Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Výrobný závod v Beluši zvýši percento zamestnanosti

Francúzska spoločnosť CCN je uznávaným lídrom vo výrobe komponentov do automobilového priemyslu. Po desiatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku posunula výrobné kapacity na vyššiu úroveň. Koncom júna otvorila v Beluši nový výrobný závod, kam presunula jednu z prevádzok v Považskej Bystrici.

O aktuálnej situácii i ďalších plánoch hovoríme s generálnym riaditeľom spoločnosti Ing. Milanom Šestákom.

Spoločnosť CCN sa radí medzi významných zamestnávateľov regiónu. V dvoch výrobných závodoch, v Pov. Bystrici a v Beluši poskytuje prácu viac ako štyrom stovkám ľudí. Kedy padlo rozhodnutie rozšírenia výroby?

- Výstavba nového výrobného závodu CCN Group Slovakia, s.r.o.  v Beluši súvisela s podnikateľským zámerom firmy. Investičné rozhodovanie skupiny je v posledných rokoch veľmi intenzívne. Nové

Skryť Vypnúť reklamu

prevádzky otvorila v Číne i v Mexiku. Najväčší podiel z výrobného koláča je práve na Slovensku, preto rozhodnutie o ďalších investíciách bolo v náš prospech. Keďže prioritne pôsobíme v oblasti dodávok pre automobilovú výrobu, priestory nezodpovedali požadovanému štandardu. Nepriamym spôsobom sme boli nútení premýšľať, čo ďalej. Aj keď bol spracovaný projekt rozširovania v pôvodných priestoroch, rozhodlo sa o výstavbe nového výrobného závodu. V súlade s biznis plánom sa v Beluši plánuje zdvojnásobenie objemu výroby.

Bola investícia na zelenej lúke ideálnym riešením?

- Ideálnou voľbou by bolo zostať na pôvodnom mieste, pretože sťahovanie výroby a následná relokácia pracovnej sily je komplikovaný proces. Beluša bola pre nás akceptovateľným riešením. Hľadali sme aj iné varianty, ale tie boli mimo náš finančný zámer. V čase rozhodovania sme dostali aj ponuku z ministerstva hospodárstva presmerovať výrobu na východ Slovenska. My sme však stavili na skúsenosti ľudí z regiónu. Našou prioritou bolo presunúť čo najviac pôvodných zamestnancov. Ich počet sa nám podarilo udržať. Iba desať percent ľudí odmietlo relokáciu. Uvedomujeme si, že presun ľudí z Považskej Bystrice do Beluše je životnou komplikáciou, preto doposiaľ zabezpečujeme ich prepravu.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri riešení otázky dopravy vyjadril súčinnosť aj župan Trenčianskeho kraja Jaroslav Baška. Cítite podporu zo strany VÚC?

- VÚC všeobecne spolupracuje s obcami na programoch sociálneho a ekonomického rozvoja. Preto sme veľmi radi, že trenčianska župa sa v maximálnej miere stará o komfort svojich obyvateľov. Vnímame to ako mimoriadne pozitívny signál a chceme to v blízkej dobe doriešiť v prospech našich zamestnancov.

Uvažujete aj o presune prevádzky CCN Casting z Považskej Bystrice?

- S ohľadom na charakter výroby určite nie. Presun hutníckej výroby so 150 ľuďmi je investične náročný proces. Naviac, výrobný závod v Beluši je úzko špecializovaný na presnú strojárinu, orientovanú na výrobu prírub do turbodúchadiel a výrobu hriadeľov, kde je hlavnou činnosťou sústruženie a frézovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

S rozšírením výrobných kapacít súvisí aj vytvorenie nových pracovných miest. Koľko ľudí zamestnávate v Beluši?

- K dnešnému dňu je to 276 zamestnancov. Vo výrobnej oblasti ide prioritne o CNC operátorov a montážnych pracovníkov. Dve tretiny zamestnancov výroby tvoria ženy. Od januára tohto roka sme stav zvýšili o 65 pracovníkov. Plánované je i ďalšie navýšenie s ohľadom na stav objednávok od veľkých zákazníkov. Počet pracovných miest sa však v konečnom dôsledku bude odvíjať od optimalizácie procesov a zavádzania nových technológií.

Vláda SR schválila nedávno firme CCN Group investičnú pomoc vo forme úľavy z dane v celkovej výške 5,75 mil. eur. Podmienkou je vytvorenie 230 nových pracovných miest do konca roka 2019. Je to reálne?

- Sme jeden z najväčších dodávateľov v tejto brandži. V danom segmente ovládame takmer päťdesiat percent trhu. Tento podiel by mal v budúcnosti rásť. Aj samotný trh sa zväčšuje a prirodzene rastie. Ak sa pozrieme na vývoj v automobilovom priemysle, turbodúchadlá majú už aj benzínové motory, čo predtým nebolo. V Európe sa predávajú najviac veľké a silné autá, nehovoriac o americkom kontinente. Z nášho pohľadu je to viac než reálne. Podmienkou je samozrejme udržateľný ekonomický rast prevádzky v Beluši.

