POVAŽSKÁ BYSTRICA. V meste môžu po absolvovaní špeciálneho kurzu odstraňovať dreviny, ktoré by mohli ohroziť život, zdravie či majetok obyvateľov, už aj mestskí policajti. Náčelník polície hovorí, že chcú byť maximálne flexibilní a akční. Preto prichádzajú aj s touto aktivitou.
Možnosti hasičov
Keď dôjde v meste ku kalamitnej situácii, napríklad po búrke, a poškodia sa stromy, nie je vždy možné využiť pomoc hasičov, ktorí majú presne stanovené smernice a nariadenia. „Môžu vykonávať svoj výjazd len pri priamom ohrození života a zdravia,“ vysvetľuje náčelník mestskej polície Juraj Lieskovský. Pre tento fakt, ale aj v snahe šetriť peniaze a mať čo najviac aktívnu políciu, získali niektorí príslušníci možnosť vykonávať nové činnosti.
Skúšky a kurz
„Už v minulosti traja mestskí policajti absolvovali zlaňovacie skúšky. Teraz v máji si urobili pilčícky kurz,“ informoval Lieskovský s tým, že mestská polícia chce byť čo najviac efektívna. Vie tak už riešiť situáciu, keď nie je priamo ohrozený život pri poškodení stromov, ale sú schopní zasiahnuť aj v prípade akútnej potreby. „Policajti sú vybraní každý z jednej zmeny a aj v prípade akútnej situácie môžu zasiahnuť, ak nám občania takýto prípad nahlásia,“ vysvetľuje Lieskovský.Okrem kurzu majú policajti, samozrejme, aj potrebné vybavenie, aby boli splnené bezpečnostné podmienky a nedošlo k zraneniam.
Ušetria a hlavná činnosť
Samospráva a tiež organizácie v jej zriaďovateľskej pôsobnosti takto ušetria nemalé peniaze. Na práce si doteraz museli niekoho objednávať externe. „Sumy za práce pri odstraňovaní stromov na verejných priestranstvách sa pohybujú od 400 eur nahor,“ vysvetľuje Lieskovský. Dodáva, že sa snažia, aby bola polícia akčná. „Nechceme byť chápaní len ako vyberači pokút ako v iných mestách. Samozrejme, dopravnú situáciu treba riešiť, ale prvoradá úloha mestskej polície je niečo celkom iné, a to zabezpečiť, aby sa obyvatelia cítili bezpečne,“ hovorí Lieskovský.
Vŕba v materskej škole a iné
Policajti už absolvovali prvé zásahy pri stromoch. Minulý týždeň napríklad odstraňovali vŕbu v átriu materskej školy na sídlisku SNP. „Strom mal šesť ton, bol prasknutý a mohlo dôjsť k ohrozeniu života či zdravia zamestnancov alebo detí, prípadne poškodeniu budovy. Chlapci hneď konali. Vážim si, že aj keď mali dovolenku, prerušili ju, hneď prišli a pracovali na odstránení,“ hovorí Lieskovský. Odstraňovanie poškodených častí stromov, ktoré by mohli spadnúť na cestu, detské ihriská či parkoviská zabezpečovali už aj na Rozkvete a sídlisku SNP.Hovorkyňa mesta Iveta Kováčiková pritom dodáva, že polícia spolupracuje aj s Okresným úradom v Považskej Bystrici – odborom starostlivosti o životné prostredie. „Jednotlivé prípady konzultujeme a taktiež im dodávame fotodokumentáciu,“ hovorí Kováčiková.
Nebyť zásahu, skočil by
Policajti, ktorí absolvovali pilčícky kurz, nie sú žiadnymi nováčikmi. Majú už spomínané zlaňovacie skúšky, ale aj veľa skúsenosti so špeciálnou prácou v teréne. „Vďaka zlaňovacím skúškam sa podarilo napríklad zachrániť život mužovi, ktorý chcel na sídlisku Rozkvet ukončiť život skokom z okna. Po zásahu mestských policajtov, ktorí sa k nemu zlanili z vrchného poschodia, sa muža podarilo zachránili. Mestská polícia zasahovala na podnet štátnej polície tiež opakovane v prípadoch, keď došlo k závažným zraneniam v skalnatých či hornatých terénoch,“ informoval Lieskovský.
Pomáhajú aj psy
Pri špeciálnych zásahoch sú veľmi nápomocné aj služobné psy, ktoré má polícia. „Sú z nich dobrí pomocníci. Nový pes Argo si ide robiť aj záchranárske skúšky, čo je raritou. Tak bude schopný pomáhať ešte lepšie. Vypátral už nezvestnú mladú ženu, ktorá sa stratila v lesnom poraste nad Moštencom. Má dobré danosti na túto prácu,“ dodáva Lieskovský s tým, že je vždy čo vylepšovať. „Dobré je, že chlapci majú chuť a chcú sa zdokonaľovať,“ hovorí Lieskovský.