POVAŽSKÁ BYSTRICA. Pri príležitosti 40, výročia vzniku Mladosti pripravili na 9. a 10, októbra považskobystrickí folkloristi slávnostný koncert. Vďaka pôsobeniu tohto umeleckého telesa pre deti sa darí uchovávať vzácne folklórne dedičstvo predovšetkým z regiónu Považia.
Súbor a ľudová hudba
V súčasnosti tvorí Mladosť 50 detí z Považskej Bystrice a jej okolia. Vedúci súborov využívajú skúsenosti nadobudnuté počas dlhoročného účinkovania a práce v mládežníckych a vysokoškolských súboroch. Deťom sa venujú vo svojom voľnom čase. Vyhľadávajú, uchovávajú a javiskovo spracúvajú ľudové tradície, zvyky, tanečný materiál a piesne hlavne z regiónu stredného Považia. Majú aj detskú ľudovú hudbu. „Má 12 členov. Pracuje so súborom od roku 2014. Vedúcou hudby je Alena Čičková, autorom hudobných úprav Dobroslav Kortman. Ľudová hudba pracuje pod Základnou umeleckou školou v Bytči,“ hovorí Jana Jankoviechová.

Ide to dobre len s priateľmi
Janka je vedúcou Mestského folklórneho štúdia, vedúcou a choreografkou Mladosti a jeho prípraviek. Jej manžel Milan je vedúci a choreograf folklórneho súboru Považan a Seniorpovažan. Obaja s folklórom vyrástli a roky tvoria tanečný pár. Aj oni urobili svoje prvé tanečné kroky práve v Mladosti. Ich veľkým pomocníkom je organizačný vedúci Mestského folklórneho štúdia Miloš Ščotka. Všetci svorne tvrdia, že s priateľmi, ktorí pomáhajú, to ide ľahšie a pridávajú: „Díky Jarka, Silvia, Monika, Iveta, Martin, Maťka, Lucka, Dobro...“
Poďakovanie
Janka Jankoviechová za všetkých súčasných vedúcich Mestského folklórneho štúdia hovorí, že sú veľmi vďační za prácu a obetavosť, lásku a výchovu, ako aj druhú rodičovskú ruku pani Galkovej. „Bola neodmysliteľnou súčasťou tohto krásneho kolektívu mladých ľudí dlhé roky. Ľuďom, ktorí prešli jej rukami nadelila pieseň, tanec a mnohým aj lásku na celý život,“ dodáva.
Z histórie
Od roku 1978 už vystupoval ako súbor, dovtedy to bol krúžok so zameraním na folklór. Pani Galková bola bývalou tanečníčkou folklórneho súboru Považan, preto sa rozhodla na svojom pracovisku – v Okresnom dome pionierov a mládeže (dnešnom CVČ) v Považskej Bystrici – sústrediť okolo seba deti zo škôl do folklórneho krúžku. Ďalšie umelecké smerovanie súboru rozhodujúcim spôsobom poznačilo hnutie Pri prameňoch krásy. Jeho zakladateľka, pani Elena Medvecká z Národného osvetového centra v Bratislave, sledovala týmto hnutím návrat k ľudovým tradíciám cez regionálny folklórny výskum a jeho scénické spracovanie v detských súboroch. Činnosť DFS Mladosť sa zameriava predovšetkým na región stredného Považia. Vznikali tance z okolitých obcí: Horná a Dolná Mariková, Prečín, Papradno, Horná Poruba... a postupne prichádzali aj rôzne ocenenia na súťažiach.
Práca súboru sa zúročila i v podobe zahraničných zájazdov. Svieži slovenský folklór, ale i iné národné kultúrne črty Slovenska deti z Mladosti úspešne prezentovali v mnohých európskych štátoch. Do roku 1998 súbor pracoval v Dome kultúry OZK. V tom istom roku zásluhou Anny Galkovej a vtedajšieho primátora mesta Ing. Ľuboša Lackoviča vzniklo Mestské folklórne štúdio, ktorého súčasťou sú popri Mladosti aj FS Považan a Seniorpovažan. Na jeseň 2005 sa všetky zložky MFŠ dočkali aj vytúžených priestorov v zrekonštruovanej časti bývalej materskej školy na sídlisku Lány. (VÁ)