Súvisí vízia s ďalšími rozvojovými aktivitami?

- Samozrejme. S týmto zámerom sme vyberali aj lokalitu v Beluši. Pozemok je dostatočne veľký a závod s rozlohou 4000 štvorcových metrov výrobnej plochy sme schopní rozšíriť prístavbou. Zámerom je dostať sa v priebehu najbližších troch rokov do ďalšej investičnej fázy. Je však predčasné o tom hovoriť. V zmysle podnikateľského zámeru je naším cieľom využiť čo najviac existujúce priestory, ktoré ešte teraz nie sú plne obsadené aj napriek tomu, že sme od začiatku roka investovali takmer 5 miliónov eur do technológií. Najprv musíme veci technologicky zvládnuť, až potom môžeme ďalej rásť. Momentálne sa boríme s tým, že prudko rastieme a snažíme sa to pokryť zručnosťami, ktoré ľudia majú. Žiadna škola nám momentálne odborníkov na mieru nepripraví. So zvyšovaním zručností sa musíme popasovať sami a spolupracujeme na tom aj s lokálnymi partnermi.

S kvalifikovanou pracovnou silou môže byť z hľadiska rozvoja firmy v budúcnosti problém. Vyvíjate aktivity aj v tomto smere?

- Intenzívne spolupracujeme s úradmi práce v regióne. Pred necelým mesiacom sme mali stretnutie siedmich riaditeľov v priestoroch našej spoločnosti, kde sme okrem iného riešili i zintenzívnenie spolupráce a ďalší rozvoj. Chceme maximálne využívať možnosť uplatnenia a rekvalifikácie ľudí z regiónu, kde pôsobíme. Zároveň interne spúšťame program „Talent pool“, kde chceme rozvíjať zručnosti našich zamestnancov. Ak ich posunieme na vyššiu úroveň, vytvoríme priestor pre nábor ľudí s nižšími skúsenosťami na jednoduchšie pracovné pozície.

Vo výchove odborníkov sa teda snažíte byť sebestační...

- V určitom ohľade áno. Tým, že sme zahraničná spoločnosť, máme podporu materskej firmy s francúzskymi technikmi. Filozofiou budúcnosti je zvyšovať mieru pridanej hodnoty presunom projektovej práce ku nám. V minulom roku sme vytvorili oddelenie inžinieringu so šiestimi pracovníkmi, ktorí sa venujú optimalizácii procesov. Naďalej máme záujem vytvárať projektové pozície so zameraním na produktový inžiniering. Ide to však len do takej miery, ako vieme obsadiť pozície kvalitnými ľuďmi a tu nečakáme veľké zázraky. Ak sú na trhu dobrí ľudia, prácu už majú. Nemyslíme si naivne, že ich dokážeme preplatiť ani nemáme takú ambíciu. Chceme si vychovať vlastných ľudí.

Veľa zamestnávateľov zvolilo formu duálneho vzdelávania podpisom memoranda o spolupráci s odbornými školami. Vykročíte rovnakou cestou?

- Aj keď spolupráca s odbornými a vysokými školami je pre nás dlhodobou prioritou, podpis memoranda zatiaľ nezvažujeme. Skôr sa sústreďujeme na momentálne potreby a riešime ich. Osvetu technickým povolaniam robíme priamo v školách, ale aj v spolupráci so starostom obce. Obec Beluša je nám v procese celkovo nápomocná, preto aj my vytvárame priestor, aby mala prínos z našej prítomnosti.

Ste európska spoločnosť, ktorá má v porovnaní s inými firmami určité špecifiká ...

- Vo vzťahu k zamestnancom sa snažíme o to, aby zamestnanie bolo partnerstvo, nielen zamestnanecký pomer. Aby ľudia mali pocit, že pracujú vo firme, ktorá sa o nich stará. To je primárny vzťah, na ktorý nadväzujú aj ostatné aktivity spoločenského charakteru. Už len samotný fakt, že sme sa presťahovali do nových priestorov, o tom vypovedá.

Motivačný program spoločnosti CCN Group dostáva v týchto dňoch netradičnú podobu...

- V rámci spoločnosti sa snažíme motivovať zamestnancov k ďalšiemu vzdelávaniu a vyššej kvalifikácii. Prostredníctvom už onedlho spusteného tarifného systému odmeňovania bude môcť zamestnanec zarábať viac, pokiaľ bude kvalifikovanejší. Súbežne spúšťame systém variabilného odmeňovania, ktoré je mimoriadne motivačné a spravodlivé voči ľuďom, ktorí robia kvalitne a s plným nasadením. Koncom roka pripravujeme komplexný motivačný on line systém pre zamestnancov, kde sa sami rozhodnú, aké benefity budú využívať. Patriť medzi ne budú, okrem jazykového vzdelávania, aj welness programy, spoločenské podujatia, hmotné veci či výhodnejšie nákupy ako pri zľavových portáloch. Ide o progresívne overený nástroj, ktorý bol aplikovaný aj v iných automotive spoločnostiach.

