PÚCHOV. Pri budovaní železničného podjazdu v úseku Beluša - Hloža odkryli vlani v jeseni pozostatky murovaných architektúr. Podľa prvotných zistení sa jednalo o pozostatok mosta z polovice 19. storočia a o základy murovaného domu z prelomu 18. až 19. storočia.
Nasledoval archeologický výskum. Podľa predbežných výsledkov je nálezov viac. Sú aj v oblasti železničnej stanice v Púchove.
Rozhodli pamiatkari
K odkrytým pozostatkom murovaných architektúr bol privolaný pracovník trenčianskeho krajského pamiatkového úradu. Ten rozhodol o potrebe plošného preskúmania. Archeologický výskum na nálezisku vlani v jeseni trval zhruba tri týždne.

Výsledky potvrdili, že ide o objekt datovaný na prelom 18. a 19. storočia. „Podľa informácií bude nález zasiahnutý stavbou len čiastočne a vo väčšej časti zostane zachovaný. Archeologický výskum bol ukončený a je možné pokračovať v stavebných prácach pri modernizácii železničnej trate,“ informovala hovorkyňa Železníc SR (ŽSR) Martina Pavlíková.
Výskum aj na stanici
Pamiatkový úrad vlani v jeseni rozhodol o archeologickom výskume formou dozoru aj na železničnej stanici v Púchove. Jej rekonštrukcia je súčasťou modernizácie železničnej trate. Už počas obhliadky boli zistené archeologické štruktúry dokladajúce prehistorické a stredoveké osídlenie.
Dvojmesačný výskum, ktorý bol rozdelený na jesennú a jarnú časť, zistenia potvrdiť. „Išlo o záchranný výskum počas stavebných prác, preto bolo nutné sídlisko preskúmať v celom stavebnom zábere stavby. Dá sa predpokladať, že sme preskúmali asi 70 percent sídliska. Zvyšok sa nezachoval z dôvodu starších stavebných aktivít z 19. storočia, resp. zo začiatku 20. storočia,“ vysvetlil archeológ Milan Horňák.
Archeologické nálezy
Počas archeologického výskumu bolo preskúmaných 65 sídliskových objektov, ktoré dokladajú intenzívne osídlenie v časových horizontoch - v neskorej dobe bronzovej a vo vrcholnom stredoveku.

Popri sídliskových objektoch bola preskúmaná "kultúrna vrstva" obsahujúca archeologické nálezy z obdobia vrcholného stredoveku. Archeológovia našli bohato zdobený početný keramický inventár, časť bronzovej spony z neskorej doby bronzovej, dobre zachovalé fragmenty mazanice zo zachovalými odtlačkami kultúrnych rastlín - obilia a drevených konštrukčných prvkov - preklady stien.
Pomôžu objasniť históriu
Získané poznatky o preskúmanom sídlisku z neskorej doby bronzovej (1000 - 700 pred. n. l.) umožnia lepšie pochopiť vývoj osídlenia tzv. lužickej kultúry, ktorej ľud tu v tejto dobe žil.
Sídlisko neďaleko železničnej stanice v Púchove je súčasťou väčšieho sídelného komplexu, ktorý predstavuje hradisko na Skale v Horných Kočkovciach a pohrebisko na púchovskom sídlisku pod Lachovcom. Dôležitosť preskúmaného sídliska je o to väčšia, že ide iba o druhé komplexnejšie prebádané sídlisko z tohto obdobia v okolí Púchova.
Predstavia ich
Významné nálezy si budú môcť pozrieť aj záujemcovia, a to v Púchove. „Výsledky archeologického výskumu budú v blízkej budúcnosti prezentované formou posterov vo vstupnej hale zrekonštruovanej železničnej stanice v Púchov,“ dodala Pavlíková.