NOVÁ DUBNICA. Funkčné obdobie hlavnej kontrolórky Marty Gašajovej končí k 1. októbru. Do tohto dátumu musí zastupiteľstvo podľa zákona zvoliť nového. Rozhodovalo o ňom na septembrovom rokovaní.
Taktiež schvaľovali aj mesačnú odmenu k platu, ktorý kontrolórovi prináleží podľa zákona o obecnom zriadení.
Bez doplňujúcich otázok
Voľbu hlavného kontrolóra vyhlásilo mestského zastupiteľstvo v júni. Uchádzači mali možnosť prihlásiť sa do 26. augusta. Túto možnosť využili len dve záujemkyne – súčasná hlavná kontrolórka Marta Gašajová a Iveta Solíková. Pred šiestimi rokmi sa prihlásilo desať uchádzačov, priamo volieb sa zúčastnilo sedem z nich.
Obe kandidátky si poslanci vypočuli na septembrovom rokovaní. Ani k jednej nemali doplňujúce otázky. Ich rozhodnutie bolo podľa výsledkov tajných volieb takmer jednomyseľné. S výnimkou jedného hlasu všetky získala súčasná hlavná kontrolórka Marta Gašajová.
Bude dostávať aj mesačnú odmenu
Ešte pred tajnou voľbou poslanci schvaľovali výšku mesačnej odmeny kontrolóra. Ako spresnil primátor Peter Marušinec, pre nového kontrolóra je dôležité, aby poznal svoj plat ešte pred nástupom do funkcie. Gašajová dostávala doposiaľ k platu aj 12-percentnú odmenu z neho, po novom bude dostávať 15-percentnú odmenu. Staronová hlavná kontrolórka bude aj s odmenou mesačne poberať 1935 eur.
Plat hlavného kontrolóra stanovuje zákon o obecnom zriadení. Je súčinom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok, čo je 858 eur, a koeficientu podľa počtu obyvateľov obce. V prípade Novej Dubnice je koeficient 1,96.