POVAŽSKÁ BYSTRICA. Po nechcenej návšteve, ktorá si urobila výlet na hrad ku koncu týždňa, zostali hradári ochudobnení o dôležitého pomocníka a ľudia o dokonalý pohľad na dominantu týčiacu sa na strmom brale nad údolím Váhu. Polícia začala trestné stíhanie pre prečin krádeže.
Nepríjemné ráno
Po príchode na hrad zostali chlapi prekvapení a poriadne nahnevaní. „Prišli sme ráno a miešačka, ktorá bola pripevnená reťazou so zámkom, už nebola na svojom mieste. Tiež svetlá boli preč. Zostali len káble, tyče a krytky na ne,“ hovorí Štefan Paluš, predseda Združenia hradu Bystrica. Všetko hneď nahlásili na políciu.
Začali trestné stíhanie
Slavomír Kučera, okresný policajný riaditeľ, informoval, že doposiaľ neznámy páchateľ ukradol desať kusov halogénových svetiel, ktoré boli umiestnené pod múrmi Bystrického hradu nad Považským Podhradím. „Nezisteným predmetom ich odstránil z kovových stĺpikov pod múrmi. Zatiaľ predpokladaná výška škody je 1200 eur. Presne ju vyčísli až znalec,“ informoval Kučera. Ku krádeži mohlo dôjsť 14. októbra a to od 16. hodiny popoludní do 15. októbra do 6. 45 hodiny. Polícia začala trestné stíhanie pre prečin krádeže.
Veľmi to zamrzí
Štefan Paluš dúfa, že sa už niečo podobné nebude opakovať. „Pracujeme na záchrane hradu ako Združenie hradu Bystrica, čo je občianske združenie dobrovoľníkov, od roku 2008. Podarilo sa urobiť kus práce. Snažíme sa pamiatku sprístupniť všetkým návštevníkom hradu. Návštev je veľa,“ povedal Paluš s tým, že taká, ako bola nedávna, ich veru netešia. Predseda združenia sa tiaž posťažoval na výlety detektoristov. „Venujeme hradu veľa voľného času a aj svojich vlastných financií. Využívame momentálne projekt v spolupráci s ministerstvom kultúry a úradom práce. Na hrade býva pravidelne pätnásť nezamestnaných, ktorí tu pracujú,“ hovorí Paluš.
Hrad sa postupne celkom mení. Z ruiny, ktorá zarastala kríkmi a stromami sa stáva miesto, kde objavujú hradári stále veľa prekvapení, ktoré za zaujímavé artefakty označujú aj archeológovia. Znehodnocovanie úsilia potom zamrzí. „Kedysi by to bolo veru tvrdé. Sme na stredovekom hrade a vtedy boli za krádeže veru iné tresty. Odtínali sa ruky, prípadne sa verejne bičovalo,“ konštatuje Paluš s tým, že zlodeji tu veru neboli prvýkrát. V minulosti im už zmizli káble a nejaké náradie.
Peniaze sa zháňajú ťažko, pribudli výdavky
Hrad bolo doteraz vidieť už zďaleka aj za tmy. „Zostali nejaké dve či tri svetlá, ktoré budú osvetlovať múry v noci, ale nie je to už ono. Budeme ho musieť nejako nahradiť aj v spolupráci s mestom,“ hovorí Paluš. Aj miešačku musia kúpiť novú. Bol to výborný, moderný pomocník, v ktorom pripravovali špeciálnu stredovekú maltu. Pozháňať peniaze na záchranu pamiatky stojí tiež nemalé úsilie a po krádeži pribudli ďalšie výdavky, ktoré nemuseli byť.
Hradné múry sa stali po osvetlení pamiatky zaujímavou dominantou, ktorá upútala každého, kto prechádzal Považím. Vidieť ju bolo nádherne, dokonca aj za tmy, tiež z diaľnice. Je majetkom mesta. „Veľmi nás mrzí, čo sa stalo. Na jednej strane je veľká snaha, aby sa táto historická pamiatka odkryla verejnosti a tiež ochota a úsilie dobrovoľníkov zo Združenia hradu Bystrica. Tiež mesto do toho investovalo okolo 100-tisíc eur zatiaľ. A na druhej strane sa nájdu ľudia, ktorí to takto znehodnocujú,“ povedal Anton Martaus, prednosta mestského úradu. Je mu ľúto akým spôsobom pristupujú ľudia k historickým hodnotám, ktoré v regióne máme. (BERKO)