SVEREPEC. O samostatnosť a názov prišla v minulosti aj obec Sverepec. Stala sa len časťou mesta Považská Bystrica.
O čo počas bývalého režimu Sverepčania prišli, to chceli späť.
Len časť mesta
Do roku 1981 bola aj obec Sverepec na strednom Považí samostatná. Potom bola pričlenená k mestu Považská Bystrica.
„Integrácia sa vykonala na základe rozhodnutia vyššieho orgánu, Okresného národného výboru, s čím samostatná obec súhlasila len po dlhšom nátlaku. Súhlas k integrácii bol daný uznesením plenárneho zasadnutia Miestneho národného výboru obce Sverepec zo dňa 23. októbra 1980. Pričlenená bola s účinnosťou od 1. januára 1981,“ vracia sa do minulosti vďaka zápisom z kroniky Jarmila Talápová z obecného úradu v Sverepci.
Stráca sa aj samostatné pomenovanie a nahrádza ho názov Považská Bystrica, časť Sverepec. „Pričlenenie urobili násilne, išlo o rozhodnutie vyšších orgánov, ktoré sa muselo rešpektovať. Každá obec je radšej samostatná a z pričleňovania nie sú ľudia nadšení,“ hovorí Talápová.
Do roka po zmene režimu
Ani nie rok po revolúcii v roku 1989 sa z iniciatívy občanov Sverepca, občianskych výborov a občianskych iniciatív uskutočnilo odčlenenie obce Sverepec od mesta Považská Bystrica.
Stalo sa tak na základe rozhodnutia v uznesení pléna ONV 2. augusta 1990 a rady ONV. „Prevedené bolo s účinnosťou od komunálnych volieb v roku 1990. Voľby starostu obce a obecného zastupiteľstva boli 23. a 24. novembra 1990. Zúčastnilo sa ich 61,4 percenta voličov. Za starostu bol zvolený Jozef Blaho za stranu KDH. Zasadnutie obecného zastupiteľstva už samostatnej obce sa konalo 10. decembra 1990,“ píše sa v obecnej kronike.
Chceli sa odčleniť
Talápová hovorí, že ľudia sa chceli odčleniť od mesta. Mali pocit, že sa nedostáva do obce, čo by sa malo.
„Nič sa nebudovalo, okrem vybudovania skládky komunálneho odpadu a ešte ohradenia cintorína. Ľudia sa hnevali, mali pocit, že sú len perifériou mesta. Keď išli z kostola alebo rôznych spoločenských a kultúrnych akcií v kultúrnom dome, vo veľkom podpisovali petíciu,“ spomína si Talápová.