DUBNICA NAD VÁHOM. Druhú časť rekonštrukcie kaštieľa Ilešháziovcov v Dubnici nad Váhom zastavil Úrad pre verejné obstarávanie.
„Rozhodnutím v konaní o námietkach sme nariadili mestu Dubnica nad Váhom zrušiť verejné obstarávanie. Aj napriek opakovaným výzvam nebola úradu zo strany mesta doručená požadovaná dokumentácia k predmetnej súťaži,“ informoval hovorca Úradu pre verejné obstarávanie Ján Mažgút.
Mesto chcelo za 2,5 milióna eur obnoviť nádvorie a dve krídla objektu, teraz bude čakať na ďalšie výzvy z Európskej únie.
Plány musia počkať
Za peniaze z eurofondov plánovali zrekonštruovať dve časti kaštieľa, priestor pre knižnicu a dve veľké reprezentačné miestnosti. Súčasťou projektu bolo aj stavebné zabezpečenie kaplnky a priestoru okolo nej.
„Celé nádvorie malo byť už prispôsobené prevádzke. Od fasády cez uzavretie všetkých otvorených priestorov, ktoré by zabezpečili bezproblémový chod celej nehnuteľnosti,“ hovorí riaditeľka Dubnického múzea Lenka Freyer-Peťovská.
Rekonštrukcia by podľa nej priniesla Dubnici viac návštevníkov a tiež ďalší rozvoj nehnuteľnosti.
„Mohli by sa využívať priestor kaplnky, pribudla by knižnica. Dúfame len, že sa zase podarí niečo vybaviť,“ dodala Freyer Peťovská.
Mestu sa nezdali termíny reálne
Do súťaže na druhú etapu rekonštrukcie Dubnického kaštieľa sa prihlásili tri spoločnosti. Víťazná firma ale podľa primátora Dubnice nad Váhom Jozefa Gašparíka ponúkla na obnovu nereálne krátky termín.
„Za 137 dní nemôžu urobiť všetky mokré procesy. Dali sme objektívnu námietku, druhý v poradí mal v pláne urobiť práce za 224 dní. Počítali sme, že je to zhruba osem mesiacov. Ak by sa rozhodlo do mája, tak ideme do toho,“ povedal Gašparík.
Vyradená firma sa proti rozhodnutiu mesta odvolala, končený verdikt vo veci padol až teraz.
„Urobiť sa to nedalo, pre mesto by to znamenalo hrozbu, že koncom roka bude vracať 2,5 milióna,“ dodal Gašparík. Peniaze teda mestu prepadli, spoliehať sa bude na prípadné ďalšie výzvy na čerpanie peňazí z eurofondov.
Verejné obstarávanie má výrazné nedostatky
Problémy s verejným obstarávaním mali podľa primátora pri opravách kaštieľov aj Hlohovec, či Galanta.
Miliónové dotácie na opravy svojich kaštieľov nakoniec tiež nevyužili.
Nedostatky vo verejnom obstarávaní na Slovensku vidí aj Európska komisia. Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek povedal, že podľa hodnotiacej správy Európskej komisie z roku 2015 má verejné obstarávanie na Slovensku výrazné nedostatky, ktoré majú vplyv na rozdeľovanie verejných zdrojov.
„U obstarávateľov sú problémom chýbajúce odborné znalosti na prípravu tendrov, špecifikácie sú často šité na mieru konkrétnym uchádzačom alebo produktom. Kritérium ceny máva negatívny dopad na kvalitu obstaraných tovarov a služieb. V poslednom roku čerpania európskych štrukturálnych fondov z obdobia 2007-2013 sa navyše kryštalizujú aj problémy vyplývajúce zo zdĺhavého procesu verejného obstarávania, ktoré môžu mať negatívny vplyv na konečnú výšku nevyužitých európskych prostriedkov z daného obdobia,“ dodal Chrenek.
Kaštieľ
Kaštieľ s renesančným jadrom je štvorkrídlová budova nepravidelného tvaru, ktorú začal budovať Gašpar Ilešházi v 40. rokoch 17. storočia na staršom základe.
Dubnický kaštieľ je národnou kultúrnou pamiatkou. Patrí mestu, spravuje ho Dubnické múzeum.
Okrem múzea je v budove aj galéria a Mestské informačné centrum.