Dubnický folklórny festival má svoje trvalé miesto v kalendári letných podujatí. Koná sa vždy v posledný augustový víkend. V tomto termíne sa mesto roztancuje, a je to tak už viac ako dve desiatky rokov.¶
DUBNICA NAD VÁHOM. Festival patrí medzi podujatia, ktoré majú dlhoročnú tradíciu a je obľúbený nielen medzi obyvateľmi a návštevníkmi mesta, ale aj medzi folkloristami. Každý rok naň prichádzajú stovky tanečníkov zo Slovenska i rôznych kútov sveta.Tento rok boli lákadlom najmä mexický a rumunský súbor.
Program festivalu je rozdelený tak, aby si diváci mohli prísť na svoje vo viacerých častiach mesta. Vystúpenia majú súbory v Dubnickom kaštieli, dome kultúry, na javisku pred ABC, Centre neziskových organizácií či Dutafe. Súčasťou festivalu je aj jarmok a ďalšie sprievodné akcie.Krojovaná parádaMedzi obľúbené časti patrí krojovaný sprievod mestom. Zapájajú sa do neho všetky zúčastnené súbory, ktoré potom majú i krátku prezentáciu na pódiu pri ABC. Svojím spôsobom takto ponúknu divákom ukážku, čo môžu čakať počas ich vystúpenia. Divákov zaujal najmä exotický súbor Occidente z Mexika. Dojmy z jeho vystúpenia rezonovali medzi návštevníkmi Dutafu aj počas sobotňajšieho programu. „Bol to skutočne veľký zážitok. Videla som ich už včera, ale opäť sa na nich teším. Výborní sú aj Poliaci, Česi, vlastne všetci účinkujúci, ktorí sa sem prišli predviesť,“ povedala pani Anna. Jej spolusediaca len súhlasne prikyvovala.
Cena Mikuláša Senka
Medzi tradičné podujatia dubnického folklórneho festivalu patrí aj súťaž o Cenu Mikuláša Senka. Zapojili sa do nej štyri súbory. Hlavnú cenu získali súťažiaci z východného Slovenska, súbor Vranovčan z Vranova nad Topľou s pásmom Zbohom kamaráci. Porota udelila aj ďalšie ocenenia za dramaturgiu a interpretáciu, scénické spracovanie, pedagogickú prácu a interpetáciu. Zvláštne ocenenie získala spevácka skupina folklórneho súboru Jurošík z Michaloviec. (VÁ)