Na hore, z ktorej je poriadne „odhryzuté“, upúta kríž. Skrýva aj iné
Butkov nad obcou Ladce je zaujímavý vrch. Za roky ťažby z neho už poriadne odbudlo. Na jednej z etáží lomu, takmer pod vrcholom, svieti na hore kríž. V jedno septembrové popoludnie sem prúdili davy ľudí z oboch strán hory.
Pútnici na hore Butkov počas omše. (Zdroj: ARCHÍV PC)
LADCE. Pre geológov je Butkov kamenným archívom histórie stavby slovenských vrchov a druhohorného morského života. Pre stavbárov zdrojom kvalitnej cementárenskej suroviny. V ostatných rokoch je aj miestom, odkiaľ sa šíri jedinečné duchovné posolstvo a stretávajú sa tu veriaci z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia. Na pozoruhodnú lokalitu upozorní už z diaľky biely kríž.
Pamätník svätej Faustíny a sobotná svätá omša
Monumentálny kríž upúta cestou Považím každého, určite aj vodičov na diaľnici. Vidieť ho cez deň, ale oveľa viac v noci, lebo je osvetlený. Na slávnosti požehnania pamätníka svätej Faustíny a svätú omšu prišlo na jednu z najvyšších etáží lomu Butkova aj 12. septembra množstvo veriacich. Slávnostnú svätú omšu celebroval nitriansky biskup Viliam Judák. „Som tu po prvýkrát. Hneď, ako som zachytila, že sa tu niečo podobné organizuje, tešila som sa, že pôjdem,“ povedala Emília Štefancová z Považskej Bystrice. Doplnila, že ide o mimoriadne zaujímavé miesto. Prvýkrát bola na podujatí aj Zora Jánošíková z Ladiec. Kameňolom však už pozná, kedysi dávno si ho celý prešla, ako zamestnanec. „Robila som kedysi v cementárni, úradníčku. Naše vedenie však chcelo, aby sme aj my vedeli, ako sa u nás doluje kameň. Raz nás sem zobrali, aby sme si prešli všetky prevádzky. Takže to tu trochu poznám. Dá sa sem dostať aj z druhej strany kopca od Muflónky, pešo,“ prezradila pani Zora a ochotne nám vysvetlila aj cestu s tým, že je to asi kilometer do kopca.
Práve po ceste, na ktorú upozornila pani Zora, sa na miesto svätej omše a požehnanie mohli dostať aj v sobotu pútnici, ak nechceli ísť autobusom. „Chodievame autobusom, ale teraz sme to chceli vidieť zozadu, ako to je. Nie je tu už chodník, ktorý nebol celkom bezpečný, ale pekná cesta. Ani som nevedela, že tu budeme tak rýchlo,“ povedala Anna Hlavatá. Po ceste narazili ženy aj na miesta, ktoré vyzerali ako výklenky. „Vraj tu majú urobiť krížovú cestu. Bude to príjemná prechádzka,“ dodala Gabriela Chovancová. Obe ženy chodievajú pravidelne, teraz prišli už po tretíkrát.
Viac artefaktov a história vzniku
Na vrchu Butkov v kameňolome tak pribudol k monumentálnemu krížu tento rok aj pamätník svätej Faustíny. Zaujímavých artefaktov je tu však viac. „Myšlienka vznikla pri modlitbách a požehnaní počas návštevy pátra Eliasa Vellu, františkánskeho minoritu z Malty. Prišla za mnou vtedy Sue Farrugia, osoba mimoriadnych duchovných hodnôt, tiež z Malty a oznámila mi – Postavte na tejto hore kríž! Veľmi emotívne to potom ešte zopakovala. Na takúto výzvu sa nedá nereagovať,“ spomína si na začiatky vzniku miesta Anton Barcík, generálny riaditeľ Považskej cementárne v Ladcoch. Na druhý rok po návšteve, teda v roku 2013 naozaj postavili kríž, ktorý prišiel požehnať páter Elias Vella. „Po požehnaní mi oznámili, že na svätej omši bol prítomný Ján Pavol II. Svoju prítomnosť pri kríži bral ako požehnanie nad celým Slovanstvom,“ spomína ďalej Barcík s tým, že keď neskôr oznámil túto vec Poliakom, vznikla iniciatíva postaviť pamätník Jánovi Pavlovi II. Veď pracoval v kameňolome v Poľsku. „Následne táto iniciatíva mala veľkú odozvu hlavne u cirkevníkov z Krakova a vznikla ďalšia, urobiť pamätník svätej Faustíne. Na základe iniciatívy poľských cirkevných autorít žilinský biskup dostal návrh, aby sa celé toto miesto nazývalo Skalné sanktuárium Božieho milosrdenstva. Takže má už aj názov a dnes sme sa stretli na požehnaní pamätníka svätej Faustíny,“ povedal Barcík.
Sväté omše
Žilinský biskup Tomáš Galis povolil pre duchovné dobro veriacich, sláviť na hore Butkov najsvätejšiu Eucharistiu. Prvú svätú omšu Ladčanov na vrchu Butkov slávil miestny farár Marián Babjak 21.9. 2013. V sobotu 13.9. 2014 sa na svätej omši na Butkove pri prvom výročí požehnania kríža zúčastnilo opäť asi 1000 veriacich z rôznych regiónov Slovenska, chodia však aj duchovní a veriaci zo zahraničia. Hlavne z Poľska. Mnoho ich bolo aj tento rok.
Čo ešte stavajú
Rozostavaná je momentálne na mieste aj kaplnka, ktorá by mala byť požehnaná na budúci rok v máji.„A pretože sem začalo chodiť aj pre duchovný ráz, ktorý získalo miesto, veľa veriacich, ale putujú sem aj turisti, začali sme z druhej strany budovať aj cestu,“ prezradil Barcík s tým, že na nej chcú vybudovať zastavenia krížovej cesty. Ide práve o spomínanú cestu od Muflónky. „Ťažko povedať, ako sa nám bude dariť z jej výstavbou, ale radi by sme ju tiež dokončili do roka,“ doplnil ešte Barcík.