POVAŽSKÁ BYSTRICA. Obyvatelia Dedovca prejavili už po prvotnom prednesení zámeru nesúhlas. Poslankyňa Jana Veličová sa zúčastnila pre prejednávanie tejto požiadavky aj stavebnej komisie, kde tlmočila postoj obyvateľov a rovnako na finančnej komisii tak urobil poslanec Juraj Smatana.
Žiadateľ mal návrh po protestoch ľudí stiahnuť, požiadal však najprv komisie len o menšiu výmeru. Na ostatnom zasadnutí výboru mestskej časti tak bolo rušno.
Ihrisko musí zostať
Lenka Blažeková hovorí, že ona sa o zámere dozvedela len nedávno. Nesúhlasí so zastavaním ihriska. „Ak by tam bol stavebný pozemok, išlo by to na úkor detí. Škôlka to využíva, deti celého Dedovca využívajú túto plochu. Ide o jediné miesto, kde je kľud a nie je tu veľká premávka. Neviem si predstaviť, že by sa zastaval,“ povedala Blažeková.
Pani Jana, ktorá tiež býva na Dedovci, tvrdí, že vždy tu bolo ihrisko. Nevidí dôvod, prečo by sa mal na toto miesto strčiť rodinný dom. „Veď pozemkov na výstavbu je dosť, a ak si niekto zmyslí, že chce ísť na Dedovec, neviem prečo by sa malo obetovať detské ihrisko,“ povedala.
Veľmi podobný názor má aj pani Mária. „Je to detské ihrisko odjakživa, sami sme tam sadili stromy. Chodia naň deti zo školy aj materskej školy. Cez zimu sa sem chodia sánkovať. Býva obsadené. Prečo by sa malo všetko zničiť len preto, že si niekto zmyslí stavať,“ hovorí pani Mária.
Nazdáva sa, že pozemkov je v Považskej Bystrici dosť a dnes už má každý auto, tak nech idú stavať aj mimo mesta. „Tak ako aj Bratislavčania si stavajú domy na dedinách,“ povedala pani Mária s tým, že sa nemôže predsa každá plocha zastavať.
Kam majú deti ísť?
Trochu širšie, s poobhliadnutím do minulosti, sa vyjadril k problematike aj Ján Gaža. „Na bývalej Leninovej, dnešnej Pribinovej, bol priestor, kde mohli decká hrávať futbal. Dnes je tam jedno auto vedľa druhého. Vo vnútorných priestoroch medzi bytovými blokmi si svojpomocne robievali klziská. Teda zase priestor pre športové vyžitie. Tuto za ABC-éčkom, vtedy sa tomu hovorilo Na bani, lebo sa tu ťažil kameň, tak bola taká divočina, tiež sem radi chodili. Aj sa tam sánkovali. Za Leninovou smerom k Domanižanke bolo udržiavané detské ihrisko, oplotené a na noc sa aj zamykalo. Ale choďte na tieto miesta dnes,“ hovorí s výčitkou v hlase pán Gaža.
Dnes už je podľa neho väčší priestor len pred nemocnicou a hore na Dedovci. „Tvrdíme, že deti priberajú, že sú obézne. Ale ja sa pýtam, kde sa majú vybehať?“ dodáva s tým, že jemu, ako chlapcovi, nerobilo problém prehehnúť po kladine na telesnej výchove, lebo preskakoval potoky a lozil všelikade. Alebo aj cvičenie na hrazde na telocviku, to už bolo len také dotiahnutie toho, čo sa naučil vonku, keď lozil po stromoch.
„Dnešným deťom sa priestor zužuje. A potom, je až chorobná obava, aby sa im niečo nestalo. Nemali by zobrať túto zelenú plochu. Nie je dobré myslieť len momentálne, ale aj na to, kam pôjdu ďalšie generácie. Betón a asfalt nie je všetko,“ myslí si pán Gaža.
Využité v zime aj v lete
Jana Hederová je presvedčená, že ihrisko má v lokalite svoje opodstatnenie. „Nie som za to, aby sa plocha niekomu predala bez toho, aby sa obyvatelia k tomu vyjadrili. Mám aj ja malé deti, chodia tam a chcem, aby mali túto možnosť aj naďalej. Nevieme, prečo má veľa ľudí predstavu, že na Dedovci bývajú len samí dôchodcovia. Je tu veľa malých detí. V zime majú v tejto lokalite priestor na sánkovanie a aj v lete využívajú ihrisko,“ zdôvodnila pani Jana.
Nesmieme zastavovať bezhlavo
Veľmi rozčarovaná bola aj Helena Holá. „Odrástli tu tri generácie detí. Prísť s návrhom, že chce niekto zastavať takúto plochu, to považujem za drzosť. Ako, to môže ukázať prstom, chcem toto, môžem si to dovoliť, mám peniaze. Veď sme mestom skeletov. Stretávam sa s názorom, že máme pekné okolie. Ale ak to pôjde takto ďalej, nebudeme mať nakoniec ani to. Nemali by sme zastavovať bezhlavo, ale mať nejaký systém,“ hovorí Helena Holá s tým, že na ihrisko chodia deti zo všetkých strán Dedovca a v nedeľu aj rodiny hrať futbal. Len toto leto bolo výnimočné. Pre veľké horúčavy nemali veľmi chuť.
Stanovisko výboru
Výbor mestskej časti Lány bol tiež jednomyseľne proti predaju plochy. Poslal na mestský úrad stanovisko, v ktorom nesúhlasí s tým, aby sa pozemok predal. Vyjadril tiež požiadavku, aby bolo v územnom pláne ponechané pôvodné funkčné využitie plochy a nedošlo k preklasifikovaniu.