BELUŠSKĚ SLATINY. Na veľké množstvo lienok upozorňujú ľudia nielen na vidieku, ale aj v meste. Prírodovedec vysvetľuje, že nejde o náš druh.
Obsadili priečelie chaty
Keď prišli majitelia jedného rekreačného objektu v Belušských Slatinách urobiť obhliadku strechy pred maľovaním, prekvapilo ich niečo nezvyčajné. Na bielych múroch, kde sa opieralo slnko, bolo obrovské množstvo hmyzu. Spočiatku nevedeli o čo ide, neskôr zistili, že sú to lienky. Keď ich vyrušili, vo veľkých rojoch začali poletovať okolo.

Je ich mnoho, majú zvláštne sfarbenie
Na väčšie množstvo tohto hmyzu sa posťažovali aj ich susedia. „Syn ma volal, keď sme prišli, aby som sa išla pozrieť, koľko veľa lienok tu máme,“ prezradila pani Turzová a pozvala nás dnu do záhradnej chatky.
Už pri prahu ležalo množstvo lienok. Zdalo sa, že sú mŕtve, ale boli len stuhnuté. Keď na nich zasvietilo slnko, začali sa jedna po druhej hýbať a postupne vylietavať. „Sú žlté, nie také ako poznáme u nás , tie červené. Kedysi bývali väčšinou na poli, kde bolo zbožie. A takto veľa ich veru nebývalo,“ doplnil manžel pani Turzovej.
Ich syn Miro hovorí, že niektoré sú červené, ale iné sfarbené skôr do žlta. „Neviem, či to sú mladé, a keď dorastú zmenia farbu, alebo je tu viac druhov,“ konštatuje s tým, že ich je tento rok dosť veľa.
Sleduje to však už dlhšie. „Len tu, na prahu, je ich vyše sto. Vonku ich býva aj viac,“ dodáva. Lienky podľa neho nelietavajú, keď je teplo, na drevenú stenu chaty a cez špáry sa snažia dostať dnu.

Boli všade v špárach
Veľa tohto hmyzu potvrdil tento rok aj Marián Orávik, ktorý na jednej z okolitých chát robil menšiu údržbu.
„Keď som prišiel a otvoril dvere, bolo ich strašne veľa na dverovej zárubni. Neboli červené, ako poznáme tie naše, sú iné. A všade ich bolo veľa,“ prezradil. Keď robili práce v prednej časti chaty na slnku, bolo tam podľa Orávika lienok omnoho viac.

Aj v paneláku
Na veľké množstvá lienok sa sťažujú aj obyvatelia v mestách. „Bojím sa pavúkov, mali sme ich doma tak pred rokom veľa. Teraz máme zase plný byt lienok. Neviem, odkiaľ sa berú, ale ešte ich nikdy nebolo toľko. Sťažovali sa aj iní ľudia z nášho paneláka, hlavne tí, čo bývajú na nižších poschodiach,“ prezradila Kristína, mladá mamička, ktorá býva na sídlisku Hliny v Považskej Bystrici.

Prišli z Ázie, prenikli do Európy
Prírodovedec a ochranár Marián Filípek hovorí o inváznom druhu hmyzu, ktorý sa u nás kedysi nevyskytoval. „V tomto období sa lienky rady zoskupujú na budovách. Ide hlavne o druh inváznej lienky, ktorá pochádza z východnej Ázie. Ľuďom sa trocha vymkla z rúk ľuďom v západnej Európe, kde ju použili ako biologickú ochranu rastlín predovšetkým proti voškám. Postupne unikla zo skleníkov a šíri sa v celej Európe,“ hovorí Filípek s tým, že je to podobné, ako keď sa začala šíriť pásavka zemiaková z Ameriky.
Tak sa podľa prírodovedca teraz okľukou šíri tento invázny druh lienky, ktorý postupne vytláča naše pôvodné druhy. „Nielen, že im potravne konkuruje, ale larvy týchto lienok, aj dospelé druhy sú dravé a usmrcujú jednak jedincov svojho druhu, lebo sú kanibalistické, no napádajú aj iné druhy, teda aj ten náš pôvodný. Likvidujú však aj vajíčka motýľov, prípadne iného hmyzu,“ vysvetlil Filípek.
Na domoch možno v tomto období podľa prírodovedca pozorovať rádovo stovky až tisíce lienok. „Idú sa zazimovávať a z prírodného prostredia sa inštinktívne zhromažďujú na svetlé, prehriate plochy, a tam hľadajú rôzne špáry, kde zaliezajú. Stáva sa potom, že sa dostávajú aj do interiérov bytov. Môžu sa aktivovať aj v polovici zimy, a potom môže byť trochu problém,“ vysvetlil Filípek.

Vinárov nepotešia
Lienky už svojím sfarbením dávajú predátorom najavo, že sú jedovaté. Látky, ktoré majú v tele, spôsobujú, že sú postrachom aj pre vinárov. „V krvi majú nechutné zložky, alkaloidy a vylučujú ich z kĺbov nožičiek. Môžu byť veľkým problémom pre vinárov. Keď nemajú dostatok živočíšnej potravy, tak sa živia aj rastlinnými šťavami na ovocí, aj na viniči. Dostanú sa do plodu, ktorý znehodnotia pre spracovanie na víno,“ objasňuje Filípek.
Dodáva, že invázne druhy lienok môžu aj pohrýzť. „Keď s ňou však nemanipulujeme, nemá takúto tendenciu,“ hovorí.
Východoázijské druhy lienok sú väčšie ako naše pôvodné druhy. Môžu byť aj čisto červené, ale tiež žlté, s viacerými bodkami alebo aj s malým počtom, tiež bývajú čierne. Typický počet bodiek je 19.