O dlhodobých víziách spoločnosti sme čitateľov informovali v úvode. Aké sú najbližšie rozvojové aktivity?

- Pre nás je najdôležitejšia technologická úroveň, takže rozvojové aktivity určite smerujú do tejto oblasti. V procese výroby plánujeme naďalej uplatňovať moderné metódy riadenia štíhlej výroby, čo by sa malo odraziť nielen po technologickej, ale aj výkonnostnej stránke. Začiatkom roka sme prijali siedmich nových manažérov spoločnosti, čím chceme docieliť efekt prepojenia tradície s novými prístupmi v riadení. Verím, že sme vsadili na správnych ľudí. V konečnom dôsledku platí, že firma je len taká silná, akých má kvalitných ľudí, bez ohľadu na to, v ktorej sfére riadenia spoločnosti pôsobia. Dôležité je, aby svojej práci rozumeli.

DANA VALACHOVÁ

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 2. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 3. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 4. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 5. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 6. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 8. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 9. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 10. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 27 039
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 8 941
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 527
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 110
 5. Neapolu odpustíte chaos, decentné Sorrento je únikom do pohody 3 343
 6. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 2 970
 7. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 674
 8. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 344
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 860
 10. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 1 768

Blogy SME

 1. Tomáš Tenczer: Pár vecí, čo mať na pamäti, keď US akcie padajú o 1.000 bodov
 2. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku
 3. Igor Borišek: Island - časť 3. Geotermálne zóny
 4. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XC - Šimonovany Vodný hrad
 5. Martin Sukupčák: Matovič a Kollár darujú svoj majetok štátu
 6. Marek Mačuha: Škodí viac Fico alebo Matovič?
 7. Věra Tepličková: Je prauda, že s poctyvostú zájdeš najdalej?
 8. Marián Lukáč: Blog č. 55- Online podujatie: Sebapoznanie- Čo som zachytil z webináru
 1. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 060
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 075
 3. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 397
 4. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 6 230
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 753
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 4 951
 7. Monika Vojčíkova: Len vydržte dezoláti, len vydržte! 4 592
 8. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 3 812
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

SHMÚ vydal preto aj výstrahy prvého stupňa.


7 h
Ilustračná fotografia

Kompostáreň prvýkrát otvorili pre verejnosť 12. apríla.


TASR 8 h
Tomáš Šulík, primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne pri pacientovi, ktorý je zapojený na umelú pľúcnu ventiláciu. Niektorí pacienti musia ležať na bruchu, pretože sa im pľúca doslova rozpadajú.

Mnoho ľudí opustilo toto oddelenie, pretože nechceli opäť zažiť podobné situácie, ako v predošlých vlnách, hovorí primár Tomáš Šulík. V článku nájdete aj video a fotky z covidového ARO v trenčianskej nemocnici.


14 h

Zostavili sme jedenástku jesennej časti oblastnej VII. ligy ObFZ Považská Bystrica.


25. nov

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Policajti a hygienici riešia aj jednotlivcov pre rúška a karanténu.


25. nov

Príčina úmrtia 77-ročného muža zatiaľ nie je známa.


24. nov

Zrážku s osobným autom v piatok v skorých ranných hodinách v Prievidzi neprežila 55-ročná chodkyňa a jej pes.


TASR 11 h

Mnoho ľudí opustilo toto oddelenie, pretože nechceli opäť zažiť podobné situácie, ako v predošlých vlnách, hovorí primár Tomáš Šulík. V článku nájdete aj video a fotky z covidového ARO v trenčianskej nemocnici.


14 h

Blogy SME

 1. Tomáš Tenczer: Pár vecí, čo mať na pamäti, keď US akcie padajú o 1.000 bodov
 2. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku
 3. Igor Borišek: Island - časť 3. Geotermálne zóny
 4. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XC - Šimonovany Vodný hrad
 5. Martin Sukupčák: Matovič a Kollár darujú svoj majetok štátu
 6. Marek Mačuha: Škodí viac Fico alebo Matovič?
 7. Věra Tepličková: Je prauda, že s poctyvostú zájdeš najdalej?
 8. Marián Lukáč: Blog č. 55- Online podujatie: Sebapoznanie- Čo som zachytil z webináru
 1. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 060
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 075
 3. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 397
 4. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 6 230
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 753
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 4 951
 7. Monika Vojčíkova: Len vydržte dezoláti, len vydržte! 4 592
 8. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 3 812
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu