POVAŽSKÁ BYSTRICA. Nariadenie už bolo pred tromi rokmi v platnosti, museli ho však zrušiť po hromadných protestoch podaných na prokuratúru. Po zmene vyššej legislatívy rozhodli o jeho prijatí poslanci mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici opäť. Stalo sa tak na septembrovom zasadnutí.
Zákaz a sankcie
Zákaz podávania a požívania alkoholu na verejnosti platí v meste 24 hodín denne. Pri porušovaní nariadenia môže byť uložená aj sankcia. Výška blokovej pokuty môže byť až do výšky 33 eur. Nariadenie stanovuje aj výnimky, kedy zákaz neplatí. Napríklad v prípade letných terás, počas konania trhov či kultúrnych podujatí.
Problémy v minulosti a nový zákon
Nariadenie platilo aj v minulosti, boli však problémy. „Nariadenie kedysi v minulosti už mesto malo, ale pre podnet a protest občana, myslím, že z Dolného Kubína, sa zaoberal problematikou okresný prokurátor a nariadenie bolo zrušené. Občan tvrdil, že nariadenie nielen u nás, ale nariadenia vo viacerých mestách nie sú v súlade s vyššou legislatívou,“ vysvetlil Juraj Lieskovský, náčelník mestskej polície. Mestá a obce žiadali neskôr, aby bol zákon ošetrený a aby nedochádzalo k rozporom pri prijímaní nariadení. „Bol preto prijatý nový zákon, ktorý je účinný od začiatku roku 2014,“ dodal Lieskovský.
Bez neho mali zviazané ruky
Po prijatí nového zákona už mohlo podľa náčelníka opätovne predložiť na schválenie aj mesto Považská Bystrica nariadenie, tak ako to urobili aj mnohé iné mestá. Myslí si, že VZN je dobre spracované a veľmi pomôže mestskej polícii pri práci.„Často dochádza k situáciám, že musíme riešiť problémy s neprispôsobivými občanmi, ktorí požívajú alkoholické nápoje na verejnosti. Doteraz sme ale nemali zákonnú oporu. Či už išlo o vyššiu legislatívu, alebo nariadenia samosprávy. Problém sa však týka aj mládeže. S požívaním alkoholických nápojov súvisí potom aj znečisťovanie verejných priestranstiev a vandalizmus,“ informoval náčelník mestskej polície Juraj Lieskovský s tým, že v meste sú problematickými dňami hlavne piatky večer, prípadne soboty. Lieskovský ešte dodal, že bez platnosti nariadenia mala polícia zviazané ruky.
Zdôvodnenie primátora
Na zasadnutí septembrového zastupiteľstva zdôvodňoval prijatie nariadenia aj primátor mesta Karol Janas. Reagoval po pripomienkach poslanca Tibora Macháča, ktorý sa zaujímal ako sa bude VZN uplatňovať v praxi a upozornil, že vymožiteľnosť sankcií bude v niektorých prípadoch problematická. Janas vysvetlil, že nariadenie navrhli prijať preto, aby sa lepšie darilo bojovať s niektorými problémami, ktoré znepríjemňujú obyvateľom život. „Nejedná sa len o sociálne neprispôsobivých občanov či bezdomovcov, ale ide o to, aby mala mestská polícia právo zasahovať napríklad pred diskotékami, kde dochádza k požívaniu alkoholických nápojov na verejných priestranstvách a vo večerných hodinách sa presúvajú skupiny inde v meste k okolitým domom a obyvateľov to veľmi zaťažuje. Ide o to, aby mali mestskí policajti možnosť zasiahnuť a tu nehrozí, že by nemali možnosť zaplatiť pokuty,“ vysvetlil primátor. Pripustil, že pri bezdomovcoch a sociálne neprispôsobivých občanoch je ťažšia vymožiteľnosť sankcií. (BERKO)