POVAŽSKÁ BYSTRICA. Dom smútku v Považskej Teplej si už vyžiadal rozsiahlejšie opravy. Mesto nebolo nútené zadať firmu komerčne, práce vykonávajú žiaci Strednej odbornej školy v Považskej Bystrici so stavebným zameraním. Nejde pritom o ojedinelý prípad spolupráce samosprávy a školy v rámci takzvaného duálneho vzdelávania.
Práce murárov
Riaditeľ odbornej školy Ján Kunovský vysvetlil, že na budove je zničený tatranský profil na obkladoch. „Chlapci ho vymieňajú za OSB dosky, následne sa to zasieťkuje a povrchová úprava bude farba ako na ostatnej fasáde,“ povedal k prácam, ktoré žiaci momentálne robili, Kunovský. Išlo o žiakov stavebných odborov. „Sú tu hlavne murári a operátori stavebnej výroby. Dnes sú štyria, lebo rozsah prác nie je veľký,“ konkretizoval Kunovský s tým, že robia pod dohľadom majstra odborného výcviku, ktorý dozerá na kvalitu prác aj bezpečnosť žiakov.

Chlapci nemali veľa času na rozprávanie a dali to aj najavo. Prišli vraj robiť, nie hovoriť. Neveľa sa nám podarilo porozprávať aspoň s jedným. „Vymeriavam dosky, ktoré pôjdu hore. Potom ich budeme musieť nabiť a natrieť špeciálnym materiálom, aby sme mohli na plochu natrieť lepidlo,“ opísal postup druhák Ľuboš Vanák s tým, že je to určite lepšia prax do života, ako práca v dielni. „Už v prvom ročníku sme boli na stavbe a naučili sme sa všetko, čo sa týka murovania. Bola to ťažšia práca, ale zišlo sa,“ prezradil Ľuboš.
Kríž bude pre stolárov
Opravy domu smútku si však vyžiadajú aj prácu stolárov. „Pri obhliadke sme si všimli, že kríž je v dezolátnom stave, vyzerá zle. Rozhodli sme sa, že urobíme nový. Bude zo smrekových hranolov v tom istom rozmere,“ hovorí Roman Suchár, majster odborného výcviku stolárov s tým, že urobia zložitejší, nie však vyrezávaný, lebo k stavbe by sa nehodil. „Pôjde vlastne o kríž v kríži. Teda jeden väčší a v ňom osadený menší,“ spresnil Suchár.
Vyrobia ho žiaci odbornej školy, stolári – druháci. „Mám dobrých chalanov, robia, čo poviem. Nemôžem sa sťažovať,“ tvrdí majster. Práca na kríži s chalanmi nebude teda pre majstra kríž. Robiť vonku je pre žiakov podľa Suchára vždy zaujímavejšie ako v dielni. „Rád ho s nimi urobím. Mám dokonca troch takých, na ktorých sa môžem absolútne spoľahnúť. Môžem si sadnúť, vyložiť nohy a keď sa postavím, je všetko hotové a dobre urobené,“ dodal ešte majster.
Robia všeličo
Keď sa pýtame, čo také už robili, len zažartuje. „Skôr by ste sa mohli spýtať, čo sme ešte nerobili. Sú to chatky, altánky, dvere, zábradlia, balkóny, pergoly, truhlice aj iný nábytok z masívu. Nemáme veľkú formátovaciu pílu na drevotriesku, aby sme mohli robiť aj z nej, a tak sa venujeme masívu. Okná už menej, lebo ľudia skôr inklinujú k plastovým alebo eurooknám a na ich výrobu my nemáme vybavenie,“ dodal Roman Suchár.
Spolupráca s mestom
Čo sa týka spolupráce s mestom, chodia žiaci z odbornej školy robiť bežnú údržbu hlavne do objektov materských a základných škôl. „V základnej škole pri nemocnici sme napríklad rekonštruovali sociálne zariadenia v telocvični. Pomáhame pri rôznych inštalatérskych opravách. Naši žiaci v rámci cvičných prác dokážu robiť všetky stavebné práce. Máme aj zákazky na rodinných domoch, kde sa robia murárske práce, zatepľovanie, maliarske práce a práce so sadrokartónom,“ hovorí bližšie o prácach žiakov riaditeľ Kunovský.
Rozsah prác je dosť široký a nasadenie žiakov v dielňach je minimálne. „Snažíme sa pripravovať stavby tak, aby sme mohli aj v zimnom období pracovať priamo na stavbách. Takto vidia chlapci bežnú prácu, ktorá ich očakáva, keď sa vyučia,“ hovorí Kunovský s tým, že po vyučených stavbároch je veľký dopyt. Keď končia, telefonujú im často podnikatelia, ktorí majú záujem o absolventov školy. „Žiaľ, požiadavky nie je možné uspokojiť, lebo záujem žiakov o školu a hlavne stavebné profesie je dosť malý. Preto sa aj takto snažíme dostať do povedomia širokej verejnosti, aby ľudia videli, čo naši žiaci dokážu urobiť,“ hovorí Ján Kunovský.
Dva efekty
Spoluprácu so školou si pochvaľuje aj primátor mesta. „Rozhodli sme sa aj pri dome smútku, že využijeme dobrú spoluprácu so strednou odbornou školou. S ňou sme sa zúčastnili ako mesto aj podpisu pri vzniku projektu duálneho vzdelávania. Aj keď my nie sme sami jeho účastníkmi, táto iniciatíva je veľmi pozitívna,“ povedal Karol Janas.
Radnica sa sama rozhodla, že akcie takéhoto charakteru bude zadávať práve strednej odbornej škole. Má to dva efekty. „Jednak študenti majú možnosť podieľať sa na aktivitách, ktoré sú pre ich budúce vzdelanie a profesiu prospešné a je to výhodné aj z hľadiska finančného. Podmienky, ktoré nám dáva stredná odborná škola, sú totiž neporovnateľné s komerčnými,“ hovorí Janas s tým, že si, samozrejme, musia dávať pozor na rozsah prác a niektoré veci budú musieť vykonávať aj firmy na základe komerčného charakteru.