TRENČÍN. Úrad pre verejné obstarávanie potvrdil pokutu pre Trenčiansky samosprávny kraj. Takmer pol milióna eur musí zaplatiť za priamu objednávku, súvisiacu s výstavbou súčasného sídla, ktorú podpísal bývalý šéf kraja Štefan Štefanec ešte v roku 2006.
Urobil tak krátko po regionálnych voľbách, len pár dní pred nástupom nového župana Pavla Sedláčka.
Svoj krok vtedy zdôvodnil časovou tiesňou a hrozbou poškodenia základovej dosky budovy, ktorá mala pôvodne slúžiť ako dom štátnej správy.
„Pokuta bola potvrdená na základe rozkladu podaného Trenčianskym samosprávnym krajom proti prvostupňovému rozhodnutiu druhostupňovým správnym orgánom,“ povedal hovorca Úradu pre verejné obstarávanie Ján Mažgút.
Kraj podal žalobu
Predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslava Bašku rozhodnutie o potvrdení pokuty spred takmer desiatich rokov mrzí.
„Po obdržaní potvrdenia sme podali žalobu na súd, budeme čakať, ako rozhodne. Keď potvrdí rozhodnutie o pokute, osobne podám trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Je to naozaj veľká čiastka, za tie peniaze by sme mohli pre obyvateľov urobiť naozaj veľa. Uvidíme, ako to dopadne,“ dodal Baška. Kraj sa v minulosti voči pokute odvolal, odvolací orgán ale pokutu potvrdil.
Splácať budú tri roky
Kraj bude pokutu po dohode s Úradom pre verejné obstarávanie postupne splácať tri roky.
Podľa slov župana je to najmä z dôvodu nepriaznivej ekonomickej situácie. „Ak by sme to zaplatili jednorazovo, museli by sme obmedziť poskytovanie niektorých služieb v rámci našich kompetencií, či už sociálnych služieb, dávať menej financií na údržbu a opravu ciest druhej a tretej triedy,“ uzavrel Baška.
Ak by sa nedohodol na splátkach, kraj by pokutu musel uhradiť do 15 dní od nadobudnutia platnosti rozhodnutia. Do júla budúceho roka tak bude kraj splácať mesačne po tisíc eur, od júla 2016 suma narastie na viac ako 20-tisíc eur mesačne. Posledná splátka odíde v júni 2018.
V dohode o splátkach sa kraj tiež zaviazal, že v prípade neuhradenia ktorejkoľvek z dohodnutých splátok zaplatí celý dlh naraz. Inak by mu hrozila exekúcia.
Dlžník sa tiež zaväzuje uhradiť celú zvyšnú časť dlhu naraz aj v prípade, ak sa zlepšia jeho ekonomické a finančné pomery.
Zodpovední by mali niesť dôsledky
Podľa vyjadrenia Evy Balážovej z Asociácie komunálnych ekonómov pre TASR je podobná pokuta veľké nešťastie najmä pre obyvateľov kraja.
„Pochybením verejných funkcionárov dochádza k obrovským únikom verejných zdrojov. Nie je to ospravedlniteľné, pretože odmeny a platy predsedov i starostov sú vysoké, nemali by robiť politické nominácie a mali by staviť na odborníkov. Ak sa už takáto situácia vyskytne, je potrebné nájsť tých, ktorí ju spôsobili, dať prešetriť ich vinu a mali by znášať následky,“ zdôraznila Balážová.
Peniaze sa vrátia do rozpočtu, kraju chýbajú
Podľa nej podobných pokút stále pribúda, otázkou zostáva, ako tieto prostriedky zužitkuje štát.
„Kde sa ďalej rozdeľujú, kde ich nasmerujú, je neznáme. Peniaze odídu bez toho, že by priniesli do regiónu nejaký úžitok, vytvorili hodnotu. To je najhorší problém,“ dodala Balážová.
Jej slová potvrdil aj tlačový odbor ministerstva financií. „Všetky príjmy sú momentálne príjmami štátneho rozpočtu a bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzajú, sa nimi kryjú výdavky štátneho rozpočtu,“ povedala hovorkyňa Alexandra Gogová.