviť, čo by nás čakalo, keby prišla povodeň. Rieka nie je vyregulovaná, brehy sú nízke, a tak by vode nestáli v ceste skoro žiadne prekážky,“ posťažoval si.
A práve v regulácii je kameň úrazu. Projektová dokumentácia na reguláciu Lednice v intraviláne Dolnej Breznice bola vypracovaná už pred piatimi rokmi. „Povodie Váhu nám dalo prísľub, že s prácami začne v apríli 2003. Malo na ne už aj rozpočet. Náklady boli vypočítané na 27 miliónov korún. Vtedy sme boli zaradení do prvej kategórie. Lenže odvtedy uplynuli už dva roky a zatiaľ sa k nám nedostali. Akurát koncom minulého roka nám oznámili, že stavba bola zaradená do podnikového rozvojového programu investícií na rok 2005 až 2010,“ tvrdí.
Hoci sneh už zväčša zmizol, riziko povodne podľa starostu ešte nie je zažehnané. „Osobne som si prešiel hory v Zubáku i v Lednici, tam je snehu ešte habadej. Ak sa prudšie oteplí alebo začne pršať, môžeme znovu očakávať prívaly vody, pretože do Lednice sa zbiehajú rieky z oboch obcí,“ obáva sa. Na nepriaznivý stav opätovne upozornil i Povodie Váhu. No zatiaľ Lednica preteká nevyregulovaným korytom, ktoré potrebuje súvislú obojstrannú úpravu...