Zasadnutia komisií v Považskej Bystrici sú už niekoľko rokov prístupné verejnosti, aj keď v roku 2011 bol návrh na obmedzenie. Transparency International to vtedy hodnotila ako zlú správu.
Rokovania komisií v Považskej Bystrici sú verejné už dlhšie. Prítomné bývajú aj médiá. (Zdroj: BERKO)
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Čo bolo pred rokmi nemysliteľné, je v meste už niekoľko rokov samozrejmosťou. Obyvatelia majú možnosť zúčastňovať sa rokovania komisií. Tie sú poradnými orgánmi zastupiteľstva. Ich stanovisko im pomáha hlavne pri rozhodovaní, keď majú hlasovať o rôznych sporných či mimoriadne dôležitých veciach.
Bez úpravy
Do roku 2011 v Považskej Bystrici verejnosť komisií bližšie neriešili oficiálne dokumenty či normy mesta. Neustanovovali bližšie ich verejnosť či neverejnosť ani zásady pre zriaďovanie, ani štatút mesta. V minulosti bolo vlastne na predsedovi komisie a jej členoch, či im nebude prekážať prítomnosť verejnosti či médií pri rokovaní.
Postup stavebnej komisie
Krok dopredu pre verejnosť rokovaní urobila ako prvá v minulosti v čase vo volebnom období 2006 až 2010 komisia výstavby, dopravy a životného prostredia. Predsedom v nej bol poslanec Juraj Pekár. Postupne došlo k ústretovosti aj v iných komisiách. Na zasadnutiach sa začali zúčastňovať aj regionálne médiá. Vďaka ich prítomnosti sa mohli občania dozvedieť o niektorých zámeroch už vopred a mohli mať lepší prehľad o dianí v meste, o tom, čo sa pripravuje. Tento postoj ocenila v svojom hodnotení aj mimovládna organizácia Transparency International (TI), ktorá posudzuje, okrem iného, aj otvorenosť samospráv voči občanom.
Nový návrh
Do mestskej rady bol začiatkom roka 2011 predložený nový návrh Zásad pre zriaďovanie a činnosť komisií Mestského zastupiteľstva, kde v jednom z bodov bolo: „Zasadnutia komisií sú neverejné. O prítomnosti verejnosti a médií na zasadnutiach rozhodujú členovia komisie svojím hlasovaním.“Transparency International hodnotila tento krok ako spiatočnícky. „Je to zlá správa. Verejnosť má právo vidieť do kuchyne rozhodovania. Občania majú právo vedieť, ako sa nakladá s ich daňami. A ak mesto nemá čo skrývať, neexistuje dôvod, aby zasadnutia komisií mestského zastupiteľstva boli neverejne,“ vyjadril sa vtedy Ivan Rončák z TI.
Návrh primátora
Na zasadnutí mestskej rady potom primátor Karol Janas návrh o neverejnosti upravil, s čím súhlasili aj ostatní prítomní členovia mestskej rady. „Návrh, ktorý bol daný pôvodne do materiálov mestskej rady, bol surový, vyšiel priamo zo zasadnutia predsedov. Mali tento materiál pripraviť. Mesto však chce pristupovať transparentne aj k zasadnutiam komisií. Na mestskej rade to bolo preto zmenené s tým, že všetky komisie budú spravidla verejné,“ povedal vtedy primátor Karol Janas. Doplnil, že o prípadnom neverejnom zasadnutí, ak by sa jednalo o citlivé osobné údaje alebo o niečo, čo upravuje zákon o utajených skutočnostiach, v takom prípade by rozhodovali členovia komisie hlasovaním. (BERKO)